Panevėžio miesto vietos veiklos grupės užsakymu VšĮ „Regioconsult“ parengė 2016-2020 m. vietos plėtros strategiją (VPS). Pristatome ją Panevėžio bendruomenei.
VPS – tai ilgalaikė įvairių veiklos sričių tobulinimo kryptis siekiant tvarios miesto plėtros, gerinti socialines paslaugas gyventojams, mažinti skurdą ir socialinę atskirtį, skatinti gyventojų verslumą. Norima gerinti vietines įsidarbinimo galimybes ir didinti bendruomenių socialinę integraciją, išnaudojant bendruomenių, verslo ir vietos valdžios ryšius.
Prieš rengiant VPS atlikta 203 panevėžiečių apklausa. Pagrindinės įvardytos problemos – jaunimo emigracija, mažos gyventojų pajamos, paslaugų trūkumas, nedarbas. Pasigendama skatintų žmonių užimtumą ir bendruomeniškumą skatinančių motyvacinių renginių, vaikų ir jaunimo užimtumo galimybių, pakankamai dėmesio neįgaliesiems, kaliniams, psichikos problemų turintiems žmonėms bei jų integracijai. Respondentų nuomone, gavus ES investicijų jas pirmiausia reikėtų skirti vaikų ir jaunimo užimtumui, darbo įgūdžių lavinimui, vyresnio amžiaus asmenų ir ligonių priežiūrai, kitoms socialinėms paslaugoms (tarpininkavimui, informavimui, maitinimui, asmens higienos bei priežiūros ir kt.), psichologinei pagalbai ir konsultacijoms, teisinėms konsultacijoms, verslumo mokymams ir konsultacijoms, neaktyvių darbingų gyventojų užimtumui, sociokultūrinėms paslaugoms ir kt.
Atsižvelgus į apklausos rezultatus apibrėžti VPS prioritetai – tai socialinės atskirties mažinimas ir verslumo skatinimas. Siekiant pirmojo bus skatinamos socialinės paslaugos, bendruomenių socialinė saviraiška, stiprinamas bendruomeniškumas. Antrojo – skatinamas gyventojų verslumas ir verslo paslaugos.
Numatyta didinti socialinę atskirtį patiriančių grupių integraciją, tobulinti socialines ir socialinės priežiūros paslaugas, skatinti gyventojų socialines iniciatyvas, sveikatinimą, ugdyti saviraišką, savanorystę bei mentorystę. Taip pat skatinti gyventojų verslo iniciatyvas, ekonominį aktyvumą, formuoti naujus profesinius įgūdžius, tobulinti verslo paslaugas, skatinti „verslo verslui“ įgūdžius, vėlgi savanorystę bei mentorystę.
VPS įgyvendinti ketinama gauti 1,65 mln. ES ir Savivaldybės biudžeto lėšų. Planuojami apie 45 projektai.
VPS jau pristatyta susitikus su miesto bendruomene, ją patvirtino Savivaldybės ir Regiono plėtros tarybos. Iki vasario 12 d. turi būti pateikta Vidaus reikalų ministerijai.
Planuojama, kad pirmosios projektų paraiškos bus priimamos 2016 m. antrąjį pusmetį.
Daugiau informacijos apie VPS rasite www.panevezys.lt – Panevėžio vietos veiklos grupė.
Ryšių su visuomene skyrius