Norint išsiaiškinti savivaldybėms kylančius su vaiko teisių apsaugos sistemos centralizacija susijusius klausimus ir neaiškumus bei aptarti praktinius šios pertvarkos įgyvendinimo aspektus, šiandien Vyriausybėje su savivaldybių merais, administracijos direktoriais, vaiko teisių apsaugos, socialinės paramos specialistais aptarta pertvarkos eiga.
„Esminiai šios būtinos reformos tikslai yra teikti savalaikę ir šeimos poreikius atitinkančią prevencinę pagalbą vaikui ir šeimai, sukurti ir taikyti vieningą vaiko situacijos įvertinimo, atvejo vadybos ir vaiko paėmimo iš šeimos praktiką, o kad pokyčiai būtų sėkmingi – vaiko teisių apsaugą įgyvendinti centralizuotai per vieningą vaiko teisių apsaugos sistemą ir kvalifikuotus specialistus“, – susitikime akcentavo socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė.
Rengiantis naujos vaiko teisių apsaugos sistemos startui nuo liepos 1-osios parengti reikalingi įstatymų ir Vyriausybės nutarimų pakeitimai, parengti ir su praktikais aptarti Globos centrų veiklos, Atvejo vadybos, Vaiko situacijos grėsmės lygio nustatymo ir vaiko paėmimo iš šeimos veiklos aprašai. Išgrynintos vaiko teisių apsaugos skyrių funkcijos, suformuota nauja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos organizacinė struktūra ir nuostatai, sudaryti planai ir biudžetai, telkiamos kompetencijos.
Naujojoje tarnyboje iš viso dirbs 644 darbuotojai – 230-ia pareigybių daugiau nei dabar darbuojasi visuose Vaiko teisių apsaugos skyriuose savivaldybėse. Vaiko teisių apsaugos specialistų ir atvejo vadybininkų mokymai numatyti gegužę ir birželį. 2018 m. atvejo vadybininkų ir socialinių darbuotojų, dirbančių su šeimomis, pareigybių išlaikymui savivaldybėms papildomai skirta per 3,5 mln. Eur.
Rengiantis sklandžiam perėjimui prie centralizuotos sistemos, šiuo metu pasirašomos sutartys dėl patalpų su savivaldybėmis ir SADM pavaldžiomis įstaigomis, organizuojamas aprūpinimas transportu, įsigyjamos būtinos specialistų veiklai priemonės bei paslaugos ir t.t.
Kaip kreipdamasis į Vyriausybės kanceliarijos kartu su Lietuvos savivaldybių asociacija organizuoto pasitarimo dalyvius akcentavo Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis, vaiko teisių apsaugos pertvarka yra vienas iš prioritetinių šios Vyriausybės darbų, ir jos eiga koordinuojama Vyriausybės lygiu reguliariai vertinant pažangą. „Pertvarkos sėkmė labai daug priklauso nuo joje dalyvaujančiųjų sutarimo, kad tai yra bendro darbo tikslas“, – pabrėžė jis.
Vaiko teisių apsaugos pertvarka siekiama sukurti visą parą veikiančią sistemą, kuri užtikrintų vienodos praktikos apsaugant ir ginant kiekvieno vaiko teises ir teisėtus interesus formavimą ir taikymą valstybėje, bei efektyvesnę šios funkcijos įgyvendinimo valstybės priežiūrą. Nuo liepos 1 d. vaiko teisių apsaugos sistema taps centralizuota, t.y., Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba taps centrine valstybine vaiko teisių apsaugos institucija, o dabar savivaldybėse dirbantys vaiko teisių apsaugos skyrių darbuotojai – šios institucijos darbuotojais ir dirbs pagal vienodus standartus. Tam šiuo metu yra aktyviai rengiamasi.
LR SAD ministerijos informacija