Masiškiausio pieno gėrimo rekordas nuo šiol priklausys Rokiškiui. Nenuostabu, juk šiame krašte nuo seno susiformavusios pienininkystės tradicijos ne tik nesumenko, bet išsiplėtė iki didžiausios Baltijos šalių pieno perdirbimo įmonės „Rokiškio sūris“.
Pirmą kartą toks rekordas Lietuvoje pasiektas gegužės 17-ąją – per Europos muziejų naktį, švenčiant senosios Rokiškio dvaro sodybos pieninės 100-metį.
Kaip pranešė Lietuvos rekordų agentūros vadovas Gintaras Pocius, vienu metu Rokiškio dvaro teritorijoje pieną gėrė ne mažiau kaip 3100 žmonių, susirinkusių iš visos Lietuvos. Ir ne bet kaip gėrė – 20 val. buvo paskelbtas pieno degustacijos pradžios startas, o mėgautis šiuo gėrimu turėjome mažiausiai 2 minutes. Pavyko ir rekordas bus įrašytas. Tiesa, ne į šių, bet į 2026 metų Lietuvos rekordų knygą.
Su švente ir pasiektu rekordu susirinkusius, lietaus nepabūgusius rokiškėnus bei mūsų svečius pasveikino rajono meras Ramūnas Godeliauskas, Rokiškio krašto muziejaus direktorė Aušra Gudgalienė, o jų sveikinimus lydėjo Marijono Mikutavičiaus koncertas, kurį žiūrovams dovanojo AB „Rokiškio sūris“.
Į ekspozicijas – ne tik slėptis nuo lietaus
Europos muziejaus naktį Rokiškio dvaras atvėrė savo ekspozicijas. Belaukdami pieno gėrimo momento, į jas prigužėjo daugybė žmonių – ne vien nuo lietaus pasislėpti, bet ir pažiūrėti: kas L. Šepkos drožinių, kas A. Stausko akvarelių, kas šiaip pasmalsauti, su dvaro lokiu nusifotografuoti, o dauguma būrėsi naujai atidarytoje parodoje „Pienas“.
Šią parodą Rokiškio krašto muziejaus kolektyvas parengė senosios dvaro pieninės 100-mečiui paminėti. Kaip susirinkusiems lankytojams sakė Rokiškio krašto muziejaus direktorė A. Gudgalienė, paroda pasakoja ne tik pieninės istoriją, pieno tema čia atsiskleidžia iš įvairių, net netikėtų pusių. Tarp parodos eksponatų – ir su pienu siejami istoriniai bidonėliai, kibirai, sviestmušės, ir senos fotografijos, afišos, didelės ir mažos karvutės, pieno sklidini indai, ąsočiai ir kt.
Kai kurie eksponatai į parodą atkeliavo net iš Nacionalinio dailės muziejaus, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, kaimynių muziejų, kai kuriuos specialiai sukūrė dailės studentai.
Su Rokiškio dvaro pieninės istorijos pradžia siejami 1925 m. – būtent tuomet atsiranda pirmieji dvaro produkcijos pardavimo duomenys. Per šimtą metų mūsų krašte pieno tradicijos tik stiprėjo. Ir dabar didžiuojamės, kad čia veikia AB „Rokiškio sūris“, kuri savo produkciją eksportuoja į visą pasaulį, o jos pagamintą pieną degustuodami rokiškėnai ir siekė netradicinio rekordo.
R.Keliuotytės nuotr.