Nors ilgą laiką garsiai apie tai įspėdavo tik teisines, buhalterines, ar konsultacines paslaugas teikiančios įmonės, tačiau paskutiniu metu apie tai prabilta ir plačiau – ne tik didieji naujienų portalai, bet ir LRT televizijos žinios taip pat pasistengė informuoti, jog daugiau nei 60% verslininkų vis dar nėra pasikeitę savo įmonių įstatų.
Lietuvoje įvedus eurą įstatų keitimas tapo privalomas visoms AB ir UAB verslo formas turinčioms įmonėms, įstatinio kapitalo sumą išreiškiant eurais. Šiam darbui atlikti buvo duotas net dviejų metų terminas – iki 2016 gruodžio 31d. Akivaizdu, jog didžioji dalis įmonių išlieka tarp rizikuojančiųjų gauti baudas, mat tik trečdalis visų, veiklą vykdančių pagal vieną iš dviejų nurodytų teisinių formų, įmonių yra atlikę įstatų keitimą.
Kaip teigia teisines paslaugas teikiančios įmonės „Justicija“ direktorius Vaidas Šalaševičius, daugelis smulkiųjų įmonių, neturinčiųjų savo teisininkų ar finansininkų, apie tokį privalomąjį įstatų keitimą nėra net girdėję: „Stengiantis juos informuoti, neretai sulaukiama neigiamos, ar net piktos reakcijos, kodėl jie (verslininkai) apie tai nėra nieko girdėję ir kyla tam tikras nepasitenkinimas, ir nepasitikėjimas, ar nenorime pasiūlyti ko nors nereikalingo. Tuomet jau tenka siųsti nuorodą į įstatymą ir pokalbis pasikeičia.“
Pasidomėjus kodėl taip nedaug įmonių iki šiol tėra atlikę šią procedūrą ir galbūt įmonės tiesiog nebuvo informuotos, „Justicija“ vadovas pateikia savo atsakymą: „Sekti tokius svarbius kiekvienai įmonei įstatymus yra privalu pačiai įmonei. Niekas neina ir nesiunčia laiško kiekvienam vadovui asmeniškai, apie pasikeitusius tam tikrus teisės aktus, todėl yra privaloma tuo arba domėtis pačiam, arba turėti darbuotojus, kas tuo pasidomės. Šiuo atveju mes turime daug įmonių, kurių buhalteriją tvarkome, bei teisinius klausimus sprendžiame nuolat, tad juos informavome vos šiai prievolei atsiradus, tačiau sunku informuoti kitas įmones.“
Metų gale, atsiras daugiau viešų pranešimų žiniasklaidoje, daugelis įmonių suskubs tvarkytis savo dokumentus. O skubėti tikrai bus ko, mat įstatymas apie privalomąjį įstatų keitimą, numato ir teisines pasekmes vadovams įmonių, laiku nesuspėjusių susitvarkyti dokumentų. Taip pat, svarbu pažymėti, kad metų pabaigoje, ar ateinančių metų pradžioje, dėl būsimo itin gausaus įmonių, norinčių atlikti įstatų keitimą skaičiaus, eilės ir paslaugų atliko trukmė gali labai išaugti, tad primygtinai siūloma nedelsti.
Jei neturite žinių, ar galimybių susitvarkyti įstatų keitimą patys, jūs galite kreiptis į UAB „Justicija“, kuri pasirūpins įstatų keitimo procedūra už jus.
Romas Senkus