Apie artėjančių rinkimų nuotaikas ir miestui svarbius klausimus kalbamės su Panevėžio miesto meru RYČIU MYKOLU RAČKAUSKU.
Kaip vertinate kai kurių politikų poziciją, kad miesto vadovai nėra linkę bendradarbiauti?
Kiekvienas renkasi savo kelią: vieni kariauja savo karus ir įkyriai ragina spręsti problemas, kurios jau seniai sprendžiamos, kiti prisimena, kad artėjant rinkimams yra Panevėžys ir panevėžiečiai, todėl staiga puola domėtis ir demonstruoja didžiulį norą spręsti miesto problemas. Suprantama – artėja rinkimai, taigi politikai visais būdais stengiasi atkreipti į save dėmesį. Kita vertus, kartu su linkusiais dirbti koalicijos partneriais iš tiesų sprendžiame aktualias problemas ir priimame sprendimus, o ne žaidžiame tik patiems politikams svarbius priešrinkiminius žaidimus. Be abejo, labai nemalonu, kai politikai, siekdami asmeninės naudos, žaidžia žmonėms jautriomis temomis – kalbu ir apie lopšelio-darželio „Kregždutė“ istoriją ar mokyklų tinklo optimizavimo klausimus.
Šiame kontekste kalbama ir apie Panevėžio termofikacinės elektrinės ateitį.
Tai dar vienas pavyzdys, kai artėjant rinkimams politinius dividendus bandoma pelnyti imituojant darbą, nors procesai vyksta jau seniai.
Mūsų termofikacinė elektrinė pastatyta 2008 m. Jos statybai pritarė Vyriausybė, projektas netgi įtrauktas į Nacionalinę energetikos strategiją. Atsiradus suskystintų gamtinių dujų terminalui, nutiesus elektros jungtis su Švedija ir Lenkija, šalies energetikos rinka pasikeitė iš esmės, o Vyriausybė nuo 2016 m. sausio 1 d. panaikino elektros energijos gamybos kvotas gamtines dujas naudojančioms termofikacinėms elektrinėms – joms nebeskiriama viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) lėšų.
Toks kardinalus energetikos politikos pokytis sukelia didelių sunkumų Savivaldybei ir užkrauna finansinę naštą jos gyventojams. Tačiau tikrai neteisinga palikti Savivaldybę vieną su šia problema. Statyti termofikacinę buvo ne Panevėžio sprendimas – tokia buvo valstybės politika. Todėl dedame visas pastangas šiai problemai spręsti.
Pirmiausia sieksime užtikrinti energijos gamybos veiklos tęstinumą. Pakartotinai kreipsimės į Vyriausybę, kad būtų persvarstytos galimybės iš VIAP lėšų dengti pastoviąsias termofikacinės elektrinės sąnaudas. Be to, „Panevėžio energija“ ieško būdų mažinti gamybos kaštus ir optimizuoti pardavimus, o neišvengiamai patirtą nuostolį pasirengusi apmokėti bendrovės pelnu. Žinoma, svarstoma ir termofikacinės elektrinės pardavimo galimybė, tačiau toks sandoris galėtų įvykti tik vartotojams naudingomis sąlygomis.
Praėjusiame Tarybos posėdyje pakeistas miesto bendrasis planas. Kodėl tai padaryta ir kokia nauda panevėžiečiams?
Praėjusią kadenciją priimti sprendimai dėl miesto bendrojo ir specialiojo planų Savivaldybę įvėlė į nesibaigiančius teisminius ginčus ir su Kultūros paveldo departamentu, ir su miesto verslininkais. Mūsų priimtas sprendimas ne tik sudarė prielaidas baigti teisminius ginčus, bet, svarbiausia, pavyko išsaugoti daugiau nei 50 000 eurų, kuriuos galėsime panaudoti miesto ir panevėžiečių reikmėms.