Atminimo ženklais „Lietuvos partizanas“ ir „Lietuvos partizanų ryšininkas“ žymimi partizanų ir jų ryšininkų, žuvusių partizaniniame judėjime, mirusių Lietuvoje po kalinimo sovietų lageriuose ir kalėjimuose, grįžusių iš tremties bei išvengusių sovietų represijų, kapai.
Partizanų kapų žymėjimą šiais atminimo ženklais vykdo savivaldybės, kurių teritorijose jie yra. Finansuoti gali fiziniai bei juridiniai asmenys.
Iniciatoriai (fiziniai ir juridiniai asmenys), norintys pažymėti partizanų ir jų ryšininkų kapus atminimo ženklais, turi pateikti savivaldybei prašymą.
Prašyme turi būti nurodyta:
- iniciatoriaus duomenys (juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinės adresas, telefonas, elektroninis paštas; fizinio asmens vardas ir pavardė, adresas, telefonas, elektroninis paštas);
- atminimo ženklo ,,Lietuvos Partizanas“ ir (ar) „Lietuvos partizanų ryšininkas“ įrengimo vieta (adresas, kapo koordinatės) ir duomenys apie kapą ir jame palaidotus asmenis;
- kartu su prašymu pateikiami visi turimi dokumentai, patvirtinantys, jog asmuo, kurio kapą prašoma pažymėti atminimo ženklu, buvo partizanu ar jų ryšininku. Tai galėtų būti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išduoti Kario savanorio ar laisvės kovų dalyvių pažymėjimai, archyvinės pažymos iš Lietuvos ypatingojo archyvo apie asmens priklausymą partizanų struktūrai ar nuteisimą už partizanų rėmimą ir kt.
Su prašymu pateikiamas kape palaidoto asmens artimųjų arba kapą prižiūrinčių asmenų sutikimas dėl atminimo ženklo įrengimo.
Jei atminimo ženklu prašoma pažymėti kapą, įrašytą į Kultūros vertybių registrą, atminimo ženklo įrengimas derinamas su atitinkamu Lietuvos Respublikos Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos teritoriniu skyriumi.
Savivaldybė gautus prašymus su dokumentais pateikia Lietuvos gyventojų ir rezistencijos tyrimo centrui, kuris tikrina, ar prašyme nurodyto asmens kapas gali būti pažymėtas atminimo ženklu. Jeigu Centras nepritaria atminimo ženklo įrengimui (turi informacijos, kad asmuo nebuvo partizanas ir pan.) apie tai informuoja savivaldybę.
Atminimo ženklus „Lietuvos partizanas“ ir „Lietuvos partizanų ryšininkas“ gamina ir platina Centras.
Atminimo ženklas „Lietuvos partizanas“ ir (ar) „Lietuvos partizanų ryšininkas“ įrengiamas ant kapo antkapinio paminklo. Kenotafas (simbolinis kapas) atminimo ženklu nėra žymimas.
Jei kape palaidota daugiau nei vienas partizanas ar ryšininkas ir pastatytas bendras antkapis, tai ant jo įrengiamas tik vienas atminimo ženklas „Lietuvos partizanas“ ir (ar) „Lietuvos partizanų ryšininkas“.
Pažymėjusi partizano kapą atminimo ženklu, savivaldybė informuoja Centrą bei kartu atsiunčia atminimo ženklu pažymėto kapo nuotrauką. Jeigu atminimo ženklu pažymėtas kapas, įrašytas į Kultūros vertybių registrą, savivaldybė informuoja ir atitinkamą Lietuvos Respublikos Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos teritorinį skyrių.