Rugsėjo 26 d. – Europos kalbų diena. Šios dienos tikslas – iškelti daugiakalbystę kaip vieną didžiausių Europos vertybių, įprasminti kalbų mokymosi įvairovę, pagarbą visoms Europos kalboms, skatinti įvairių kalbų mokymąsi bei kultūrų sklaidą.
Europos kalbų diena – tai tradicinė Rokiškio r. Pandėlio gimnazijos šventė. Šiais mokslo metais Europos kalbų dienai skirti renginiai vyko visą savaitę. Tai „eTwining“ projekto
,,Moki daug kalbų – vadinasi, turi daug raktų vienai spynai“ dalis. Šiame projekte dalyvauja keturios Lietuvos mokyklos, trys – iš Ukrainos ir viena mokykla iš Gruzijos. Visa Europos kalbų savaitės medžiaga sudėta į projekto erdvę „Twinspace“, tad su vykusiais renginiais galės susipažinti visi „eTwinning“ projekto partneriai.
Veiklų buvo tikrai daug. Jaunesnieji mokiniai per anglų kalbos pamokas kūrė plakatus, šalių vėliavėles, mini žodynėlius. Vyresnių klasių mokiniai mokėsi turkų ir graikų šokių, kūrė Europos žemėlapį.
Vokiečių kalbą besimokantys mokiniai išleido proginį laikraštuką, skirtą Europos kalbų dienai paminėti. Laikraštyje galima rasti informaciją apie Europos kalbų dieną, jos svarbą, interviu, kodėl mokiniai mokosi kalbų. Prie laikraščio leidybos daug prisidėjo ir buvusios gimnazijos mokinės Živilė Stukaitė ir Eglė Butėnaitė (jos studijuoja VU (Vilniaus universitete) vokiečių kalbą). Laikraštyje galima rasti jų mintis apie studijas, nuotraukų iš studentų gyvenimo.
Taip pat vokiečių kalbos pamokose 7 kl. mokinė Greta S. parašė rašinį apie savo šeimą, pomėgius, mokymąsi, klasę. 8 klasės mokiniai išvertė į lietuvių kalbą dainą „Kalbos – tai tiltai“ ir pagal ją sukūrė skaidres. Vyresni mokiniai rinko įžymių žmonių mintis apie kalbų svarbą, paruošė stendą apie Europos kalbas. Tad laikraštyje išspausdinta medžiaga bus naudojama vokiečių kalbos pamokose.
Taip pat vyko netradicinės pamokos rusų kalba: tai pamoka-viktorina, pamoka-susitikimas, pamoka-vaizdo diskusija. Rusų kalbos pamokos buvo integruojamos su daile, technologijomis, lietuvių kalba.
Integruotoje rusų kalbos ir dailės pamokoje ,,Levitanas ir Lietuva“ 8 klasės mokiniai susipažino su žymaus rusų dailininko Levitano kilme, biografija, tapybos darbais, parengė parodą, kurioje eksponuojamos dailininko reprodukcijos ir gimnazijos mokinių darbai. Per integruotą rusų kalbos ir technologijų pamoką mokiniai gamino rusų tradicinius patiekalus: koldūnus ir blynus.
Pamokoje-susitikime šeštos klasės mokiniai susipažino su latvių kalbos pradmenimis. Lietuvių kalbos mokytoja Vilma Bičiūnaitė mokė šeštokus latvių kalbos abėcėlės, mokiniai lygino, kaip skamba rusų ir baltų kalbomis tarptautiniai žodžiai.
Dar viena netradicinė pamoka – pamoka-diskusija. Ji vyko vaizdo formatu: apie užsienio kalbų mokėjimo svarbą diskutavo Kuršėnų, Pandėlio ir Ukrainos mokiniai.
Baigiamajame Europos kalbų savaitės renginyje mokiniai dalijosi savo veiklų rezultatais, dainavo ir šoko.
Visos Europos kalbų dienai paminėti veiklos buvo įdomios ir naudingos . Todėl dalijamės šiomis Europos kalbų dienos paminėjimo idėjomis su visais „eTwining“ programos dalyviais ir kviečiame kurti naujus projektus apie Europos kalbas bei jų savitumą.
Larisa Tichonova,
Pandėlio gimnazijos mokytoja