Nuo ateinančių metų įsigalios Europos Sąjungos direktyva, reikalaujanti iš bendro atliekų srauto atskirti maisto ir virtuvės atliekas. Panevėžyje maisto ir virtuvės atliekas nuo praėjusių metų vasario jau rūšiuoja pilotiniame projekte dalyvaujantis vienas miesto daugiabučių namų kvartalas, o nuo 2024 m. sausio vidurio bus pradedamas antras maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimo pilotinis projektas, kuriame dalyvaus 106 privačių namų valdos.
Pasak Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Miesto infrastruktūros skyriaus vyr. specialistės Rūtos Taučikienės, teisingai rūšiuojant atliekas kiekvienas reikšmingai prisidedame prie aplinkos tausojimo – taupomi vis labiau senkantys gamtos ištekliai, mažinami sąvartynai, nuo taršos poveikio saugoma aplinka, kadangi tokios atliekos pūdamos sąvartyne į aplinką išskiria kenksmingas aplinkai dujas, kurios skatina šiltnamio efektą. Atskyrus biologiškai skaidžias atliekas, visų kitų atliekų perdirbimo procesas tampa daug efektyvesnis, todėl būtina rūšiuoti atliekas sistemingai ir atsakingai.
Planuojama, kad specialūs maisto ir virtuvės atliekoms skirti konteineriai mieste bus pastatyti vasario viduryje. Jų bus 191. Surinktos maisto ir virtuvės atliekos keliaus į apdorojimo įrenginius, kurie šiuo metu baigiami įrengti UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro kartu su kita maisto ir virtuvės atliekų tvarkymo infrastruktūra.
Į maisto ir virtuvės atliekų surinkimo konteinerius gyventojai turės mesti:
vaisius, daržoves bei jų likučius;
kambarinius augalus ir jų dalis;
duonos gaminius ir makaronus;
arbatos tirščius bei pakelius;
kavos tirščius ir jų popierinius filtrus;
mėsos, žuvies atliekas, kaulus;
kiaušinių lukštus;
popierinius rankšluosčius ir servetėles;
naudojimui jau nebetinkamus maisto produktus;
riebalais išteptą popierių ir kartoną.
Į maisto ir virtuvės atliekų surinkimo konteinerius negalima mesti:
maisto, supakuoto metalinėse, plastikinėse ar stiklinėse pakuotėse.
Atkreipiame dėmesį, kad atliekas rūšiuojantys gyventojai per metus jų išmeta apie 240 kg. Tuo tarpu visiškai nerūšiuojantys stiklo, popieriaus, plastiko, elektronikos, didžiagabaričių, tekstilės ir kt. atliekų – per metus išmeta apie 420 kg ir už jas moka net 32 proc. daugiau.
Panevėžio miesto savivaldybės inf.