Virginija JUŠKIENĖ
„ŪP“ korespondentė
Pernai vasarą Kupiškio mariose aptikus vėžių maro užkratą, aktyvūs anksčiau čia vykusių vėžiavimo čempionatų dalyviai iš visos Lietuvos neteko gražios viduravasario pramogos. Tada žuvininkystės specialistai patarė išlaukti bent kelerius metus su varžybomis, o vietos žvejams priminė stebėti situaciją ir, išnykus užkratui, pamėginti atkurti populiaciją iš naujo. Praėjusią savaitę į Kupiškio marias atvežta pirmoji naujakurių partija – 302 siauražnypliai vėžiai.
Pernai rudenį Medžiotojų ir žvejų draugijos nariai atliko mariose bandymą – įleido dėžę su 100 vėžių ir stebėjo jų savijautą. Vėžiai saugiai išgyveno iki užšąlant, bet ištirti jų specialistams nepavyko, nes laikinieji gyventojai dingo su visa dėže, kažkas ją pavogė. Šią vasarą vietos žvejai jau pastebėjo atsiradus pavienių vėžių. Šį atsigavimo procesą nuspręsta paspartinti.
Tai padaryta laikantis šių metų Valstybinio žuvų ir vėžių gaudymo žuvivaisai plano bei Specialiosios žvejybos vidaus vandenyse tvarkos aprašo. 302 siauražnypliai sugauti Švenčionių rajono Sudotos ežere, Kupiškin juos atvežė Žuvininkystės tarnybos žuvivaisos skyriaus vyriausiasis specialistas Bronius Daukšys ir kartu su vietos aplinkosaugos pareigūnais parinktoje vietoje paleido į marias, konkreti vieta nenurodoma, kad nebūtų pagundos piktavaliams. Užsiminta, kad vėžių dar bus atvežta ir daugiau, atkurti populiacijai kelių vienkartinių „injekcijų“ gali neužtekti. Kodėl šįkart perkelta tiek nedaug?
Anot aplinkosaugos rajono agentūros vyriausiojo specialisto Rimanto Adomausko, atvežti nesunku, tik sugaudyti nelengva, užtat Kupiškio marios prieš gerus penkerius metus ir buvo vadinamos vėžių rojumi, kai per varžybas pavykdavo sugaudyti ir 3 ar 4 tūkstančius vėžių, tada kupiškėnai leido perkelti kelis tūkstančius šių vandenų gyventojų į kitus Aukštaitijos ežerus.
Rimanto ADOMAUSKO nuotrauka