Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejuje (Radviliškio r.) veikia tradicinė paroda „Užgavėnių kaukės“.
Parodoje eksponuojamos 56 kaukės iš Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio rinkinių. Kaukių autoriai – žinomi kaukių drožėjai, tautodailininkai Saulius Tamulis ir Eugenijus Arbušauskas.
Įvairiausi Užgavėnių personažai pasitinka lankytojus žvelgdami pro senuosius kaimo gryčių langus ir susibūrę kaimo klojime.
Maskavimasis – persirengimas antgamtinėmis būtybėmis, žvėrimis, gyvuliais, nepažįstamais ar pažįstamais žmonėmis ir kitkuo – viena svarbiausių Užgavėnių apeigų. Užgavėnių kaukės sudaro savotišką ir labai originalią liaudies meno šaką, turinčią senas tradicijas.
Kaukes darydavo iš medžio ar jo žievės, seno avikailio ar šiaip kailio, gyvulių kaukolių, vėlesniais laikais – ir iš popieriaus. Užgavėnių kaukių tipažai dažnai būdavo imami iš kasdieninės aplinkos, stipriai išryškinant vieną bruožą. Todėl vienos kaukės buvo su kreivomis nosimis ar dantimis, asimetriškomis akimis, kitos – išsišiepusios, trečios – besijuokiančios ar piktos. Plačiai buvo paplitusios žvėrių bei gyvulių kaukės – meškų, avinų, ožių, arklių, jaučių, gervių, malpų (beždžionių), kupranugarių, vilkų ir kitų. Naudotos ir antgamtinių būtybių – velnių, raganų, giltinių, laumių kaukės.
Paroda „Užgavėnių kaukės“ Kleboniškių kaimo buities muziejuje veiks iki kovo 15 dienos, ją galima lankyti nuo antradienio iki šeštadienio (8–17 valandomis) arba per Užgavėnės.
Užgavėnių šventė Kleboniškiuose vyks kovo 2 dieną. Jau 14 valandą kaimą iš žiemiško snaudulio pažadins persirengėliai, muzikantai, triukšmadariai, pokštininkai bei gardžių blynų kvapas. Po kaimą maklinės, išdaigas krės patys linksminsis ir kitus linksmins įvairiausi Užgavėnių personažai. Didelių ir mažų lauks šokiai, dainos, žaidimai, sotūs Užgavėnių valgiai. Visi iki vieno kviečiami atvykti su Užgavėnių kaukėmis ir tapti smagios šventės dalimi. Kaip ir kasmet, bus išrinktos gražiausios kaukės, į žūtbūtinę kovą kils Lašininis ir Kanapinis, o galiausiai suliepsnos Morė.
Šventėje gros, dainuos, šoks grupė „Nešpėtni bernai“, folkloro ansambliai „Melnyčia“, „Siaudela“, „Pulkelis“, liaudiškos muzikos kapela „Užuovėja“, šokių grupės „Šelmės“ ir „Verpetukės“.
Užgavėnės švenčiamos gavėnios išvakarėse, likus septynioms savaitėms iki Velykų, antradienį. Tikroji Užgavėnių diena šiemet – kovo 4-oji.
Užgavėnių šventę organizuoja Daugyvenės kultūros istorijos muziejus-draustinis kartu su Šeduvos kultūros ir amatų centru.
Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio informacija
Augustės Labenskytės nuotraukos