Jau senokai praėjo tie laikai, kai beveik kiekvienos Krakių miestelio sodybos tvarte buvo bent po vieną karvutę, o per pietus prie namų burzgė mėlynas „Belarus“ traktorius. Gyvenimas pakeitė daugelį, atrodė, nepajudinamų dalykų, tačiau krakiškiai liko ištikimi žemės mylėtojai ir savosios žemdirbiškos kultūros puoselėtojai. Tuo buvo galima įsitikinti apsilankius Krakėse jau trečius metus iš eilės vykusioje Moliūgų šventėje.
Moliūgų šventės idėjos autore pagrįstai reikėtų laikyti agronomę, biomedicinos mokslų daktarę, ASU profesorę Honoratą Danilčenko. Tai ji atvykusi į savo vyro Nikolajaus Danilčenkos vadovaujamą ūkį krakiškiams atvėrė akis ir privertė pažvelgti į moliūgą kaip į labai vertingą daržovę. Žinoma, pačio moliūgo gal ir nereikėtų laikyti šventės akcentu, tačiau iš jo išvirta sriuba visiems buvo labai skani.
Šventės organizatorius – Krakių bendruomenės centras į renginį sukvietė žemės ūkio produkcijos gamintojus ir namudininkus iš visos seniūnijos. „Norėjosi paskatinti žmones pirkti bei vartoti vietinę produkciją ir iš to visiems turėti naudos. Šventėje duonos gaminius ir savo galimybes paruošti maistą pobūviams pristatė Lina Sabulienė iš Pašušvio, varškės sūriais vaišino Lijana Lembertienė iš Rukų kaimo, rauginto ir šviežio pieno produktais – Aušra Račienė iš Pakarklių. Milvydų kaimo daržovių augintojas Jonas Jagminas kvietė paragauti itin skanių raugintų kopūstų, o krakiškiai Lina ir Giedrius Gaučai pristatė įvairių medaus produktų. Žinoma, šventėje dalyvavo ir tikro, lietuviško midaus gamintojas Erikas Augustinavičius iš Plinkaigalio bei nuostabių vaško žvakių gamintoja Lilija Usevičienė. Krakiškė Nijolė Raudonikienė siūlė drabužių siuvimo bei taisymo paslaugą, o Jonė Berlėtienė – nagų lakavimo subtilybes“, – šventės dalyvius vardino Krakių bendruomenės centro vadovė Daiva Dubinkienė.
Renginio metu gerą nuotaiką palaikė humoro grupė „Bobų radijas“ iš Surviliškio, Krakių kultūros centro kapela ir šokėjai, o intrigos įnešė „Gaspadinių gaspadinės“ rinkimai. Šiemet geriausios šeimininkės titulą laimėjo A. Račienė. Iš dešimties kandidačių jos nekaitinti konservuoti agurkėliai ir džiovintų pomidorų mišrainė buvo pripažinti skaniausiais.
„Rengdami šią šventę, kaip visada, jautėme Krakių žemės ūkio bendrovės ir jos vadovo Nikolajaus Danilčenkos pagalbą. Sunku įsivaizduoti, kaip mes gyventume be nuolatinės jų paramos“, – kalbėjo D. Dubinkienė, aprodydama Krakių ŽŪB lėšomis ir aktyviems bendruomenės centro nariams padedant gražiai suremontuotas bendruomenės centro patalpas.
Krakių ŽŪB ne tik prisidėjo prie bendruomenės centro patalpų remonto. Už žemdirbių lėšas įrengta tinklinio aikštelė, sutvarkytas paplūdimys, tvenkinyje pastatytas modernus tramplinas, prisidėta prie lauko treniruoklių montavimo. Bendrovės specialistų iniciatyva miestelyje pastatyta daug suolelių, šventoriuje – naujas kryžius.
Dar ne taip seniai Krakės buvo išrinktos gražiausiu Kauno apskrities miesteliu, tačiau dabar apie šį faktą byloja tik miestelio centre esanti atminimo lenta. Krakėse daugėja apleistų, neturinčių šeimininkų pastatų, kuriuos reikia nugriauti, taip pat trūksta šaligatvių, nesaugus eismas miestelio centre ir vis neišsprendžiama gatvių apšvietimo problema kelia rūpestį kiekvienam gyventojui. Krakiškiai pasigenda vietinės valdžios dėmesio ir su nostalgija prisimena čia buvusio turtingo kolūkio laikus, kai darbo gal ir buvo daugiau, bet ir netvarkos gerokai mažiau.
Dainius ŠEPETYS , „ŪP“ korespondentas
Autoriaus nuotrauka