Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT) spalio 4 dieną vyko susitikimas su Lietuvos prekybos įmonių ir Lietuvos paukštininkystės asociacijų atstovais. Buvo aptarti dedeklių vištų laikymo, kiaušinių gamybos ir prekybos jais klausimai.
VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas Giedrius Blekaitis pateikė informaciją apie vištų dedeklių laikymo situaciją Lietuvoje. Šiuo metu mūsų šalyje užregistruoti 32 vištų dedeklių ūkiai, iš kurių 6 – ekologiniai, 5 – paukščiai laikomi palaidi, ant kraiko, 5 – laikomi palaidi, su galimybe išeiti į lauko aptvarus ir 16 ūkių paukščiai laikomi pagerintuose narvuose. Praeitais metais šalyje veiklą pradėjo 5, šiemet – 2 nauji paukštininkystės ūkiai, kuriuose įdiegtos palaido dedeklių vištų laikymo sistemos. Specialistas pabrėžė, kad per pastaruosius dvejus metus šalies paukštininkystės ūkiuose vyrauja tendencija – įrengti palaido laikymo sistemas dedeklėms vištoms laikyti. Pasak G. Blekaičio, VMVT šiuos ūkius tikrina po vieną kartą per metus. Kontroliuojama, kaip įgyvendinamos biologinio saugumo reikalavimų priemonės, laikomasi gyvūnų gerovės sąlygų, tvarkomi šalutiniai gamybiniai produktai, ženklinami kiaušiniai ir kt. G. Blekaitis akcentavo, kad pažeidimų nustatoma nedaug, dedeklės vištos mūsų šalies ūkiuose laikomos Europos Sąjungoje aprobuotomis sąlygomis, pagal nustatytus standartų reikalavimus.
Prekybos tinklų atstovų teigimu, vartotojų reiklumas nuolat auga – apart kainų, jiems ne paskutinėje vietoje ir produktų gamybos sąlygos. Prekybininkai susiduria su visuomenės atstovais, besirūpinančiais dedeklių vištų laikymo sąlygomis bei reikalaujančiais, kad šie paukščiai būtų laikomi ne narvuose. Ženklinant kiaušinius, nurodomas vištų laikymo būdas, tačiau nedaugelis vartotojų apie tai žino. Kai kurie prekybos tinklai yra įrengę informacinius plakatus šia tema.
Paukštynų atstovų nuomone, visi šiuo metu Lietuvoje taikomi vištų laikymo būdai yra priimtini ir atitinkantys reikalavimus, be to, tik gyvūnų gerovės sąlygų laikymasis gali užtikrinti verslo efektyvumą. Kai kurie paukštynai numato artimiausioje ateityje skirti investicijas dedeklių vištų laikymo sąlygoms pakeisti ir vietoje narvų jas laikyti palaidas ant kraiko.
„Gyvūnų gerovės klausimas yra prioritetinė mūsų veiklos sritis. Tikrinant paukštynus, stengsimės keisti inspektorių požiūrį, kad jie kuo daugiau dėmesio skirtų ne įrangai, o pačių gyvūnų savijautai ir elgesiui įvertinti. Patikrinimų metu bus žiūrima ir vištų išvaizda, jų sergamumas parazitinėmis ligomis“, – sakė VMVT direktorius Darius Remeika.
Pasitarimo metu nutarta gerinti komunikavimą tarp kiaušinių gamintojų ir prekybininkų bei plačiau informuoti vartotojus vištų laikymo sąlygų bei kiaušinių ženklinimo klausimais.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija