Spalio 19 dieną Šeduvoje (Radviliškio r.), prie Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčios, spragsėjo senasis fotoaparatas – Daugyvenės kultūros istorijos muziejus-draustinis organizavo edukaciją „Fotografas išeina į miestą: senosios fotografijos“.
Vidurdienį prie Šeduvos bažnyčios fotostudiją atidarė Atvirųjų fotografijos dirbtuvių vadovas Gintas Kavoliūnas. Visi norintieji galėjo įsiamžinti senoviniu būdu prie išskirtinio miesto pastato – ilgą istoriją skaičiuojančios bažnyčios. Edukacijos dalyviai noriai pozavo fotografui. Vieni puošėsi elegantiškomis skrybėlėmis, kiti žaismingai prisidengė vėduokle, treti ant kėdžių prisėdo su augintiniais.
G. Kavoliūnas ne tik įamžino visus norinčius, bet ir parodė įdomų nuotraukų gaminimo procesą, papasakojo apie senąją fotografiją, smalsuoliams leido žvilgtelėti, kaip veikia fotoaparatas.
Išlikusios tarpukario nuotraukos liudija, kad šeduviai mėgdavo įsiamžinti prie bažnyčios bei kitose pagrindinėse miesto erdvėse – turgaus aikštėje, prie Niauduvos upės, įvairių organizacijų ir institucijų pastatų, tad edukacija priminė ir atgaivino senąją vietos tradiciją.
Fotografijos edukacija tęsėsi Šeduvos kraštotyros muziejuje, veikiančiame Šeduvos senosios vaistinės pastate. Kruopščiam ir kūrybingam darbui visus subūrė senovinių rėmelių gamybos dirbtuvės. Pasitelkę popierių, klijus, žirkles, liniuotes, pieštukus, dirbtuvių dalyviai sukūrė rėmelius pagal autentiškų XX a. I pusės rėmelių pavyzdį ir įsirėmino prie bažnyčios padarytas nuotraukas.
Šeduvos kraštotyros muziejuje lankytojai apžiūrėjo ir kasmet nauja istorine bei ikonografine medžiaga papildomą parodą „Šeduvos miestas ir miestiečiai: paveldas ir tapatumas“. Išsamų pasakojimą apie istorinius įvykius, žmones, miesto raidą, regiono savitumą parodoje atspindi ir senosios nuotraukos.
Spalio–lapkričio mėnesiais Šeduvos kraštotyros muziejuje lankytojų lauks ir daugiau renginių: filmo peržiūra, fotografijų paroda, paskaitos, susitikimai, dirbtuvės. Daugiau informacijos: www.daugyvenesmuziejus.lt.
Renginys yra projekto „Šeduvos miestas ir miestiečiai: paveldas ir tapatumas” dalis. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.
Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio informacija
Augustės Labenskytės nuotraukos