Sausio 17-ąją – vyskupo, poeto Antano Baranausko 190-osios gimimo metinės. A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus Didžiojo Anykštėno sukaktį mini visą sausio mėnesį, kviesdamas į bendrystės akcijas, susitikimus, koncertus Muziejuje ir už jo sienų.
Renginių ciklas jau sausio 5 d. (A. Baranausko gimimo dieną pagal senąjį kalendorių) buvo pradėtas trijų paminklų poetui – biustų Anykščių Šv. apašt. evang. Mato bažnyčioje ir Rašytojų kalnelyje bei monumentalios skulptūrinės kompozicijos Vyskupo skvere – simboliniu apvainikavimu. Sausio 19 d., po susitikimo su Lenkijos lietuvių bendruomene, vainikuotas bus ir vyskupo paminklas prie Seinų Švč. Mergelės bazilikos, tapusios žymiojo anykštėno amžinojo poilsio vieta.
„Antano Baranausko 190-ąjį sausį minime taip, kaip, tikime, būtų norėjęs jis pats: malda, bendryste, atsigręžimu į jo taip mylėtą Anykščių šilelį ir, žinoma, išskirtine muzika. Ne veltui Jonas Basanavičius savo prisiminimuose dalijosi, kaip Antanas Baranauskas jį „kaip svečią, būdavo, vaišina tūlomis labai senomis lietuvių liaudies dainomis“, – sako A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus direktorė Audronė Pajarskienė.
Sausio 17-osios vidurdienį Antano Baranausko aikštėje Anykščių miesto centre Muziejus kvies ypatingų „vaišių“: visą valandą čia skambės gerai žinomos ir iki šiol atliekamos Antano Baranausko pasaulietinės ir bažnytinės giesmės, Muziejaus lankytojų poetui rašyti sveikinimai, įgarsinti Anykščių muziejininkų.
Sausio 25 d. Antano Vienuolio-Žukausko memorialiniame name-muziejuje rengiamas piliečių ir organizacijų sambūrio „Girių spiečius“ susitikimas. Čia bus aptariami Lietuvos miškų tvarkymo politikos pokyčiai, Antano Baranausko poemos „Anykščių šilelis“ idėjų pagrindu pasirašytas kreipimasis politikams, partijų lyderiams ir nariams dėl Lietuvos miškų ateities.
Iškilmingą sausio 25 d. popietę A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus parodų salėje skambės Didžiojo Anykštėno pamėgtos smuiko melodijos. Muziejus anykštėnams ir miesto svečiams dovanos Hamburgo Johanneso Brahmso konservatorijos docento, smuiko virtuozo Martyno Švėgždos von Bekker koncertą. Specialiai parengtoje programoje skambės Johanno Sebastiano Bacho, Andrijaus Štoharenko, Vytauto Barkausko, Martyno Švėgždos von Bekker kūryba. Šventės metu įvyks ir pasaulinė premjera: M. Švėgžda von Bekker pirmą kartą atliks Romui Kalantai skirtą kūrinį „Šventa Ugnis“.
Renginio svečiai taip pat turės galimybę išvysti ir unikalią muziejinę vertybę – XIX a. pagamintą ir Muziejui saugoti perduotą A. Baranausko smuiką, kuriuo per pusantro šimto metų buvo griežta net trijuose žemynuose; paskutinį kartą – tik 2008-aisiais Anykščiuose.
Muziejaus rinkiniuose Anykščiuose saugoma nuotrauka, iš kurios jaunas poetas ir būsimasis vyskupas žvelgia kaip 25-erių jaunuolis, Sankt Peterburgo dvasinės akademijos klierikas…