Gerokai sumažėjus mokinių, Panevėžio rajone uždaromos mažiausios, atokiausiuose kaimuose esančios pustuštės mokyklos. Šių metų rudenį bus uždaryta viena mokykla, o iki 2020 metų – dar septynios. Taip tikimasi sudaryti sąlygas plėtoti geros kokybės visuotinį švietimą „už protingą, savivaldybei pakeliamą kainą“. Dėl mažo mokinių skaičiaus esamam mokyklų tinklui išlaikyti nepakanka lėšų.
Uždarys 8 švietimo įstaigas
„Palyginti su 2012 m., rajone sumažėjo apie 460 mokinių – tai prilygsta Smilgių ir Raguvos gimnazijoms arba dviem Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijoms“, – sako Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Kęstutis Rimkus.
Panevėžio r. savivaldybės taryba be didelių ginčų patvirtino savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2016–2020 metų bendrąjį planą.
Nuo 2016-ųjų rugsėjo 1 d. bus uždarytas Velžio gimnazijos Katinų pradinio ugdymo skyrius su 11 mokinių. Kurganavos skyriaus 1–4 klasių mokiniai bus vežami į Miežiškių pagrindinę mokyklą, o Kurganavos skyrius taps Miežiškių pagrindinės mokyklos Trakiškio ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyriumi.
Nuo naujųjų mokslo metų toliausiai nuo Panevėžio esančioje Geležių pagrindinėje mokykloje nebus sudaroma 10 klasė, o du dešimtokai bus vežami į Karsakiškio Strazdelio pagrindinę mokyklą. Šeši devintokai Geležiuose paliekami užbaigti 2016–2017 mokslo metus.
Ramygalos gimnazijos Jotainių pradinio ugdymo skyriaus ir Raguvos gimnazijos Šilų skyriaus uždarymas atidėtas iki 2017 m. rugsėjo 1 d. Nuo kitų metų rugsėjo Geležių pagrindinę mokyklą, kurioje dabar mokosi 36 mokiniai ir 12 ikimokyklinukų, numatoma reorganizuoti į Paliūniškio pagrindinės mokyklos skyrių. O Berčiūnų pagrindinė mokykla, kurioje dabar su ikimokyklinukais yra 59 vaikai ir 38 darbuotojai, bus reorganizuojama į Naujamiesčio vidurinės mokyklos skyrių.
2020 m. rugsėjo 1 d. pertvarka palies Žibartonių ir Linkaučių pagrindines mokyklas. Jos turėtų tapti Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos skyriais.
Pustuštės mokyklos kainuoja brangiausiai
K. Rimkaus teigimu, daugeliui rajono bendrojo ugdymo mokyklų dėl mažo mokinių skaičiaus Mokinio krepšelio lėšų pragyvenimui neužtenka. Kuo mažesnis mokinių skaičius mokykloje, tuo brangesnis vieno vaiko išlaikymas.
„2015-aisiais pigiausiai buvo išlaikomas Velžio gimnazijos mokinys – už 1 893 eurų per metus. Iš visų bendrojo ugdymo mokyklų brangiausiai kainavo Geležių pagrindinės mokyklos mokinys – 5 136 Eur. Tai rodo, kad mokyklos, kurių mokinių skaičius mažesnis už nurodytą mokinio krepšelio lėšų apskaičiavimo ir paskirstymo metodikoje, negali finansiškai išgyventi. Jos taupo pagalbos specialistų, neformaliojo vaikų švietimo lėšas, mokytojams mokami minimalūs atlyginimai ir panašiai“, – sako K. Rimkus.
2015–2016 mokslo metais iš 20 bendrojo ugdymo mokyklų užpildytos klasės buvo tik Paįstrio J. Zikaro gimnazijoje, Paliūniškio, Karsakiškio Strazdelio pagrindinėse mokyklose, Dembavos progimnazijoje, Piniavos mokykloje-darželyje. Visose kitose mokyklose buvo finansuojamų tuščių vietų. Iš viso rajono mokyklose, kur klases sudaro vidutiniškai 14,5 mokinio, buvo 286 neužpildytos vietos.
Kadangi pustuštės mokyklos išlaikomos kitų mokyklų sąskaita, visoms švietimo įstaigoms išlaikyti mokinio krepšelio pinigų neužtenka – trūkstamą dalį savivaldybė papildo biudžeto lėšomis. 2016-aisiais daugiausia mokinio krepšelio lėšų trūksta Velžio gimnazijai – 29 tūkst. Eur, Ramygalos gimnazijai – 28,8 tūkst. Eur, Geležių pagrindinei mokyklai – 15 tūkst. Eur, Berčiūnų pagrindinei mokyklai – 11,9 tūkst. Eur.
Darbo neteks keletas mokytojų
„Įgyvendinus pertvarkos projektą, bus mažiau finansuojama tuščių mokymosi vietų. Sumažės vieno mokinio išlaikymo kaina“, – tikisi K. Rimkus.
Tačiau bus ir neigiamų pertvarkos pasekmių. Jungiant labai mažas mokyklas, dalis mokytojų neteks darbo, padidės mokinių vežimo atstumai ir kaštai.
Pasak skyriaus vedėjo, šiuo metu rajono mokyklose dirba 20 pensinio amžiaus mokytojų. K. Rimkus neslepia, jog senus pedagogus greičiausiai pakeis darbo stokojantys jaunesni mokytojai. Kitiems atleidžiamiems pedagogams bus siūloma dirbti auklėtojomis planuojamose kurti ikimokyklinukų grupėse Velžio ir Bernatonių vaikų darželiuose, rengti neformaliojo vaikų švietimo programas, įsidarbinti mokytojų padėjėjais ar kitais pagalbos specialistais.
Katinų skyriaus mokytojai nuo rudens galės įsidarbinti Velžio gimnazijoje. Dviejų Kurganavos skyriaus mokytojų ateitis kol kas neaiški, nes Miežiškių mokykloje laisvų vietų nėra.
Uždarius Jotainių ir Katinų pradinukų mokyklėles planuojama sutaupyti per 69 tūkst. Eur mokinio krepšelio lėšų. Miežiškių pagrindinei mokyklai vežant visus 1–4 klasių mokinius, bus sutaupoma per 26 tūkst. Eur. Sumažės valdymo išlaidos. Tačiau teks atleisti 7 mokytojus. Trims mokytojams numatomos kitos darbo vietos, o kitiems bus išmokamos išeitinės išmokos – apie 21 tūkst. Eur.
Panevėžiečių sumažėjo 7,6 procento
Statistikos departamento duomenimis, 2008 m. Panevėžio rajone gyveno beveik 42 tūkst. gyventojų, o 2014-aisiais – mažiau nei 37,5 tūkst. gyventojų. Nuo 2010 m. panevėžiečių sumažėjo 2 883 žmonėmis.
Pastebima, jog nuo 2011 m. rajone gyventojų mažėja ne taip sparčiai. Per pastaruosius penkerius metus Panevėžio rajono savivaldybėje gyventojų sumažėjo 7,6 proc., o visoje Panevėžio apskrityje per tą patį laikotarpį – 8,3 proc.
Mokinių skaičiaus mažėjimą Panevėžio krašte lemia tos pačios priežastys, kaip ir visoje šalyje – mažėjantis gimstamumas, emigracija. Anot K. Rimkaus, didėja ir neateinančių į rajono mokyklas mokinių skaičius. Per pastaruosius trejus metus vidutiniškai į mokyklas ateina apie 75,5 proc. vaikų, turėjusių tais metais ateiti į pirmąsias klases. Pavyzdžiui, 2015 m. turėjo ateiti 348 pirmokai, o atėjo 273 (78,4 proc.).
Nuo šių metų rugsėjo rajone laukiama 305 pirmokų, o iš viso – 3 249 mokinių. Tačiau kiek jų pasirinks rajono švietimo įstaigas, tiksliai nuspėti neįmanoma. Mat dalį kaime gyvenančių moksleivių pasiglemžia ne vien emigracija ir migracija, bet pavilioja ir Panevėžio miesto mokyklos.
Daiva SKIRKEVIČIENĖ
„ŪP“ korespondentė
Autorės nuotraukos