Šių metų lapkričio 14-20 dienomis Šiaurės šalyse jau 20-tą, o Baltijos šalyse 19-tą kartą tradiciškai vyko projektas „Šiaurės šalių bibliotekų savaitė 2016“, kurio tema – „Ateitis Šiaurės šalyse“. Pagrindinis projekto tikslas – populiarinti Šiaurės šalių rašytojų literatūrą ir knygų skaitymą, organizuojant teminius kultūros renginius bibliotekose. Jau eilę metų „Židinio“ biblioteka taip pat prisijungia ir aktyviai dalyvauja šiame tarptautiniame Šiaurės šalių organizuotame projekte.
Šiaurės šalių bibliotekų savaitė „Židinyje“ prasidėjo lapkričio 14 dieną tradiciniu renginiu „Auštant“, kuriame dalyvavo Panevėžio lopšelio-darželio „Jūratė“ priešmokyklinukai kartu su meninio ugdymo mokytoja Jolanta Auškalniene. „God morgen!“, – mažuosius pasitiko ir norvegiškai sveikinosi pats Garmanas (bibliotekininkė L. Kučinskienė), atvykęs iš paslaptingosios trolių šalies – Norvegijos. Apsidžiaugęs, kad į svečius susirinko jo bendraamžiai – šešiamečiai, šeimininkas atskleidė savo baimes dėl ateities, skaitydamas norvegų autoriaus Stiano Hole kūrinį „Garmano vasara“. Paaiškėjo, kad toli gražu ne vien vaikai turi rūpesčių dėl ateities. Padiskutavę apie „bendras“ baimes dėl kol kas neklebančių dantų, apie nerimą ir svajones, mažieji svečiai buvo pakviesti į virtualią viešnagę po nuostabią Norvegiją. Darželinukai, pasigrožėję kraštovaizdžiu ir aptarę, kuo jis skiriasi nuo lietuviškojo, taip pat turėjo ką parodyti – jie Garmanui sudainavo ne vieną lietuvių liaudies dainelę, šoko ir net pagrojo! Linksmai ir kūrybingai leido laiką kartu statydami šiaurės knygų bokštus, o po pramogų pasuko namų link su savimi išsinešdami daug įspūdžių ir, žinoma, dovanų – Šiaurės šalių bibliotekų savaitės plakatą ir gražių atvirukų.
Antrąją dieną darželinukus iš Panevėžio lopšelio-darželio „Aušra“ pasitiko „paslaptingosios pėdutės“. Tyliai, neužlipdami ant jų, mažieji svečiai priėjo prie Pasakų kambario vartų ir, kaip įspėja švedų patarlė „Trolį minėk, trolis – už durų“, sutiko patį tikriausią … TROLĮ. Taip vaikai sužinojo apie mistines Šiaurės šalių būtybes. Be to, visiems didelė naujiena buvo ta, kad į Norvegiją būriai trolių keliauja ne iš kur kitur, kaip iš mūsų gimtojo miesto – Panevėžio, o suvenyrinės trolių figūrėlės yra gaminamos iš natūralaus kaučiukmedžio pieno (latekso). Būtent panevėžietiškus trolius įvairių šalių turistai perka Norvegijoje. Be to mažieji bičiuliai pagilino savo žinias susipažindami su Šiaurės šalių vėliavomis bei apsilankydami šių šalių rašytojų knygų pasaulyje, o pažiūrėję filmuką apie Skandinavijos šalis bei susipažinę su ne itin protingais, bet dideliais ir stipriais mistiškaisiais troliais, svečiai perėjo prie kūrybinių žaidimų.
Šiaurės šalių bibliotekų savaitė tuo nesibaigė. Jaunimo iš soc. paslaugų centro taip pat laukė nuotaikingas maršrutas po Šiaurės šalis, susitikimas su troliais bei kūrybinė edukacija „Be kepurės – nė žingsnio“. Išmargintos pačiais gražiausiais raštais bei papuoštos spalvotais kutais žieminės kepurės – skirtukai sušildė ne tik knygų puslapius, bet ir visų širdis. Mažųjų bibliotekos skaitytojų laukė animacinis filmas „Pepė Ilgakojinė“ pagal to paties pavadinimo švedų rašytojos Astridos Lindgren knygą ir „Aklas pasimatymas su knyga“. „Kokią gi Šiaurės šalių rašytojo knygą slepia Trolis Mumis?“ Štai koks klausimas kilo skaitytojams, besirenkantiems gražiai supakuotą knygelę.
Tikimės, kad Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginiai visiems dalyviams suteikė puikią progą susipažinti su Šiaurės šalių literatūros lobiais ir tradicijomis bei suvokti, kad ateitis – mūsų pačių rankose.
Lina Kučinskienė
„Židinio“ bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė