Gegužės 21 d. 19 val. Meno ir mokslo laboratorija kviečia atvykti į Molėtų astronomijos observatoriją, kur bus pristatytas mokslo ir meno atstovų eksperimento rezultatas – spektaklis „Dalykai“ (rež. Paulius Markevičius).
Ką menininkas gali pasakyti mokslininkui? O ką mokslininkas – menininkui? Ar fizikos dėsniai yra tinkama medžiaga scenai? Šių klausimų vedami projekto organizatoriai pakvietė mokslininkų ir menininkų komandą bendradarbiauti kurianti spektaklį.
Pasiruošimą spektakliui sudarė dvi dalys. Pirmojoje teatro menininkai klausė fizikos konsultanto Vytenio Pranculio kvantinės fizikos paskaitų. „Manau, kad aktorius labiausiai nustebino neintuityvumas – labai sunku kvantinius reiškinius paaiškint analogijomis per kažkokius kasdienius visiem suprantamus reiškinius,“ – sako su lazerių veikimu, Heizenbergo neapibrėžtumo principais, tuneliavimu, elektronų bangos-dalelės dualumu, optimėmis iliuzijomis ir apgaulėmis menininkus supažindinęs V. Pranculis.
Antrojoje dalyje projekto vairą perėmė režisierius P. Markevičius, drauge su menininkų komanda kūręs mokslo įkvėptus etiudus, tapusius spektaklio pagrindu. „Labiausiai inspiruoja dalelių neapibrėžtumas – būti skirtingose vietose vienu metu, būti ir gyvu ir negyvu, būti priklausomu nuo kito, esančio priešingoj Visatos pusėje. Hamletas kėlė klausimą „būti ar nebūti“, mes leidžiamės į tolimesnę kelionę keisdami kryptį, svarstydami kitus klausimus, nes į šį jau atsakėme – galima ir būti ir nebūti vienu metu,“ – sakė P. Markevičius.
Spektaklio sukūrimą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Spektaklis nemokamas. Būtina registracija el. Paštu mmlaboratorija@gmail.com