Vaidas Šalaševičius sėkmingos, daugiau kaip dešimt metų veikiančios teisines ir buhalterines paslaugas teikiančios įmonės „Justicija“ direktorius ir verslo konsultantas, teigia, kad regionų verslo padėtis Lietuvoje vis dar yra nustumiama į antrą planą ir valdžia neskiria dėmesio bei pakankamai pastangų tokią padėtį pakeisti.
Pasitikus neramius naujuosius ir palydėjus euro pradžią žymėjusius senuosius metus, pokyčių Lietuvoje netrūksta, tad kalbiname „Regionų verslo plėtros asociacijos“ prezidentą, UAB „Justicija“ direktorių Vaidą Šalaševičių apie naujienas bendroje regionų verslo padangėje.
Kokia veikla dabar užsiimate?
Šiuo metu mūsų teikiamos teisinės paslaugos, buhalterinė apskaita, įmonių steigimas, skolų išieškojimas, įstatų keitimas, bei verslo konsultacijos susilaukia vis daugiau dėmesio dėl aukštų kokybės standartų ir patrauklių kainų. Dirbame ne tik su verslo įmonėmis, savivaldybėmis ir socialinėmis įstaigomis,bet ir su privačiais asmenimis, jiems teigdami paslaugas nuo darbo ginčų, iki santuokos nutraukimo. Pirmieji Lietuvoje pradėjome teikti asmeninio ir šeimos teisininko paslaugas. Šiuo metu prisidėjo ir darbai su įstatų keitimu, kadangi po truputį senka laiko terminas, per kurį visos įmonės privalo pakeisti savo įstatus ir įstatinį kapitalą į eurus. Keista, tačiau atrodo, kad žmonės dar neskuba to sutvarkyti, nors įmonių yra tūkstančiai, o įstatus kol kas keičiasi dešimtimis, siūlyčiau tikrai nelaukti paskutinės akimirkos ir išvengti varginančių eilių bei streso.
Teikiate verslo konsultacijos – ar tokia veikla populiari?
Šiuo metu kaip tik vyksta verslo konsultantų atranka į Nacionalinį verslo konsultantų tinklą, kuriam pateikėme tris savo kandidatus, pagal turimas kompetencijas, darbo sritis ir patirtį. VŠĮ „Versli Lietuva“ naujasis projektas suformuos stipriausius verslo konsultantus, kurie teiks paslaugas visoje Lietuvoje. Nacionalinis verslo konsultantų tinklas padės pradedantiesiems ir jau vykdantiems veiklą verslininkams gauti profesionalios verslui plėtoti reikalingos informacijos. Iki vienerių metų veikiančioms įmonėms konsultacijos verslo planavimo, mokesčių ar paramos verslui ir kitais klausimais bus kompensuojamos iki 100 proc. Tokia veikla tikrai naudinga ir turėtų būti populiari, kaip pagalbos priemonė, ypač susidūrus su problemomis, žinių stoka ar tiesiog kreipiantis patarimo.
Darbų rodos netrūksta, tačiau prie visa to dar spėjate ir dalyvauti verslo bendruomeninėje veikloje?
Esu labai visuomeniškas ir aktyvus žmogus, kartu su bendraminčiais daugiau kaip prieš 10 metų įsteigėme “Marijampolės regiono verslininkų klubą“, kuris ir dabar labai sėkmingai veikia. Esu „Sūduvos kultūros fondo“ vienas iš įkūrėjų ir buvęs valdybos narys. Kartu su kitais dalininkais įsteigėme Všį „Verslo ir technologijų parką“ ir tuo pat metu įkūrėme privatų verslo inkubatorių, kuriame lengvatinėmis sąlygomis buvo nuomojamos patalpos ir teikiamos verslo konsultacijos. Man svarbu bendruomenė ir jos ryšiai, tad UAB ”Justicija“ yra įvairių asociacijų narė: aktyvi“ Lietuvos verslo konfederacijos“, ilgametė „Kauno prekybos ir pramonės amatų rūmų“ narė. Praeitais metais, kartu su kitomis įmonėmis ir asociacijomis įsteigėme „Regionų verslo plėtros asociaciją“.
Kokia dabar yra regionų verslo padėtis ir kokios ateities perspektyvos?
Gaila, bet šiuo metu verslumas regionuose yra daug mažesnis negu didmiesčiuose. Ilgą laiką pagrindiniai ir populiariausi verslai regionuose buvo krovinių pervežimas, automobilių prekyba, įvairios kitos, su eksportu į rytus susiję, paslaugos. Tačiau dėl Ukrainos krizės paaštrėję santykiai su rytų kaimynais ir nutrūkę verslo santykiai su partneriais privertė ieškotis naujų rinkų vakaruose, ar tiesiog imtis naujų verslų.
Nors galimybių įkurti ir vystyti verslą visuomet yra, tačiau tam reikia kūrybingumo. Reikėjo skubiai persiorientuoti į kitas verslo formas ir rinkas, kurios sukurtų naujas darbo vietas ir išlaikytų šeimas, o tam reikia šiek tiek daugiau žinių ir inovatyvumo. Sukurti kažką naujo reikalauja drąsos, todėl raginu nebijoti kreiptis pagalbos į patirties turinčius žmones ir svarbiausia įgauti papildomų verslo žinių, kurių UAB„Justicija“ kolektyvas ir aš, stengsimės suteikti tiek konsultacijomis, tiek kitomis reikalingomis formomis besisteigiančiam ar jau esamam verslui plėtoti.
Ką valdžia žada naujam ir smulkiam verslui regionuose šiais metais?
Praeitų metų pabaigoje buvo paskelbta apie planus, kad šių metų vasarą pradedantieji verslą, o ypač tie, kurie susiduria su sunkumais darbo rinkoje, galės palankesnėmis nei rinkoje sąlygomis skolintis verslo pradžiai, ar jo plėtrai, iš naujai įsteigto fondo „Verslumo skatinimo fondas 2014-2020, finansuojamo iš Europos socialinio fondo“. Tokiu būdu bus užtikrinta smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams galimybė lengviau gauti trūkstamų lėšų ir naujų darbo vietų.
Šiais metais pagaliau turėtų startuoti daug Europos sąjungos projektų, skirtų verslo aplinkos gerinimui, smulkaus ir vidutinio verslo skatinimui. Šiuo metu LVPA derinami aprašo projektai (artimiausi planuojami paskelbti kvietimai):
- 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 3 prioriteto „Smulkiojo ir vidutinio verslo konkurencingumo skatinimas“ priemonės Nr. 03.2.1-LVPA-K-807 „Verslo klasteris LT“;
- 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų 3 prioriteto „Smulkiojo ir vidutinio verslo konkurencingumo skatinimas“ Nr. 03.2.1-LVPA-V-830 priemonės „TARPTAUTIŠKUMAS LT“
- 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 3 prioriteto smulkiojo ir vidutinio verslo konkurencingumo skatinimas priemones NR.03.1.1-lvpa-v-815 „Verslumas LT“
Pabaigai, paklausus ar sunku yra sukurti savo verslą, ar įkurti įmonę, V.Šalaševičius tik nusijuokia – „Įmonę įkurti yra labai lengva, tačiau išlaikyti – sunku. Todėl ir stengiuosi, kad žmonės išdrįstų kreiptis pagalbos ir patarimų į tokias įmones kaip „Justicija“, kad jų verslai gyvuotų ir klestėtų ilgai ir sėkmingai.“
Indrė Žalalytė