Įvairiausios technologijos ir inovacijos žemės ūkio srityje skatina ūkininkus pagaliau atsigręžti į tvarų ūkininkavimo principą. Su tokiomis priemonėmis pagaliau tai įmanoma ir efektyvu. Gps traktoriams, tenzometrai, įvairi programinė įranga arba lygiagretusis vairavimas (apie tai daugiau sužinosite čia: http://www.iagro.lt/produktai/sprendimai/lygiagretus-vairavimas/) gali padėti ne tik jums finansiškai sutaupyti, bet ir tausoti gamtą.
Kas yra tvarus žemės ūkis?
Tvarus žemės ūkis – tai visa veikla, ribojanti žemės ūkio poveikį aplinkai, leidžianti efektyviau ir ekologiškiau išnaudoti išteklius, pavyzdžiui, dirvožemį, žemę, vandenį, transporto priemones, augalų apsaugos priemones, sėklas, trąšas ar energiją, išlaikant žemės ūkio gamybos pelningumą.
Koncepcija, atitinkanti šiuolaikinio pasaulio poreikius
Mažėjantys gamtos ištekliai, progresuojanti, smarki klimato kaita ir tikimybė, kad 2050 m. Žemė turės išmaitinti dar papildomus 2 milijardus žmonių, turinčių ribotą prieigą prie vandens ir žemės ūkio paskirties žemės, yra svarbiausi šiuolaikinio žemės ūkio iššūkiai. Jiems jau dabar reikalingi ryžtingi ir veiksmingi sprendimai, kurie derintų žemės ūkio gamybos efektyvumo ir kokybės gerinimo efektą su racionaliu gamtos išteklių naudojimu. Tvarus žemės ūkis reaguoja į šiuos pasaulinius iššūkius, todėl nestovi vietoje ir kone kasmet siūlo inovacijas, galinčias paskatinti ūkininkus prisijungti prie tvarios žemdirbystės idėjos puoselėtojų.
Ilgalaikė ūkio plėtra
Darnaus ir tvaraus ūkio valdymo modelis negarantuoja pelno padidėjimo čia ir dabar, tačiau leidžia pasiekti ekonominį žemės ūkio veiklos stabilumą ilgalaikėje perspektyvoje. Tai labai svarbu, atsižvelgiant į jos atsparumą bet kokioms krizėms, turinčioms įtakos tiek vietos, tiek pasaulio ekonomikai. Tvari žemės ūkio praktika leidžia efektyviau naudoti gamybos išteklius ir geriau apsaugoti aplinką, kurioje veikia ūkis. Socialiai atsakingas žemės ūkio verslas, veikiantis etiškai ir tausojantis aplinką bei žmonių sveikatą, įgyja socialinį pasitikėjimą. Šis pasitikėjimas savo ruožtu yra raktas į finansinį stabilumą ir ilgalaikę ūkio plėtrą.
Kaip savo ūkį paversti klestinčiu ilgalaikėje perspektyvoje?
Inovacijų priėmimas yra raktas į klestinį ir sėkmingą ūkį. Kaip ir bet kurioje kitoje srityje specialistai turi atsinaujinti žinias ar įrangą, taip ir ūkininkai turi investuoti į savo ūkį ir susipažinti su galimomis naujovėmis. Taip, bet kokia naujovė ūkyje kainuoja, bet prisėdus ir rimtai apsvarsčius ,,už” ir ,,prieš” – abejonių nekyla. Ilgalaikėje perspektyvoje išlošia visi – ir jūs, ir gamta. O tai svarbiausia, taip?
Yra begalė niuansų ir sričių, kur galite tobulinti savo ūkio sritį. Pavyzdžiui, lauko drėkinimas. Beveik 70% pasaulio gėlo vandens išteklių yra naudojama žemės ūkiui. Tinkamas vandens paskirstymas gali prisidėti prie vandens išteklių apsaugos pasaulyje, o tinkamas drėkinimas turi įtakos auginamų žaliavų būklei ir skoniui. Todėl tvariai žaliavą auginantys ūkininkai naudoja specialius prietaisus – tenzometrus – matuoja vandenį dirvožemyje ir naudoja laistymo sistemas. Šių rūšių maisto auginimo metodų naudojimas galėtų būti žingsnis link klimato kaitos sulėtinimo. Be to, tik pagalvokite, kiek gėlo vandens su tokia įranga galite sutaupyti.
Arba gps navigacija traktoriams. Kiek galima sukti vis tuos pačius ratus dirbamos žemės plote? Ar negeriau kartą investuoti į tinkamą navigacinę sistemą ir dirbti lengvai bei greitai, nevažiuojant į tas pačias vietas vėl ir vėl? Net ir labiausiai patyręs žemės ūkio darbuotojas nesusidoros su šia užduotimi taip preciziškai ir apskaičiuotai, kaip gps sistema.