Prieš kelias savaites LSDJS Vilniaus skyrius kreipėsi į Nacionalinę Valdybą su prašymu įgyvendinti idėją, kad renkant LSDJS Pirmininką ir Valdybos narius balsuotų ne delegatai, bet visi LSDJS nariai.
Ši idėja nėra nauja, kaip tik, ji yra labai sena. Demokratija, kaip ir pats terminas, pirmiausia atsirado Graikijos miestuose – valstybėse po ilgai trukusių kovų tarp didikų ir turtingųjų su paprasta liaudimi. Didžiausią išraišką demokratija pasiekė Atėnuose, kur visiems piliečiams vyrams buvo suteikta teisė dalyvauti valstybės valdyme. Pareigūnai buvo renkami tiesiogiai piliečių susirinkimo metu arba parenkami burtų keliu.
Žinoma, bėgant metams viskas keitėsi. Tamsiaisiais amžiais demokratiją pakeitė monarchai, o dabartinė demokratija gimė labai neseniai (beje, Lietuva buvo antroji pasaulyje po JAV, priėmusi Konstituciją), vos prieš kelis šimtus metų.
Šiandien daug kas sako, kad valstybes valdo tiesiogiai išrinkti atstovai. Taip turėtų būti idealios valstybės sąlygomis, tačiau paradoksalu – žmonės renka parlamentą, tačiau juo pasitiki mažiausiai…
Tačiau žmonės nepasitiki ne pačiais Seimo nariais, o jų priimamais sprendimais (ir taip yra visame pasaulyje).
Šiandien LSDJS Pirmininką ir Valdybos narius renka skyrių delegatai, tai yra žmonės, kuriuos skyrius deleguoja atlikti labai svarbų dalyką – balsuoti ir nuspręsti, kas ateinančius du metus vadovaus organizacijai.
Tokia situacija sukuria netikrumą, kadangi skyriaus deleguoti asmenys ne visuomet gali išreikšti skyriaus narių valią, o organizacijos narių valia – didelė šios organizacijos vertybė.
Išgirdę mūsų siūlomą idėją daug kas pasakė – „o kaip tai įgyvendinti?“. Nebūtume pirmieji Lietuvoje, kurie imtumėmės tokio grandiozinio plano.
Konservatorių partija jau seniai taiko tokį modelį, ir tik vienas pastebėjimas, ši partija turi daugiau kaip 15 tūkst. narių, o per paskutinius rinkimus visoje Lietuvoje balsavo kiek daugiau kaip 9 tūkst. partijos narių.
Čia įžvelgiu daug teigiamų dalykų. Pirma – demokratijos šventė. Ir mažas, ir didelis žinojo, kad Gabrielius Landsbergis ir Irena Degutienė nori tapti opozicinės partijos vadovais. Žinoma, apie LSDJS taip niekas dabar nerašytų, bet patys kandidatai turėtų dirbti ir įtikinti eilinius narius savo gebėjimais ir pažadais, o kartu tai ir kurtų Valdybos narių atskaitomybę prieš visus narius. Ar tai yra blogai?
O kaip balsuoti? Jeigu imtumėme konservatorių modelį, ten balsavimas vyko skyriuose, kurį prižiūrėjo patys partiečiais. Ar mes negalime padaryti to paties? Žinoma, kad galime! Tereikia paskelbti, kad nuo trečiadienio iki penktadienio vyks balsavimas ir visi nariai gali ateiti balsuoti, o patį procesą skyriuose turėtų prižiūrėti skyriaus Kontrolės komisija arba Skyriaus Valdybos nariai su pirmininku.
Dar girdėjau sakant, kad vis vien liks daug vietos apgavystėms… Sutinku, liks daug vietos apgavystėms, padirbinėjimams ir t.t.. tačiau turime tikėti, kad LSDJS nariai yra sąžiningi, o ne siekiantys asmeninės naudos bet kokia kaina.
Anksčiau daug kas tikėjo, kad neįmanoma apiplaukti žemės, nes ji – plokščia, pasirodo, yra kitaip. Nebijokime naujovių, nes tik naujovės ir inovatyvumas mus gali padaryti išskirtiniais.
Vilniaus sk. valdybos narys Povilas Žarnauskas