Visuomenės vartojamoje terminologijoje kineziterapijos terminas gana dažnai vartojamas kaip reabilitacijos sinonimas. Tačiau tai yra du skirtingi terminai. Fizioterapija yra esminė medicininės reabilitacijos dalis, o reabilitacija tiesiogine prasme reiškia fizinės būklės atkūrimą.
Koks fizioterapijos poveikis organizmui?
- Fizioterapija leidžia sumažinti galimą šalutinį poveikį ir nemalonias tiek pačios
ligos, tiek jos gydymo pasekmes.
- Fizioterapija pažadina vidinius organizmo rezervus, stiprina imuninę sistemą ir
tuo sutrumpina gydymo laiką, pagreitina žaizdų ir uždegimų gijimą, suaktyvina svarbiausius biocheminius procesus organizme, suteikdamas natūralias organizmo jėgas atsigauti.
- Fizioterapija yra daugelio ligų prevencijos priemonė. Kuo vyresnis žmogus
tampa, tuo silpnesnė organizmo apsauga. Lengviau susergama, sunkėja negalavimai, todėl fizioterapijai profilaktikai, ypač senatvėje, reikėtų skirti ypatingą dėmesį. Fizioterapija pažadina imuninę sistemą, priverčia ją aktyviai atsispirti negalavimams, taip pat gerina bendrą savijautą.
Vienas iš fizioterapijos privalumų yra tai, kad joje nenaudojami vaistai ir neoperuojama – procedūrų metu naudojama elektros srovė, magnetiniai laukai, ultragarsas. kaip terapinis metodas, fizioterapija pradėjo populiarėti XX amžiaus viduryje, o pastaraisiais metais kaip tinkama gydymo priemonė yra taikoma klinikose ir net sporto klubuose.
Dažniausiai tai nėra vienkartinė procedūra, o visa eilė įvairių priemonių, skirtų atsikratyti ligos ar pasveikti nuo jos. Atliekamų manipuliacijų kintamumą gydantis kineziterapeutas parenka individualiai, atsižvelgdamas į konkrečią situaciją. Gana dažnai fizioterapija padeda pašalinti uždegimą, kaulų išnirimų pasekmes, greičiau atsigauti po operacijos.
Fizioterapija taip pat taikoma šiais atvejais:
- Raumenų atstatymui;
- Jėgos ir tonuso grąžinimui;
- Trajektorijos ir judesių diapazono normalizavimui;
- Kremzlinių audinių atkūrimo laikotarpio sutrumpinimui;
- Kraujo apytakos aktyvinimui;
- Patinimui mažinti;
- Skausmui pašalinti;
- Bendros paciento būklės normalizavimui;
- Švelniam atsigavimui po chemoterapijos.
Taikant fizinius metodus alerginės reakcijos pasireiškia labai retai ir nepastebima priklausomybės nuo vaistų. Šiuolaikinė fizioterapija sustiprina daugumos vaistų poveikį, todėl sutrumpėja pacientų gydymo laikas. Fizioterapinės procedūros yra neskausmingos, neturi šalutinio poveikio organams ir audiniams. Taikant fizioterapiją, pailgėja lėtinių ligų remisijos laikotarpis, sumažėja atkritimų dažnis.
Fizioterapiją naudojame įvairiose medicinos srityse: ginekologijoje, urologijoje, traumatologijoje ir ortopedijoje, dermatologuose, pediatrijoje, sporto ir tradicinėje medicinoje.