Lietuvos siekį pirmauti inovacijų srityje sustiprins žemės ūkio sektoriui skirtos mokslo, studijų ir verslo bendradarbiavimo infrastruktūros sukūrimas. Kauno rajone, Aleksandro Stulginskio universitete, sėkmingai baigtas įgyvendinti stambiausias integruoto mokslo, studijų ir verslo centro „Nemunas“ programoje numatytas projektas, kurio metu buvo reorganizuotos mokslo ir studijų institucijos bei išplėsta studijų infrastruktūra.
Apie 25 mln. eurų investicijų iš Europos Sąjungos lėšų kainavusio projekto metu buvo sukurti 5 mokslinių tyrimų, studijų ir plėtros centrai, 33 mokslinės laboratorijos, rekonstruotos studijų patalpos. Modernizuota mokslinė erdvė atvers galimybes tarptautiniams bendradarbiavimo projektams, suteiks sąlygas atlikti pasaulinio lygio bandymus, o jų metu gauti inovatyvūs sprendimai taps esminiu proveržiu, kuriant žemės ūkio, miškų ir maisto sektoriaus Lietuvoje našumą, inovatyvumą ir pasaulinį konkurencingumą.
„Šiuolaikiniai žemės ūkio pasiekimai yra paremti inovatyvių partnerysčių projektais, įtraukiančiais ūkininkus, mokslininkus, konsultantus ir skirtingų verslo sričių atstovus. Integruotas verslo, mokslinių tyrimų ir studijų centras – „Nemuno“ slėnis – jungiantis atviros prieigos centrus ir tarptautinius partnerius, užėmė svarbų vaidmenį, perduodant žinias ir gamybos patirtį skirtingiems žemės ūkio rinkos dalyviams, – teigia Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) rektorius prof. dr. Antanas Maziliauskas. – Įgyvendintas projektas Lietuvos žemės ūkio sektoriui, kuris šiais laikais nebeįsivaizduojamas be inovatyvių ir novatoriškų sprendimų, suteiks progresyvumo ir našumo proveržį.“
Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos (WIPO) sudarytame 2015 metų inovacijų indekse Lietuva užima 38 vietą iš 141 indekse reitinguojamos valstybės. Aukščiausią vietą Lietuva gavo už kūrybinę produkciją (35 vieta), o mažiausią įvertinimą – už verslo išsivystymą (59 vieta) ir gebėjimą perimti žinias iš užsienio (tik 135 vieta). Pasak WIPO, plėtojant inovacijų kūrimą ir mokslinius tyrimus tam tikroje specializuotoje srityje, kuri yra svarbi šalies ūkio kontekstui, galima sukurti itin palankias sąlygas ekonominiam augimui. Žemės ūkio produkcija tampa vis svarbesne kategorija Lietuvos eksporto struktūroje – tą atskleidė Lietuvos Respublikos Ūkio ministerijos 2015 metais atlikta šalies ekonomikos apžvalga.
Aleksandro Stulginskio universitete ir Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centre įgyvendintas projektas ir jo metu sukurta infrastruktūra taps daug žadančiu pamatu viso sektoriaus stiprinimui. Projektas pagerino ASU studijų bei mokslo sąlygas ir konsolidavo studijų sektoriaus mokslinį potencialą. Šio projekto dėka Aleksandro Stulginskio universiteto ir kiti mokslininkai jau turi galimybę dirbti ir naujausius mokslo pasiekimus daryti su šiuo metu moderniausia pasaulyje moksline įranga.
„Naujoji universiteto tyrimų bazė ir pasaulinio lygio bandymus galinti atlikti laboratorinė įranga suteikia konkrečią naudą tiek šalies ekonomikai, tiek kiekvieniems namams – nemažai čia atliekamų bandymų ir sukuriamų naujovių vėliau galės pakeisti ir palengvinti žmonių kasdienybę“, – pastebi prof. dr. A. Maziliauskas.
Įgyvendinant projektą ne tik išplėtota agrobiotechnologijų, bioenergetikos, miškininkystės ir susijusių sričių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centrų (MTEP) infrastruktūra, bet ir ženkliai pagerintos ASU studijų sąlygos, svarbios šias mokslų kryptis besirenkantiems studentams.
Projekto dėka Jungtinių tyrimų centre įkurti penki mokslinių tyrimų, studijų ir plėtros centrai: Žemės ir miškų ūkio jungtinis tyrimų centras; Miškų sektoriaus tyrimų, studijų ir plėtros centras; Augalų genetikos ir biotechnologijos centras; Agroekologijos ir augalų biopotencialo mokslo ir studijų centras; Biosistemų inžinerijos, biomasės energetikos ir vandens inžinerijos centras. Šiuose naujuose penkiuose centruose įrengtos 33 naujos laboratorijos, šešiuose ASU pastatuose buvo rekonstruota daugiau nei 20 studijoms skirtų auditorijų ir laboratorijų, atnaujintas duomenų centras ir kompiuterinis tinklas, kita IT infrastruktūra.
Apie projektą
Įgyvendintas projektas „Agrobiotechnologijų, miškininkystės, biomasės energetikos, vandens ir biosistemų inžinerijos MTEP centrų, aukštojo mokslo studijų ir susijusios infrastruktūros plėtra bei mokslo ir studijų institucijų renovavimas“ (paraiškos Nr. VP2-1.1-ŠMM-04-V-01-013)] yra tęstinė mokslo, studijų ir verslo slėnio „Nemunas“ veiklos dalis. Slėnyje kuriami inovatyvūs sprendimai agrobiotechnologijos, bioenergetikos ir miškininkystės, maisto technologijos, saugos ir sveikatingumo srityse.