Šiais metais išleistas NASA pastebėjimas, kad atmosferoje esantis anglies dvideginis jau peržengė leistiną ribą, privertė daugelį šalių susimąstyti. Juk sunkiausia surasti balansą tarp to, ko nori žmogus, ir kas nekenkia gamtai.
Anglies dvideginio balansas
Pagrindinė anglies dvideginio savybė – galimybė sulaikyti šilumą. Kadangi šių dujų atmosferoje daugėja, sulaikomos šilumos kiekis taip pat auga, dėl to šiam procesui suteiktas „šiltnamio efekto“ pavadinimas. Atmosferoje sulaikoma šiluma atneša daug neigiamų pasekmių:
- tirpsta pasaulio ledynai ir sniegynai (ypatingai Arkties);
- kyla jūros lygis;
- sparčiai kyla temperatūra;
- šyla vandenynai;
- plonėja ledo danga;
- padaugėjo gamtos stichijų nelaimių;
- didėja rūgštingumas vandenynuose.
Norint šiuos procesus bent sulėtinti, ieškoma įvairių priemonių. Ar šildymo sistemų pokyčiai ir Europoje populiarėjančios medžio granulės prisideda prie teigiamų pokyčių?
Kuro granulės
Renkantis namų šildymo sistemą verta apsvarstyti kuro granules visų pirma dėl jų didelio šilumos išspinduliavimo. Pasirinkę kuro granules, galite būti tikri, kad šildymas bus efektyvus, nes medžiaga yra sausa ir mažiau peleninga, o namuose nereikės statyti atskiro, specialaus sandėlio, nes jos pakuojamos į maišus, kuriuos galite palikti jums patogioje vietoje.
Kuro granulės taip pat padeda tausoti aplinką:
- mediena yra natūralus, atsinaujinantis šaltinis, todėl galima reguliuoti gamtos išteklius.
- Sandėliuojamose granulėse neatsiranda bakterijų, grybelių, vabalų.
- Jomis galima apšiltinti ne tik namus, bet ir fabrikus, kas sumažina neatsinaujinančio kuro naudojimą.
Dėl įvairių privalumų, ES medžio granules klasifikuoja kaip išlaikančias neutralumą anglies dvideginio atžvilgiu, todėl jos yra viena iš priemonių padedančių pasiekti 2020 metų atsinaujinančios energijos tikslus. Programa siekiama sumažinti šiltnamio efektą ir anglies dvideginio kiekį atmosferoje, sulėtinti jo augimą.
Ar visuomet geriausias pasirinkimas – medžio granulės?
Kuro granulės atneša daug naudos ne tik pavieniams vartotojams, nes šalys kelia savo BVP jas gamindamos, parduodamos ir eksportuodamos į kitas šalis. Tačiau renkantis iš skirtingų namų šildymo sistemų alternatyvų vis tiek išlieka klausimas, kokį šildymo kurą reikėtų pasirinkti. Norintiems kūrenti medžio granules savo namuose, reikia atsižvelgti į namo plotą, įvertinti kur šilumos reikės daugiausiai. Kūrenimui reikalingos kuro granulių krosnelės, specialiai pritaikytos šiam biokurui. Kaip bebūtų, šildymo sistemas galima derinti tarpusavyje ir išgauti labiausiai poreikius tenkinantį namų apšildymo variantą.
Teigiamos granulių savybės užtikrina jų nesudėtingą panaudojimą namuose ir pramonėje. Jų vartojimą ir gamybą skatina Europos Sąjunga, kuri tikisi iki 2020 metų smarkiai padidinti atsinaujinančios energijos naudojimą. Šie tikslai išsikelti norint sumažinti šiltnamio efektą ir išlaikyti anglies dvideginio balansą, taip sustabdant (ar bent sulėtinant) šių dujų poveikį planetai.