Kiekviena mama žino, kad laikydama kūdikį ant rankų negali nei kabančių auskarų įsiverti, nei grandinėlės ant kaklo pasikabinti. Mažylis mėgsta tyrinėti aplinką ir viską patikrinti rankytėmis, įsikišti į burnytę. Pasaulyje jau seniai populiarūs žindymo karoliai. Lietuvoje juos populiarina kaunietė Dovilė Ščebedienė.
Dovilė prisipažįsta visada mėgusi naujoves. Susilaukusi dukrytės, kartą pamatė internete žindymo karolių nuotraukas. Toks mamų aksesuaras iš karto sužavėjo kaunietę, todėl parsisiuntė iš Amerikos. „Mums abiem, ir dukrytei, ir man, jie labai patiko“, – prisimena mama.
Naujovė virto verslu
Parsisiųsti tokius karolius iš užsienio ilgai užtrunka ir nepigiai kainuoja, tad, tikėdamasi sutaupyti laiko ir pinigų, moteris jų pradėjo ieškoti Lietuvoje. Nepavyko rasti jokios informacijos. Tuomet nutarė karolius padaryti pati. „Ši idėja pati mane susirado. Be to, svarsčiau, ką veiksiu po dekretinių atostogų. Grįžti į darbą nenorėjau, todėl nusprendžiau pradėti savo verslą“, – pasakoja D. Ščebedienė.
Savo naująją veiklą ji pradėjo prieš dvejus metus. Iš pradžių teko visiems aiškinti, kas tie žindymo karoliai. Pavadinimas toks, tarsi kūdikis tuos karolius turi žįsti. „Niekas apie juos nebuvo girdėjęs, pirmoji pradėjau gaminti žindymo karolius. Visiems pasidarė aišku, kas tai, kai į internetinę svetainę įkėliau nuotraukas, viena maitinanti mama sutiko padaryti fotosesiją“, – pasakoja Dovilė.
Iš natūralių medžiagų
Žindymo karoliai nuo įprastinių moters papuošalų skiriasi tuo, kad pagaminti iš natūralių medžiagų ir tinka kūdikiui ne tik imti į rankytes, bet ir įsikišti į burnytę. Taip pat jie mažyliams gali atstoti kramtukus pradėjus dygti pirmiesiems dantukams.
„Šie karoliai skirti tiek žindomam, tiek iš buteliuko maitinamam kūdikiui. Ant rankų laikomas mažylis griebia viską, ką pasiekia. Kartais tampo už plaukų, už kabančių papuošalų, tad mamos negali nei auskarų įsisegti, nei vėrinio ant kaklo pasikabinti. O juk pasipuošti norisi“, – paaiškina D. Ščebedienė.
Anksčiau ji nemėgo rankdarbių. Socialinę pedagogiką baigusi kaunietė pagal specialybę niekada nedirbo. Jai sekėsi prekiauti, mėgo bendrauti su žmonėmis. Dovilei teko gyventi Londone, ten dirbo drabužių parduotuvėje.
Su vyru Linu Dovilė augina du vaikus – penkerių Justą ir dvejų Mildą. „Rankdarbius pamėgau susilaukusi Mildos. Tikriausiai taip natūraliai susiklosto, kai praleidi daug laiko namuose, susirandi veiklos. Pradėjau daug megzti, siūti. Man tai poilsis, padedantis nusiraminti, atsipalaiduoti“, – šypsosi jauna mama.
Žaliava iš Vokietijos
Mediniai žindymo karoliai gaminami iš nedažytos ir nelakuotos medienos. Mediniai karoliukai derinami su silikoniniais arba apneriami medvilniniais siūlais. „Šie karoliai būna įvairių spalvų, dydžių, tekstūrų, tai lavina vaiko pojūčius. Taip pat gali būti suverti iš medinių žiedų, kurie judėdami barška. Medinius karoliukus atsisiunčiu iš Vokietijos. Ieškojau tiekėjų Lietuvoje, bet rasti nepavyko. Gal mūsų staliai neturi reikiamos įrangos, jų gaminiai būtų per brangūs. O aš už žaliavą negaliu daug mokėti, nes šie karoliai nėra brangūs. Vokietijoje mediniai karoliukai gaminami labai greitai ir dideliais kiekiais, todėl yra pigūs“, – pasakoja Dovilė.
Žindymo karoliai veriami ant tvirto medvilninio siūlo ar nertos virvelės, kūdikis jų nutraukti negalėtų. „Jie labai tvirti, saugūs naudoti“, – tvirtina verslininkė.
Šiuos karolius galima skalbti rankomis tekančiu vandeniu, kad prisigertų kuo mažiau vandens.
Įdomu visai šeimai
Iš pradžių Dovilės vyras Linas Ščebeda gan skeptiškai vertino žmonos užsiėmimą, nes ji vis prašydavo savaitgaliais prižiūrėti vaikus ir leisti jai padirbėti prie savo rankdarbių. „Jis nežiūrėjo į tai kaip į rimtą užsiėmimą“, – šypteli Dovilė.
Bet veikla įsisiūbavo, prasidėjo užsakymai. Dabar Linas ne tik palaiko žmoną, bet ir padeda. „Man reikia karoliukų, kurie iš vienos pusės turėtų mažesnę skylutę, iš kitos – didesnę. Vyras padidina tą skylutę. Nors ir nedidelis darbas, bet man tai nemažas palengvinimas“, – pasidžiaugia veikli kaunietė.
Kai į Ščebedų namus atkeliauja siuntinys su medžiagomis, vaikams taip pat didelė pramoga. „Jie visada išsirenka karoliukus, turi savo mėgstamas spalvas ir prašo, kad padaryčiau vėrinį. Karolių nori ne tik dukrytė, bet ir sūnus. Jei turi sesė, reikia ir jam. Su karoliais abu žaidžia kaip su žaislais“, – pasakoja Dovilė.
Pradėjusi karoliais prekiauti internetu, daugiausia užsakymų sulaukdavo iš užsienio, maždaug dešimtadalis jų iškeliaudavo į Ameriką. Dabar didžioji dalis karolių parduodama Lietuvoje.
Tapo vizitine kortele
Anksčiau D. Ščebedienė mėgo ryškias karolių spalvas, dabar vis dažniau prisiderina prie užsakovų pageidavimų. Tradiciškai berniukams parenkama mėlyna, o mergaitėms – rožinė spalvos. Mamos mėgsta raudoną, žydrą, pilką. Moterys derina spalvas ir prie savo drabužių.
Medinius karoliukus Dovilė apneria medvilniniais siūlais, puošia gėlytėmis ar kitomis žaismingomis detalėmis.
Visoms karolių formoms suteikti gėlių pavadinimai. „Kai išsenka mano botanikos žinios, skambinu mamai ir klausiu, kokią gėlę ji dar žino? Tačiau šių pavadinimų man jau vis tiek neužtenka, pradėjau uogų seriją“, – juokiasi Dovilė. Jos pačios mėgstamiausi karoliai „Serbentai“, jie nėra masyvūs.
Nors žindymo karolių D. Ščebedienė pardavė daug, tačiau jai dar neteko matyti nė vienos mamos, pasipuošusios šiuo aksesuaru. „Kai išeinu į miestą, visada pasipuošiu šiais karoliais, jie tapo mano vizitine kortele“, – sako jauna verslininkė.
Žindymo karoliai populiarūs visame pasaulyje. Ypač jie paplitę Amerikoje. Pasak D. Ščebedienės, jau yra rankdarbių mėgėjų, kurios gamina šiuos karolius ir Lietuvoje. Prieš dvejus metus pradėjusi veiklą ji buvo vienintelė, o prieš metus pastebėjo, kad atsirado dar viena šioje srityje dirbanti mergina.
Dovilė Ščebedienė tiki, kad šie vaikų mėgstami aksesuarai išpopuliarės Lietuvoje: „Žindymo karoliai puošia mamą, o kūdikiui – įdomus ir saugus žaislas, kuris lieka kaip vaikystės prisiminimas.“
Rita Šemelytė, „šeimininkės“ korespondentė