Praėjusią savaitę Lietuvos teismuose organizuotos nemokamų teisinių konsultacijų akcijos „Jūs klausiate – mes atsakome!“ metu Temidės rūmus užplūdo daugiau nei 600 teisinės pagalbos besiteiraujančių lankytojų, kuriuos visą dieną neatlygintinai konsultavo bemaž 300 teisininkų: advokatų, antstolių, notarų, Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos specialistų, teisėjų padėjėjų bei teismų darbuotojų. Šiemet šalies gyventojams opiausi klausimai kilo šeimos teisės, turto paveldėjimo ir darbo santykių srityse.
„Džiugu, kad jau antrus metus rengiama iniciatyva pritraukė dar daugiau žmonių nei pernai. Teisė – neatsiejama visų amžiaus grupių, įvairių sričių ir sektorių darbuotojų bei vadovų kasdienybės dalis: kiekvienas eina į darbą arba į ugdymo įstaigą, naudojasi finansinėmis bei teisėsaugos sistemos paslaugomis. Teisės neišmanymo padariniai skaudūs visai visuomenei, todėl labai svarbu kalbėtis apie tai, domėtis teisiniu švietimu ir užtikrinti, kad žmonės laiku gautų profesionalų patarimą iš pirmų lūpų“, – teigė Nacionalinės teismų administracijos (NTA) direktorė Reda Molienė.
Kaip ir praeitais metais, be išankstinės registracijos į konsultacijas atėjusius lietuvius daugiausiai domino šeimos santykių teisiniai klausimai: kas trečiam besikreipusiajam (35 proc.) rūpėjo skyrybų įteisinimo, nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos ir bendravimo su tėvais tvarkos, taip pat tėvystės nustatymo ir tėvų valdžios apribojimo reikalai. Ne mažiau klausimų gyventojai uždavė nekilnojamojo turto paveldėjimo (apie 20 proc.), darbo santykių nutraukimo (15 proc.), skolų išieškojimo (5 proc.), žemės matavimo ir padalinimo (5 proc.), bendrosios nuosavybės valdymo ir naudojimosi (3 proc.), socialinės paramos skyrimo (2 proc.) temomis.
Specialistai akcentuoja, kad nėra vienintelio recepto, kaip padėti teisinių problemų kamuojamiems lietuviams, nes visi gyvenimo atvejai yra labai individualūs. Klaipėdos apygardos teismo pirmininko padėjėja Laima Domarkienė pastebi, jog žmonės mažai ką yra girdėję apie taikius ginčų sprendimo būdus, taip pat savivaldybėse nuolat teikiamą nemokamą pirminę teisinę pagalbą. „Dauguma interesantų – vyresnio amžiaus. Kai kurie jų atėjo pas mus pasikonsultuoti dėl savo vaikų problemų, bet išgirdę advokato klausimą, ar bandė problemą spręsti taikaus ginčo būdu, kreipiantis į kitą ginčo pusę, nustemba ir klausia, ar taip gali būti? Teisininkai stengėsi visiems atvykusiems žmonėms patarti, kur kreiptis ir gauti profesionalią, nemokamą teisinę pagalbą“, – sakė L. Domarkienė.
Įdomu, jog šiemet sulaukta kreipimųsi ir itin jautriais, visuomenėje paprastai nutylimais, klausimais: žmonės pasakojo kenčiantys nuo smurto artimoje aplinkoje, skundėsi, kad jiems tenka mokėti už gydymą ar medicinines priemones, nors pagal įstatymą to daryti nereikėtų, taip pat piktinosi greitųjų kreditų bendrovėmis, kurių dėka esą atsidūrė nepavydėtinoje finansinėje situacijoje. „Žmonės, artimoje aplinkoje patyrę smurtą, būna stigmatizuoti, jaučia kaltę ir gėdą, todėl kalbėti viešai jiems sudėtinga“, – tikino prie konsultacijas dalijusiųjų būrio Kauno apylinkės teisme prisijungusi viešosios įstaigos „Moters pagalba moteriai“ teisininkė Inga Jablonskienė. Moteris pabrėžė, kad tokiais atvejais gyventojams lengviau paskambinti, sutarti laiką telefonu arba elektroniniu paštu ir ateiti, kai niekas jų nemato. – „Tėvai muša vaikus, o vaikai – tėvus. Tokių bylų, kai smurtauja sutuoktiniai, sugyventiniai – daugybė ir tai yra didžiulė mūsų visuomenės problema“, – dėstė teisininkė.
Nagrinėjant lankytojų pasiskirstymą šalies viduje, pagal aktyvumą pirmauja didieji Lietuvos miestai – du trečdaliai visų konsultacijos į teismus atvykusių tautiečių buvo užregistruota Vilniuje (apie 30 proc.), Kaune (23 proc.) ir Klaipėdoje (10 proc.). Tačiau, lyginant su pernai metais, teisinės konsultacijos sulaukė išskirtinio Mažeikių, Jonavos, Šakių bei Ukmergės regionų dėmesio. „Teismo lankytojai buvo žymiai aktyvesni ir drąsesni užduodami klausimus, buvo pasiryžę plačiau atskleisti rūpimo klausimo aplinkybes. Tai labai padėjo konsultacijas teikusiai teisininkei įsigilinti į situaciją bei išsamiai pateikti atsakymą“, – pasakojo Ukmergės rajono apylinkės teismo Administracijos sekretorė Dovilė Mikalauskienė.
Nemokamos teisinės konsultacijos teismuose buvo organizuojamos Lietuvai minint Konstitucijos ir Europos teisės dieną. Kiekvienam atvykusiajam buvo numatyta iki 30 minučių trunkanti konsultacija. Sklandų renginio procesą dalyje teismų padėjo užtikrinti nepailstantys teismo savanoriai.
TM informacija