Birželio 8 d. Utenos apskrities profesinių sąjungų atstovai susitiko su Vyriausybės atstovu Utenos apskrityje Imantu Umbražiūnu. Susitikimo tikslas – pareikšti nepritarimą naujojo socialinio modelio projekto nuostatoms ir LR Vyriausybės veiksmams skubos tvarka perduoti jį tolimesniam svarstymui Lietuvos Respublikos Seime be socialinių partnerių apsvarstymo ir sutarimo LR Trišalėje taryboje.
Susitikime dalyvavo LPSK nacionalinio centro atstovai: Laimutė Taleikienė, LPS Utenos rajono centro pirmininkė, Vilija Bierontienė, AB „Utenos trikotažas” profesinės sąjungos pirmininkė, Vaiva Leišienė, AB „Utenos trikotažas” profesinės sąjungos tarybos narė , Vaidas Čypas, UAB „Utenos vandenys” profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas, Alfonsas Petrauskas, Molėtų rajono žemės ūkio darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas, Lietuvos darbo federacijos nacionalinio centro atstovas, LDF Utenos skyriaus pirmininkas Vilhelmas Čekuolis, PS „Solidarumas” nacionalinio centro atstovai Alvyda Verikienė, Anykščių rajono darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė, ir Žana Loginova, Anykščių rajono švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė.
Naujai siūlomas socialinio modelio projektas – tai ne kas kita, o būsimasis Darbo Kodeksas, svarbiausias Lietuvos Respublikos įstatymas, reglamentuojantis darbo santykius ir Įstatymų laikymosi kontrolę.
Susitikimas vyko geranoriško supratimo aplinkoje. Visi dalyviai išsakė savo nuomones socialinio modelio projekto atžvilgiu , įvertindami darbo santykių tarp darbdavio ir darbuotojo svarbą, priverstinį viršvalandinį darbą bei sumažintas viršvalandinio darbo apmokėjimo sąlygas, maksimalios darbo savaitės nuo 48 iki 60 valandų ilginimą ir apie tai, kad savaitės poilsio diena nebus reglamentuota Darbo Kodekse, nes nelieka nuostatos dėl penkių dienų darbo savaitės su dviem poilsio dienom, o šešių arba net septynių dienų darbo savaitė. Poilsio dieną pagal savo norą nustatys darbdavys. Nuogąstauta, kad 8 valandų per mėnesį darbo sutarties įvedimas gali būti nelegalaus darbo įteisinimo užuomazga. Taip pat kelia nerimą neapibrėžtumas atstovaujant darbuotojams ir tik padidina samdomų darbuotojų nepasitikėjimą siūlomu svarbiausiu darbo santykių reglamentavimo dokumentu.
Darbuotojų atleidimas iš darbo be priežasties, išeitinių išmokų ir įspėjimo terminų mažinimas, terminuotų darbo sutarčių įvedimas nuolatinio pobūdžio darbams, atostogų už darbo stažą panaikinimas, darbo stažo ilginimais pensijai gauti, darbuotojų, auginančių vaikus garantijų mažinimas – šie ir kiti klausimai buvo susitikimo dalyvių dėmesio centre.
Kalbėta ir apie tai, kad Vyriausybė privalo rūpintis LR Įstatymų įteisinimu dėl teisingo įmonių pelno padalijimo tarp kapitalo ir darbo jėgos.
LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija turėtų atlikti darbą, susijusį su atskirų profesijų ir kategorijų darbuotojų darbo užmokesčio tarifų dydžio nustatymu, o siūlomas naujasis socialinio modelio projektas – tai rimbas darbdaviui į rankas. Turime visi įsisamoninti, kad darbuotojas ir darbdavys niekada negalės derėtis, kaip lygūs, todėl Valstybės atstovai turi ginti silpnesnįjį, šiuo atveju – darbuotoją. Jeigu Lietuvoje ir toliau nebus galiojančių Įstatymų laikymosi kontrolės, tai jokie naujieji socialiniai modeliai nepadės. Lietuva jau dabar pagal santykių lankstumą yra 9 vietoje tarp ES šalių, tačiau darbdaviams to negana – tokios mintys skambėjo profesinių sąjungų atstovų susitikime su Imantu Umbražiūnu. Jam buvo įteiktas Utenos apskrities profesinių sąjungų pareiškimas, adresuotas LR Vyriausybei ir pačiam Vyriausybės atstovui, ir taip pat Anykščių rajono trišalės tarybos siūlymai dėl naujojo socialinio modelio projekto.
Vyriausybės atstovas pažadėjo apie šį susitikimą informuoti ir perduoti dokumentus LR Vyriausybei.
Utenos regiono profesinių sąjungų informacija