Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Ignalinos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad po trejų metų pertraukos Ignalinos rajone vėl aptiktas pasiutlige sergantis laukinis gyvūnas. Į Didžiasalio seniūnijos Dysnos kaimo gyventojo sodybą atklydusiam ūsuriniam šuniui (liaudyje vadinamam mangutu) Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute patvirtinta pasiutligės diagnozė. Epizootinio tyrimo metu išsiaiškinta, kad įtartinai besielgiantis gyvūnas pastebėtas prie voljerų, kuriuose laikomi medžiokliniai šunys. Žmonių kontaktų su pasiutusiu gyvūnų nenustatyta.
Pasiutligės likvidavimo ir profilaktikos priemonės, nustačius pasiutlige užsikrėtusį gyvūną, patvirtintos bendru Ignalinos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Ignalinos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko- valstybinio veterinarijos inspektoriaus įsakymu. Įsakyme numatyti įpareigojimai veterinarijos tarnybai, visuomenės sveikatos specialistams, medžiotojų būreliui „Birvėta“, Didžiasalio seniūnijos seniūnui ir gyventojams.
Pasiutligė Lietuvoje paskutinį kartą pasireiškė 2013 m. sausio mėn. Varėnos rajone. Mūsų rajone paskutinis pasiutligės atvejis užregistruotas 2012 m. gegužės mėnesį, kai susirgo ir krito Vidiškių seniūnijos Kalviškių kaimo gyventojos karvė. Žmonių užsikrėtimo tuomet išvengta medikams laiku paskiepijus su sergančia karve kontaktavusius asmenis.
Pasiutligė – ūmi, mirtina virusinė užkrečiamoji liga, kuri sukelia smegenų uždegimą. Pasiutlige užkrečiama per seiles, taigi ja nuo sergančio gyvūno galima apsikrėsti ne tik šiam įkandus, bet ir lyžtelėjus. Žmogui mirtinai pavojingas užkratas gali patekti per mažiausias odos žaizdeles. Pasiutligės infekcijos šaltinis yra gamtoje. Lietuvoje pagrindiniai pasiutligės sukėlėjo platintojai yra lapės, usūriniai šunys ir kiaunės.
Pasiutlige užsikrėtę gyvūnai visada nugaišta, nes pasiutligės virusai pažeidžia galvos ir stuburo smegenis. Pasikeičia pasiutlige sergančių gyvūnų elgsena. Naminiai gyvūnai gali būti sutrikę, susijaudinę ar agresyvūs. Laukiniai gyvūnai atklysta į gyvenvietes ir puola naminius gyvūnus bei žmones. Padidėja gyvūnų jautrumas šviesai, garsui ir lietimui. Pasiutlige sergantys gyvūnai dėl ryklės paralyžiaus seilėjasi. Pakinta gyvūnų eisena, atsiranda raumenų traukuliai, išsivysto raumenų silpnumas bei paralyžius. Pasikeičia gyvūnų balsas.
Gyventojai savo kates ir šunis apsaugai nuo galimo užsikrėtimo pasiutlige privalo paskiepyti vieną kartą metuose. Taip pat rekomenduojama skiepyti ir kitus ūkinius gyvulius, kurie ganomi lauke. Dėl gyvūnų skiepijimo gyventojai privalo kreiptis į juos aptarnaujančius privačius veterinarijos gydytojus. Apie rastus nugaišusius ar pastebėtus įtartinai besielgiančius laukinius plėšrūnus prašome pranešti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Ignalinos valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai telefonais 8 386 52434, 8 698 41375 arba nemokamu visą parą veikiančiu Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos telefonu 8 800 40403.
Laukiniai gyvūnai nuo pasiutligės vakcinuojami naudojant jaukus su vakcina. Vakcinacija atliekama du kartus metuose – pavasario ir rudens laikotarpiais. Atliekant vakcinaciją didelėje teritorijoje jaukai su vakcina yra išmėtomi iš lėktuvo. Viename kvadratiniame kilometre išmėtoma ne mažiau kaip 20 jaukų.
Primename, kad Ignalinos ir kaimyninių rajonų teritorijoje laukinių gyvūnų vakcinacijos rudens etapas šiais metais vyksta nuo spalio 13 d. iki lapkričio 5 d. Skrydžiai vykdomi iš Molėtų aerodromo, esančio Tumenčiznos kaime Molėtų rajone. Vakcinacijos laikas gali būti pakoreguotas dėl meteorologinių sąlygų.
Laukinių gyvūnų vakcinavimas nuo pasiutligės sistemingai vykdomas nuo 2006 metų. Šios priemonės efektyvumą patvirtina mažėjantis užregistruotų pasiutligės atvejų skaičius mūsų šalyje. 2009 metais buvo užregistruoti 63 pasiutligės atvejai, 2010 m.- 33, 2011 m.- 14, 2012 m.- 5, 2013 m. -1. 2014 m. pasiutligės atvejų neužregistruota. Dabar nustatytas pasiutligės atvejis yra pirmasis šįmet ne tik mūsų rajone, bet ir visoje Lietuvoje.
Įspėjame gyventojus, kad radus jaukus su pasiutligės vakcina, jų negalima liesti, nes pajutę žmogaus kvapą gyvūnai jauko neės. Jaukus aptikus gyvenamosiose vietovėse, reikia nedelsiant informuoti privatų gydytoją arba teritorinę maisto ir veterinarijos tarnybą.