Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaryta išskirtinė paroda „NINGYŌ: japoniškų lėlių menas ir grožis“. Japonijos fondo ir Japonijos ambasados Lietuvoje iniciatyva surengtoje parodoje lankytojams pristatomos net 67 autentiškos japoniškos lėlės, suskirstytos į keturias temines grupes: „Ningyō – maldoms už vaikų augimą“, „Ningyō kaip vaizduojamasis menas“, „Ningyō kaip liaudies menas“ ir „Ningyō kultūros sklaida“.
„Džiaugiuosi, galėdamas pasveikinti Japonijos ambasadorių J.E. poną Šinsuke Šimidzu ir ambasados darbuotojus Panevėžyje. Esame dėkingi Japonijos ambasadai už rodomą dėmesį mūsų miestui. Japonų menas Panevėžyje jau yra atpažįstamas ir vertinamas – nuo fotomenininko iš Tojohašio miesto darbų, puošiančių miesto centrą, iki šiandien atidaromos tarptautinės parodos. Džiaugiamės, kad būtent Panevėžys tapo vienintele vieta Lietuvoje, kur galima iš arti susipažinti su tokia turtinga ir subtilia japoniškų lėlių kultūra. Ši paroda – tai dar vienas įrodymas, kaip kultūra kalba universalia kalba, kuri jungia žmones, tautas ir tradicijas. Nuoširdžiai dėkoju Japonijos fondui, Japonijos ambasadai Lietuvoje ir visiems, kurie prisidėjo prie šios parodos atvykimo į mūsų miestą. Tegul ji įkvepia mus pažinti ne tik tolimą šalį, bet ir vieniems kitus“, – sakė P. Luomanas.
„NINGYŌ“ japonų kalboje reiškia „žmogaus forma“. Japonijoje lėlės – tai ne tik žaislai, bet ir svarbi kultūros bei kasdienio gyvenimo dalis. Paroda kviečia lankytojus atrasti šios gilios tradicijos įvairovę – nuo senųjų Katashiro ir Amagatsu lėlių archetipų iki šiuolaikinių kūrinių, sukurtų iš naujausių medžiagų. Ekspozicijoje atsispindi Japonijos kūrėjų meistrystė, perteikianti lėlių kaip meno, apeigų, scenos meno ir kasdienybės elementų reikšmę.
Ši paroda – dalis Japonijos fondo „Keliaujančių parodų programos“, kuri kasmet pasiekia apie 80 muziejų ir galerijų visame pasaulyje. Šiandien Panevėžyje eksponuojamos lėlės atvyko iš Latvijos sostinės Rygos, o po gegužės 11 d. keliaus į Kroatiją. Panevėžio dailės galerija – vienintelė parodų erdvė Lietuvoje, kurioje galima aplankyti šią įspūdingą ekspoziciją.
Paroda ne tik kviečia susipažinti su japonų meninės raiškos tradicijomis, bet ir primena apie kultūrinį dialogą tarp miestų ir tautų – atveriantį naujus pažinimo, bendradarbiavimo ir draugystės horizontus.
G. Kartanas nuotr.