Rokiškio rajono savivaldybės užimtumo didinimo programa (toliau – programa) susideda iš dviejų dalių: priemonių – laikino darbo neturinčių žmonių įdarbinimo, darbdaviui skiriant programos lėšas atlyginimui ir Sodros mokesčiams sumokėti, antroji dalis – paslaugų teikimas, siekiant pašalinti kliūtis, trukdančias įsidarbinti.
Priemonėse – nenuolatinio pobūdžio darbų finansavimas
2024 m. programos lėšomis nenuolatinio pobūdžio darbuose 24 organizacijos įdarbino 70 asmenų. Vidutiniškai vienas žmogus dirbo 2,5 mėn. Pasak priemonių koordinatorės Rokiškio rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo ir ūkio skyriaus vyriausios specialistės Ritos Danienės, dažniausiai programos dalyviai prižiūrėjo ir tvarkė kapines, skverus, parkus, paplūdimius, želdinius ir gėlynus, karpė krūmus, rinko ir rūšiavo šiukšles, perrinko biologiškai skaidžių atliekų konteinerius, tvarkė mažosios architektūros objektus, atliko pagalbinius patalpų priežiūros ir remonto darbus. Programos dalyviai dirbo rajono švietimo, kultūros, socialinėse įstaigose, seniūnijose, savivaldybės administracijoje, Rokiškio Šv. Apaštalo evangelisto Mato parapijos senelių globos namuose. Kadangi savivaldybės didelė dalis gyventojų įsikūrę kaime, tai nenuolatinio pobūdžio darbai seniūnijose yra viena iš galimybių prisidėti prie rajono aplinkos priežiūros, bei padėti sunkiau besiintegruojantiems į darbo rinką asmenims užsidirbti pragyvenimui.
Paslaugose – bandymai atverti kunkuliuojančius jausmų katilus
Pernai paslaugos teiktos 72 Užimtumo tarnyboje registruotiems asmenims, kuriems buvo suteiktas darbo rinkai besirengiančio asmens statusas (toliau – DRBA). Paslaugų gavėjų amžiaus vidurkis – 49,4 metai, jauniausiam – 28-eri, vyriausiam – 64-eri. Paslaugas gavo šiek tiek daugiau vyrų – 37, moterų – 35. Nedarbo laikas skirtingas: didžioji dauguma nedirba po 10-20 metų. Vyresnio amžiaus programos dalyviai darbo neteko, iširus kolūkinei sistemai ir iki šiol jokio kito ilgalaikio darbo nesusirado.
Nustatant poreikį paslaugoms, kiekvienam asmeniui buvo atliktas asmens poreikių ir galimybių vertinimas. Nustatyta, kad visi paslaugų gavėjai stokoja socialinių įgūdžių ir motyvacijos dirbti. Antra pagal dydį įsidarbinimą ribojanti aplinkybė – priklausomybė nuo alkoholio, narkotinių ir kitų psichiką veikiančių medžiagų, azartinių žaidimų. Jis nustatytas 54 programos dalyviams (75 proc. paslaugų gavėjų). Net 41 DRBA yra apribotas disponavimas piniginėmis lėšomis dėl skolų.
Skolininkai sudarė 57 proc. visų paslaugų gavėjų. Nuo 2024 m. gruodžio 1 d. įsidarbinę skolininkai gali pasinaudoti galimybe sustabdyti skolų išieškojimą pusei metų. Kol kas nė vienas programos dalyvis nepasinaudojo skolų „atostogomis“. Atokesniuose kaimuose gyvenantys 33 (46 proc.) paslaugų gavėjai neturi galimybių iš nuolatinės gyvenamosios vietos atvykti į darbą arba paslaugas. Mažiausia dalis paslaugų gavėjų – tik 8 (11 proc.) negalėjo susirasti darbo, nes prižiūri ar slaugo neįgalų asmenį. Iš 72 paslaugų gavėjų 65 buvo mokamos socialinės pašalpos, būsto šildymo išlaidų kompensacijos. Valstybės teikiama finansinė parama – jų pagrindinės oficialios pajamos.
Kiekvieno paslaugos gavėjo gyvenimas vertas romano, su ryškiais nuopoliais, paženklintas priklausomybėmis, darbu „šešėlyje“, kritimu į alkoholio liūną, apatiją, liūdesį, pyktį, nebylia kova su aplinkinių neigiamu požiūriu, nenorint atverti kunkuliuojantį jausmų katilą. Šių žmonių viduje lyg kokia sušalusi, surūdijusi emocinės naštos kuprinė, prie kurios specialistams reikia prisikasti, rasti, kas už neigiamų emocijų slepiasi… Paslaugų gavėjams atrodo, kad sušalęs, surūdijęs ledo gabalas toks trapus, kad geriau prie jo nesiliesti, jo nešildyti…
Programos metu teiktos psichologo, priklausomybių konsultanto, koučerio grupinės ir individualios konsultacijos. Siekta formuoti kliento motyvaciją keistis ir dalyvauti paslaugose ne per neigimą, o per paieškas, ką jis geba ir gali.
Didžiausios kliūtys – motyvacijos stoka ir priklausomybės
Kadangi grupėje daug priklausomybių kamuojamų asmenų, jiems suorganizuota išvyka į sveikstančių nuo alkoholizmo reabilitacijos centrą „Eterna Vita“ (Kuršėnų r. Kušleikių km.). Pažintis ir bendravimas su žmonėmis, kurie pradėję gijimo nuo alkoholio ir kitų psichotropinių medžiagų kelią, paslaugų gavėjams paliko gilų įspūdį: vieniems viešnagė bendruomenėje leido iš arti pamatyti priklausomybės padarinius, kitiems priminė… kalėjimą. Tuo pačiu visi pripažino, kad seniai yra įkalinti alkoholyje ir jį lydinčiuose jausmuose – nepasitikėjime savimi, apatijoje, menkoje savivertėje, vienišume, saviapgaulėje…
Paslaugų gavėjams buvo suorganizuotas susitikimas su verslininku, keliautoju, daugelį metų kamuojamu priklausomybių Dariumi Tolušiu, kuris savo asmenine istorija liudijo, kad blaivybės kelias galimas ir pasiekiamas kiekvienam.
Siekiant ugdyti socialinius, darbinius ir higienos įgūdžius, buvo teikiamos keturios paslaugos Rokiškio profesinio mokymo centre: individuali socialinė priežiūra ir higienos įgūdžių formavimas; patiekalų, užkandžių ir kulinarinių gaminių gamyba; apdailos darbų technologijos; kosmetikos ir grožio paslaugų pradmenys. Paslaugų gavėjų darbiniai ir kūrybiniai gebėjimai išryškėjo pynimo iš vytelių, floristikos, rišimo megrame technika, smulkių medžio darbų gamybos užsiėmimuose. Į šiuos užsiėmimus klientus lengviau prisikviesti nei į grupines ar individualias psichologines, priklausomybių konsultacijas. Klientams dalyvavimas kūrybinėse darbinių įgūdžių ugdymo ir savęs pažinimo paslaugose, padeda surasti asmeninius interesus atitinkančias veiklas, kurios galėtų tapti mėgstamu būdu leisti laisvalaikį ar net tapti pragyvenimo šaltiniu. Siekiant klientus integruoti į bendruomenę, kultūrinę aplinką, jiems organizuotos pažintinės ekskursijos ir edukacijos Rokiškio krašto muziejuje. Didžioji dalis buvo niekada nesilankę Rokiškio dvare, pirmą kartą girdėjo mūsų krašto istoriją.
Apžvelgiant programos rezultatus, socialinių paslaugų poveikį, skaičiuojama ne tik kliento įsidarbinimo atvejai, bet ir tai, kiek pagerėjo sveikata, sustiprėjo socialiniai įgūdžiai, atsirado noras priimti pagalbą.
Rokiškio socialinių paslaugų centro nedirbančių asmenų atvejo vadybininkė Dalia Zibolienė
Nuotraukose:
- Programos paslaugų dalyviai sveikstančių nuo alkoholizmo reabilitacijos centre „Eterna Vita“ iš arti pažino priklausomybės ligas besigydančių žmonių gyvenimą, buitį…
- Rokiškio profesinio mokymo centre susipažinimas su apdailos technologijomis.
- Krepšelių pynimas Rokiškio jaunimo centre – viena labiausiai darbo rinkai besirengiantiems asmenims patikusių darbinių veiklų.
- Rokiškio karšto muziejaus edukacijoje iš molio ir stiklo pasigaminti suvenyrai.