Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu pabrėžiant, kad šiemet sukanka 700 metų nuo pirmojo reikšmingo Aukštaitijos vardo pagarsinimo 1323-iaisiais Europoje, 2023-ieji paskelbti Aukštaitijos metais. Siekiama atkreipti dėmesį, kad Aukštaitija yra didžiausias Lietuvos etnografinis regionas, kurio raida tiesiogiai susijusi su Lietuvos valstybingumo įtvirtinimu. Būtent iš šio regiono yra kilęs Mindaugas, tapęs pirmuoju suvienytos Lietuvos valdovu.
Panevėžio miesto kultūros įstaigos, siekdamos paminėti Aukštaitijos metus, numatė įvairių veiklų, skirtų aukštaitiškos tapatybės paieškoms ir raiškai įprasminti. Iki kovo 21 d. Panevėžio kraštotyros muziejuje veikia paroda „Aukštaičių pintinės juostos: spalvos ir žmonės“. Nuo kovo 30 iki spalio 5 d. numatyta paroda „Aukštaičių vestuvės: tradicijos kismas“. Lapkričio 5 d. suplanuotas seminaras aukštaitiškų juostų pynėjoms. Lapkričio 23 d. Panevėžio kraštotyros muziejuje vyks vienas iš Aukštaitijos atmintinų metų užbaigimo renginių – konferencija „Aukštaitiškos tapatybės paieškos“, taip pat planuojama šia tema išleisti ir pranešimų leidinį. Visus metus miesto viešose bibliotekose bus eksponuojamos su Aukštaitijos regionu susijusios parodos, vyks įvairūs renginiai, miesto kultūros įstaigose rengiami koncertai ir kt.
„Aukštaitijos metai – puiki proga atkreipti dėmesį į savitus, būtent šiam regionui būdingus papročius, tradicinius amatus, kulinarinį paveldą, pasidžiaugti šiame krašte vykdoma etnine veikla. Šį sekmadienį, vasario 26 d., Kraštotyros muziejaus ekspozicijas galite lankyti nemokamai. Tad tai puiki proga aplankyti ir vieną iš Aukštaitijos metams skirtų parodų „Aukštaičių pintinės juostos: spalvos ir žmonės“, – teigia Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Kultūros ir meno skyriaus vedėja Asta Čeponienė.
Panevėžio kraštotyros muziejaus ekspozicijas nemokamai aplankyti galima kiekvieno mėnesio pirmąjį šeštadienį ir paskutinįjį mėnesio sekmadienį.
Panevėžio miesto savivaldybės inf.