Tarptautinis gatvės teatro festivalis „Mozaika 2015“ jau vienuoliktas Vilniaus senamiesčio teatro vykdomas festivalis. Dar Antikos laikais vaidinimai po atviru dangumi buvo mielai lankomi, laukiami. Sekdami tradicija ir mes, pasirodymus rengiame gatvėse, atvirose erdvėse, lankomose vietose. Tradiciškai „Mozaika“ vyksta rudens lygiadienio metu, todėl jo tema – lygiadienis, kurią galima kūrybiškai interpretuoti lygsvaros ieškojimu (juoda – balta, šviesa – tamsa, ir kita).
Mūsų festivalyje pabuvojo meno kolektyvai, aktoriai iš Olandijos, Vengrijos, Jugoslavijos, Lenkijos, Prancūzijos, Italijos, Turkijos, Latvijos, Bulgarijos, Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, Estijos. „Mozaikoje“ kaip lygiaverčiai dalyviai, pasirodo Lietuvos Neįgaliųjų sąjungos nariai, su profesionalių aktorių pagalba, sukurtomis gatvės akcijomis. Aktyviai prisideda būsimi kultūros darbuotojai iš Vilniaus kolegijos menų fakulteto ir neformalus jaunimas savanoriaudami. Festivalis – galimybė startuoti jauniems kūrėjams pristatant nestandartines idėjas, kuria jaunimas mielai naudojasi. Šio festivalio naujiena – piešimas šviesa, kurį atveš Kupava N. Černenko iš Kijevo. Iš Ukrainos Charkovo miesto laukiame net 9 kolektyvai ir pavieniai aktoriai su originaliais gatvės perfomansais, kūrybinių dirbtuvių temomis.
Žodis mozaika visiems žinoma sąvoka kaip – piešinys ar paveikslas, kai vaizdas kuriamas iš įvairių medžiagų, panašios formos ir tekstūros gabaliukų. Mes šiuo atveju kuriame didelę miesto šventę su iš skirtingų šalių atvažiavusių aktorių pasirodymais ir norime ši festivalį plėsti ne tik Vilniuje, tačiau ir visoje Lietuvoje. Pernai, užpernai svečiavomės Visagine, prieš du metus – Zarasuose. Aukštaitijos miestuose festivalis sutinkamas labai šiltai.
FESTIVALIO DALYVIAI, PROGRAMA:
Rugsėjo 19 d. Visagino kultūros centro salė „Banga“ (Parko g. 16):
13.30 val. Play-back teatras „Gyvas veidrodis“ (Charkovas), Interaktyvus spektaklis
14.40 val. Light Drawing Kupava (Kijevas), performansas „Lygiadienis“ (Tapyba šviesa)
15.05 val. Teatras „Pololo“ (Maskva-Visaginas), spektaklis „Musytė Bu“
15.50 val. Yuliia Blocha (Trupė „Dancelab“, Charkovas), „Again, again, again“. Butoh-performansas.
16.20 val. Studija „Voice&Movenent“ (Charkovas), Interaktyvus spektaklis „Sound Ring“
17.00 val. PDS („Friday Slash Saturday“, Charkovas), frick-rock-kabare koncertas-performansas
18.30 val. Teatralizuotas dalyvių paradas nuo „Aukštaitijos“ viešbučio aikštės.
19.00-22.00 val. amfiteatras tarp Visagino kultūros centro „Sedulinos“ salės ir „Gerosios vilties“ progimnazijos:
Performanso grupė „Art-History „AMIGO“, gatvės cirkas performansai
Gatvės teatras „Fenix“, spektakalis „Ledas ir Ugnis“ ir solo šokis
Kijevas ugninis teatras KOT, performansas, solo ir duetas.
Ugninis teatras „Pantera“
Ugninis teatras „Magratea“
Bendras darbas Charkovo dailininko – lėlininko Konstantino Zorkino ir grupės „Kurzu gatvė“. Muzikos – daiktų spektaklis „Kelio atkarpų žemėlapis“
„Komedijos dirbtuvė“, „Raudonas Mygtukas“, pristato performansą stiliuje del arte.
Tarptautinio gatvės teatro festivalio „Mozaika 2015“ dalyvių aprašymai
Teatras „Pololo“ (Maskva-Visaginas)
Rusų – lietuvių teatras gimė saulėtoje Italijoje ir nuo tada, su linksmais pasirodymais, keliauja aplink pasaulį. Mūsų atlikėjai: Vagabondai – planetos Juga gyventojai, jie dievina pieną ir bendrauja muilo burbulų pagalba; Kojukininkai – senovinės rasės milžinų palikuonys, stebintys žvaigždes ir padedantys žmonėms rasti savo kelią; Ugnies šokėjai, kurie veja tamsą atgal į šaltą, pilką naktį. „Pololo“ ruošiasi suvilioti visus žiūrovus senojo miesto pasakomis, atgaivinti nuostabius prisiminimus, paversti suaugusius vaikais ir, žinoma, atvirkščiai. Kaip tik ateina šiltos dienos, „Pololo“ išvyksta į gatves linksminti ir stebinti praeivius.
„Pololo“ programa. Mes paseksim jums pasakas. Mūsų herojai – Musytė Bu, kuri vieną dieną taps visa planeta. Senas lempininkas Otto, kas vakarą užsidegantis šviestuvus senovės miestuose, kurie sapnuojasi jums. Lėlytė, kuri išmoko šokti. Cicilija – seno miesto bokšto statulėlė, vieną naktį pabėgusios su sapnų pardavėju Illoizu Droccu, viską žinančio apie nuotykius ir netikėtus likimo posūkius. Žinoma, jis jau parodė mus jūsų sapnuose, dabar laikas susipažinti…
Performance group „ART-HISTORY „AMIGO“
„Amigo“ komanda tyrinėja artistiškas šiuolaikinio cirko galimybes, kombinuodama jas su klasikinio gatvės teatro technika. Atlikėjai dirba su ugnimi, fokusais, vaikščiojimu ant kojūkų bei į savo pasirodymus įtraukia publiką.
Daug dėmesio skiriama ne tik pokštams ir techniniams elementams, bet ir vizualikai. Didžiausia aktoriaus užduotis – sukurti unikalią, išskirtinę atmosferą scenoje bei įtraukti į ją žiūrovą.
Žinoma, neatsiejama renginio dalis ir įkvėpimo šaltinis yra mūsų stiprus tikėjimas svajonėmis ir gyvenimo stebuklais, tikėjimas, kad gerumas gali pakeisti pasaulį.
Gatvės performansas „Meilė, aistra ir Venecija“
Tai pasakojimas apie meilę ir aistrą, kuri galėjo gimti iš visiškai skirtingų situacijų, kartais juokingų ir absurdiškų. Tai istorija, pasakojama kiekvienam suprantama gatvės cirko kalba. Pasirodyme yra žongliravimo, klounados, šokio, akrobatikos, ugnies iš šviesų šou elementų. Apskritai, tai nebus nuobodu!
Pasirodymas yra padalytas į kelias scenas, kurios keičia viena kitą. Publika yra mūsų pasirodymo dalis, dalis mūsų juokingo, truputį absurdiško ir beprotiško pasaulio…
STREET THEATRE FENIX
Teatras „Feniks“ – tai artistų brolija, dirbančių kartu ir visada turinčių laisvą pasirinkimą savo kelyje.
Ką mes darome?
Viską, kas mums atrodo įdomu: statome spektaklius, vaikštome ant kojūkų, muzikuojame ir šokame, fotografuojame, gaminame kaukes, filmuojame, dekoruojame įvairias vietoves, padedame festivaliuose, keliaujame…
Ką mes galime jums pasiūlyti?
Viską, ką paminėjome anksčiau. Išsirinkite!
„Ledas ir ugnis“
Pasakojimas apie Gerdą ir Kae, apie Sniego Karalienę ir apie Pavasarį, kuris visada neišvengiamai ateina po žiemos. Tai pasakojimas apie Gerdos svajones.
…Jis siautėja nuo dūmų, susidurdamas su kėdėmis, jis ieško žiemos. Su sniegu akyse ir su ledine širdimi. Jausmų geometrija dauginasi prie blogų ir krištolinių svajonių. Jis meilę supranta kaip laiką ir vietą.
Pabusk, Gerda! Tik tu viena gali sušildyti jo kūną ir ištirpinti ledą širdyje. Tu regi sapnus, kuriuos savo sutuoktuvių dieną mato karalienė…
Gerda, pabusk! Dar ne per vėlu! Dar ne vidurnaktis ir pilnatis dar nepatekėjo.
Paskutinė naktis, paskutinės minutės, paskutinės snaigės, krintančios iš dangaus…
Ugnies teatras „KOT“ (Kijevas)
Ugnies šou – tai ne tik darbas. Tai mūsų gyvenimo būdas, kurį nuolat tobuliname.
Per 7 metus mes turėjome daugiau kaip 1000 renginių, 316 pasirodymų vestuvėse. Keliavome po NVS ir Maldyvų šalis, Ukrainą, Vengriją, Lietuvą, Prancūziją, Lenkiją. Mūsų repertuarą sudaro daugiau kaip 20 skirtingų šou programų. Taip pat buvome pirmuoju NVS šalių kolektyvu, kuris sukūrė valandos trukmės ugnies šou.
Dirbame ne tik su ugnimi – į savo pasirodymus įtraukiame profesionalius šokėjus, žonglierius ir kitus menininkus.
Į „Mozaiką“ mes visada atvežame savo naujausią programą – šie metai taip pat ne išimtis.
Konstantinas Zorkinas ir grupė „Kurzu gatvė“ (Charkovas)
Konstantinas Zorkinas – meno istorikas, dailininkas, skulptorius, Repino dailės pedagogas… Kurdamas pasirodymus ir spektaklius, Konstantinas renkasi dirbti su paprastomis formomis, simboliniais vaizdais ir medžiagos tekstūra.
Zorkin ir grupės „Kurzu gatvė“ pasirodymas:
Muzikos – daiktų spektaklis „Kelio atkarpų žemėlapis“, – bendras darbas Charkovo dailininko – lėlininko Konstantino Zorkino ir grupės „Kurzu gatvė“, – menininkų žaidimas pagal archetipų ir mitologinio mąstymo taisykles, mažo gabalėlio realybės tvėrimas iš dailininko sukurtų objektų, kurie tuo pačiu yra ir veikiantys asmenys, ir visatos elementai. Ugnis ir vanduo, žmogus ir mechanizmai, žuvys ir paukščiai … Viskas veikia ir egzistuoja pagal muziką, specialiai parašytą muzikantų „Kurzu gatvė“ šiam spektakliui.
„Kurzu gatvė“ – grupės muzikinį žanrą galima būtu vadinti „kabare-indi-folk“: kabareto teatrališkumas ir Rytų Europos folkloro motyvai, sujungti kartu su modernaus indi-roko diskotekiniu stiliumi. O tekstai, su kuriais autoriai elgiasi labai atsargiai, priklauso „magiško socrealizmo“ žanrui – fantastišką realybę apibūdina taip, kad pasaulis su ja sutampa.
„Friday Slash Saturday“ (Charkovas)
Tai visateisis absurdo muzikos postmodernus atstovas. Kiekviena daina – tai mini spektaklis, kuriame muzikantai vienu metu yra ir herojai, ir pasakotojai, o personažus randa tarp miestų gyventojų – ir vaizdus, ir situacijas priveda iki absurdo.
Paruoštų formų naudojimas – postmodernizmo pagrindas. „PDS“ kilmė šių paruoštų muzikos formų principe neturi reikšmės: nuo dažnučių disko ir panko epochos iki „The Beatles“ ir Aramo Chačaturiano, nuo dainų iš animacinių filmukų iki į „Pink Floyd“ ir Andrew Lloyd Webber…
PDS grupė nuolat bendradarbiauja su performerių grupe „Dancelab“, priversdami auditoriją ne tik klausytis muzikos, bet ir atidžiai stebėti pokyčius.
Studija VOICE&MOVEMENT (Charkovas)
Vadovė Olga Ksendzovskaja (muzikantė, vokalo pedagogė) ir Olga Kuzina (šokėja, choreografė). Mūsų tikslas – sukūrimas vieningos vokalo – šokio kalbos, dalyvių savęs ir pasaulio suvokimas per šokį ir balsą.
Interaktyvus spektaklis „Sound Ring“ apima tiesioginį veiksmą su publika ir erdve. Tai istorijos, atmosferos, pasakos ar mito kūrimas naudojant žmonių balsus, judesius, ritmą. Kiekvienas esantis gali tapti dalyviu – net jei pridėjo tik vieną veiksmą prie bendro vaizdo. Mūsų užduotis – sukurti sąlygas, kuriomis galima bendra energija ir kūryba.
Ugninis teatras „Pantera“
Tai judėjimas, kuris įkūnija gyvenimą ugnyje. Tai kūno plastika, perpinta su liepsnos dinamika. Neįtikėtinos mini – istorijos, pasakojamos ugnies pagalba, su netikėtais senovės apeigų vaizdais apie lygiadienio šventę.
Ugnies šou pagrįstas pagoniškais motyvais. Jame pasakojama apie derliaus šventę, slavų dievus, keliones po devynerius kraštus ir ugnies paukštį, kuris saugo ugnį žmonėms tol, kol jie sulauks pavasario.
Teatras „Gyvas veidrodis“ (Charkovas)
Play-back teatras „Gyvas veidrodis“ – tai teatras be aktorių ir muzikantų narcisizmo, siekiančių pasirodyti visu savo gražumu. Šis teatras nestokoja dėmesio žiūrovui, jo istorijai, išgyvenimams ir patirčiai. Tai spontaniškų sprendimų teatras – mes dirbame be scenarijaus, mokomasi tiesiai iš auditorijos, naujos istorijos bus žaidžiamos čia ir dabar, trumpam vaidinimui bus sukurta atitinkama muzika.
„Mes neteikiame atsakymų į klausimus, mes tiesiog parodome, atspindime tai, ką mums pasakojo dalyvis. Mes pranešame apie vertę kasdienių gyvenimo istorijų , kurios atsitiko su realiais žmonėmis, o ne gimė iš dramaturgo vaizduotės.
Teatras atsirado kaip atsakas į tai, kas vyksta mūsų šalyje. Skubiai daugeliui žmonių būtina: būti išklausytam, papasakoti apie save, savo painiavas ir džiaugsmą, patirtą išgyvenimo baimę, arba atvirkščiai – prisiminti ir išgyventi dar kartą kažką, suteikiančio jėgų. Gera žinoti, kad žmogui reikia to ne tik tada, kai nutinka bėdos, bet ir kasdienybėje.“
„Komedijų dirbtuvė“ (Charkovas)
Tai klounados ir komiško muzikinio teatro eksperimentinė studija. Lyderiai – Sandro Garibashvili ir Maria Koreneva, Londono teatro ir performanso mokyklos (LISPA) absolventai. Studija subūrė jaunus Charkovo aktorius, atlikėjus, muzikantus ir performerius. Seminaro dalyviai nagrinėja Europos klounados tradiciją, juoką ir komediją dell’arte, o tada, nustebintos publikos akyse, savo muzikiniuose spektakliuose, performansuose ir flashmobuose apverčia aukštyn kojom realybę.
Charkovo „Komedijų dirbtuvės“. „Raudonas Mygtukas“, pristato performansą stiliuje del arte.
Kiekvieno klouno svajonė – gauti į savo rankas Raudonajį Mygtuką. Gaila, bet nėra aišku, kas būtent jį paspaudus sprogs. Raudonas mygtukas ne visada reiškia fizinę grėsmė, jo pagrindinis tikslas – įjungti stiprias emocijas. Tačiau bet kokia stipri emocija, pagal paskirtį, turi šviesią energiją.
Siūlome rasti savo vidinį klouną – jo eiseną ir veido išraiškas, judėjimo greitį, ir aplinkinių objektų bei žmonių reakcijas. Juokingo, absurdiško ir neįtikėtino žmogaus, kuris išlikęs kiekviename iš mūsų nuo vaikystės.
Kasdieniame gyvenime esame įpratę perduoti savo mintis bei emocijas žodžiais ir išraiška. Todėl, atskyrus veidą ir balsą nuo mūsų išraiškos priemonių, mes pradėsime dirbti visų kūnu, sukurti visapusišką ir šviesią plastišką išraišką, be kurios negalėtume dirbti profesionalioje scenoje – dramos teatre, performanse ir šokyje. Nešioti neutralią kaukę – tai tarsi iš naujo sukurti savo kūno kalbą.
Performanso grupė „Dancelab“ (Charkovas)
Grupė buvo sukurta 2011 metais. „Mes buvome sukūrę apie 20 didelių spektaklių – tame tarpe ir tarptautinių (JAV-Ukraina-Šveicarija-Prancūzija-Ispanija-Rusija).
Savo pasirodymais mes dažnai kreipiame dėmesį į „čia ir dabar“. Mūsų santykius su savimi, visuomene, kultūros stereotipais ir egzistavimo klausimus. Mes improvizuojame tarp meno įrenginių, miestų architektūroje, žmogaus sukurtų objektų erdvėje. Mes tiriame kultūrinius kodus, senovės archetipų ir asmeninių istorijų vaizdus.“
„Vėl ir vėl, ir vėl…“
Jei tu nori atgimti – privalai mirti.
Vėl ir vėl mes gimstame. Ne taip ir lengva atitrūkti nuo motinos įsčių… daug gimimų reikia. Atgimti visur ir visada.“ – Tatsumi Hijikata
Performansas, kurį sudaro penkios viena kitą pakeičiančios dalys: išsigelbėjimas iš tuštumos, bjaurumas, grožis, tūkstantis mirčių – vedantys link pabaigos.
Light Drawing Kupava
Kupava Nadežda Černenko – aktorė, performerė, dailininkė, scenografė, Kijevo nacionalinės dailės akademijos absolventė, Kiev Fire festivalio įkūrėja ir meno vadovė.
Rudens lygiadienio šventei Vilniuje ir festivaliui „Mozaika 2015“ Light Drawing Kupava paruošė šviesos paveikslą. Senosios lygiadienio šventimo tradicijos įleido šaknis ir į šiuolaikinio, modernaus meno formą – tapybą šviesa.
Tapyba šviesa – tikrasis magijos pasireiškimas: menininkas iš aklinos tamsos sukuria nuostabius, fantastiškus paveikslus, tokiu būdu pasakodamas istoriją. Paveikslai keičiasi viso pasirodymo metu, vaizdai seka vienas paskui kitą – papildydami arba pakeisdami vienas kitą – tai lemia autoriaus valia.
Vyks nedidelė pamoka apie šviesos paveikslus. Čia bus parodyta ir papasakota, kaip veikia šis menas ir kokių priemonių prireiks dar vieno stebuklo sukūrimui.
Daugiau informacijos: https://www.youtube.com/watch?v=Kx86B5-fP5Q&feature=youtu.b
Ugninis teatras „Magrathea“
Tai ryškių, talentingų, bei kūrybingų žmonių, dirbančių „steampunk“ stiliumi kolektyvas, kurį vienija idėja ir noras sukurti nepakartojamus pasirodymus, stebinant net reikliausią publiką.
„Mes dirbame su visų rūšių ugnies instrumentais.“
„Magrathea“ – jaunas teatras, bet be bėjo užimantis vieną iš lyderiaujančių pozicijų kaimyninėje Baltarusijoje. Teatras reguliariai lankosi ugnies festivaliuose, miesto dienose, miestų gatvių pasirodymuose. Taip pat teatro aktoriai dažnai dalyvauja tarptautiniuose festivaliuose su kitais kolektyvais.
High Art
„High Art“ – tai komanda performerių, dirbančių su gatvės teatro žanru apie 10 metų.
Mes atsinešame stebuklingus pasaulius kartu su konfeti ir gėlių žiedlapiais. Pasaulius, pažįstamus visiems nuo vaikystės. Kuomet vėjyje plaikstosi saulės blizgučiai, su jais kartu skrieja amžinai įprastas stebuklas, kuris paverčia mūsų gyvenimą tikru!
Baltasis paradas.
Kai miestą apgaubia prieblanda, pasirodo baltieji keistuoliai. Tai pasaka, kuri atsirado iš niekur ir niekas nežino, link kur ši mistiškoji eisena pasuks. Šviesos ir šešėliai, mirksinčios ugnelės, milžinai ir burtininkai… Jūs šitą pasaką žinojote – apie senovinį miestą, paslaptingą jausmą ir vakaro vėjo šnabždesį. Sugalvokite norą. Paradas atvyksta…
Visi renginiai nepakartojami ir nemokami! Belieka teisingai susiplanuoti laisvalaikį J
Festivalio partneriai: Visagino savivaldybė, asociacija „Šventė visiems“, Užupio bendruomenė.
Organizatoriai: Vilniaus senamiesčio teatras, Visagino kultūros centras.
Paruošta pagal Vilniaus senamiesčio teatro informaciją