Lapkričio 21-osios pavakare Panevėžio viešosios bibliotekos salė sunkiai talpino daugiau nei pusantro šimto panevėžiečių, atskubėjusių į susitikimą su kino bei teatro aktore, 4-ių knygų autore Nijole Narmontaite ir jos sutuoktiniu – verslininku, lektoriumi, buriuotoju ir autoriumi Pauliumi Kovu.
Susitikimą pradėjo aktorės vyras, pristatęs savo knygą „Gyvenimas audroje: kaip išlikti sausam“. Savo kūrinį autorius pavadino vadybos vadovėliu, kuriame sudėta jo ilgametė buriavimo ir vadovavimo patirtis. Knyga parašyta metaforos kalba: laivas – įmonė, įgula – komanda, kapitonas – vadovas.
Svečias dalijo patarimus, kaip nepasiduoti panikai ir stresui, siekti savo tikslo, kalbėjo apie komandos formavimą, lyderystę, motyvaciją, kūrybiškumą.
Nuo vaikystės pradėjęs buriuoti, P. Kovas įkvepiančiai pasakojo apie Tūkstantmečio odisėjos jachtos „Ambersail“ žygį aplink pasaulį, nuotykius bei patirtį, įgytą jūroje ir krante. 9-is mėnesius trukusi 40 000 jūrmylių kelionė po 5 žemynus, 20 pasaulio šalių, aplankant 26 uostuose esančias lietuvių bendruomenes, garsino Lietuvos vardą.
Sužinojome ir keletą kitų įdomybių. Pavyzdžiui, jog laive pirmas po Dievo – kapitonas; raudonos burės iškeliamos audros metu dėl matomumo – apie buriavimo ypatumus kalbėjo svečias. Pasakojimą iliustravo nuotraukos ir filmuoti jaudinančių akimirkų vaizdai, kai lietuviai skirtinguose pasaulio kampeliuose pirmą kartą vienu metu giedojo Tautinę giesmę.
Savo pristatymą vyras užbaigė prasmingais pilietiškais žodžiais: „Koks aš, koks tu – tokia ir Lietuva“.
Antroji renginio dalis buvo itin linksma. Savo komikės talentu, šmaikštumu aktorė suteikė žiūrovams puikių emocijų, salėje netilo juokas.
N. Narmontaitė pristatė keturias didžiulio populiarumo sulaukusias savo knygas: „Aktoriai, režisieriai ir kasininkės. Ko nematė žiūrovai“, „Aktoriai, režisieriai ir studentai. Ko nematė žiūrovai“, „Aktoriai, režisieriai ir gerbėjai. Ko nematė žiūrovai“ bei „Aktoriai, režisieriai ir… (Su)Trauktinė. Ko nematė žiūrovai“. „Jose atvirai aprašyti mano bei įvairių kartų teatro ir kino aktorių, režisierių, kasininkių, studentų, gerbėjų smagūs nutikimai“, – sakė ji.
Moteris gyvai dalinosi istorijomis „už kadro“, įtrauktomis į knygas. Pavyzdžiui, ko klausia žmonės kasininkių: „ar aš jau mačiau šį spektaklį?“; „ar Narmontaitė šiandien vaidins gyva?“; ar „Čigonų barone“ dainuos Radžis?“ ir t.t. Tuo metu ekrane keitėsi dailininko R. Valeikio nupiešti aktorių ir režisierių portretai, iliustruojantys visas viešnios knygas.
Išgirdome pasakojimą, kaip N. Narmontaitė erzino G. Padegimą dėl jo pavardės. Vieną kartą pasakė režisieriui, jog apie jį vėl rašo laikraštyje. Šis paklausęs apie kokį spektaklį, o ji pašmaikštavusi, jog kilo gaisras ir įtariamas padegimas.
Kita smagi su susirinkusiais pasidalinta istorija apie tai, kaip Klaipėdoje sutiktiems, į ekskursiją atvykusiems vaikams, džiugiai dalino autografus, o pasirodo, jie manė, kad tai I. Valinskienė.
Pasak N. Narmontaitės, ypač daug kuriozų jai nutiko vaidinant „Meistriškumo pamokoje“, kur ji atliko M. Callas vaidmenį. „Per spektaklį su žiūrovais bendrauju lyg su mokiniais, atėjusiais stebėti pamokų, susidaro įspūdis, jog barasi ne personažas, o aš pati“, – juokėsi aktorė.
Pasakojimas apie N. Narmontaitės stojamuosius egzaminus į aktorinį, kuomet ji iš baimės pamiršusi vardą ir pavardę, ar vaidindama mirštančios gulbės giesmę taip strakaliojusi, kad nusilaužė bato kulną, buvo tikras monospektaklis, kuriame susiliejo žodžių, gitaros skambesio ir akordeono akordų, nuostabaus balso ir vaidybos meno jungtis.
Vienas kitą papildantis šeimyninis duetas sukūrė nuotaikingą bei įdomią šventę literatūros ir teatro mylėtojams, turėjusiems išskirtinę galimybę dalyvauti net 2-uose skirtinguose pasirodymuose, 5-ių knygų pristatyme bei koncerte.