Dažniausiai pirmieji vaiko dantukai pasirodo tarp keturių ir septynių mėnesių. Nors šis reiškinys atneša daug šypsenų, tačiau su savimi pasiima ir nemažai iššūkių tiek vaikui, tiek tėveliams. Dantukų dygimo minusas toks, jog nuolat jaučiamas dirginimas (kutenimas) burnos srityje, todėl norima vis kažką graužti (kramtyti).
Ar įmanoma sumažinti dantukų dygimo metu esanti diskomfortą?
Šiuolaikinės priemonės yra išradusios būdų, kaip padėti kūdikiams ir jų tėveliams, vaiko dantukų dygimo metu. Yra keletą priemonių, kurias galima įsigyti specializuotuose vaikų prekių parduotuvėse. Galite nustebti, o gal jau ir žinote faktą, jog kokybiški kūdikių žaislai gali padėti ne tik lavinti vaiko motoriką, bet ir įveikti dantų „kalimosi“ keliamus nepatogumus.
- Kramtukai – guminis kramtomas žiedas arba žaisliukas yra vienas iš išsigelbėjimo ratų dantų dygimo metu! Žaislo palaikymas šaldytuve (porą minučių) prieš duodant vaikui – padės labiau sumažinti skausmą. Kramtukus galite pakeisti į atšaldytą ir drėgną frotinę skiautę.
- Masažas – galite nusiplovę rankas, su savo pirštu, pamasažuoti kūdikio dantenas. Šis būdas turėtų sumažinti niežulį.
- Vaistai nuo skausmo – šis mažiausiai rekomenduotinas, bet jeigu dantukų dygimo metu, vaikas yra itin neramus, irzlus ir dirglus, gali būti, jog šio būdo nepavyks išvengti. Vaistai gali suteikti laikiną apmalšinimą nuo skausmo, bet gali sutrikdyti žiaukčiojimo refleksą ar sukelti alergiją. Prieš duodant vaistus vaikui, būtinai pasitarkite su šeimos gydytoju!
Svarbu įsidėmėti tai, kad kūdikiui niekada neduokite aspirino ir smarkiai netrinkite jo dantenų!
Dantukų dygimo metu vaikui išbėrė veiduką – normalu?
Daugumai vaikų, kai pasirodo pirmieji dantukai, suaktyvėja seilėtekis, kuris sukelia odos dirginimą. Neišsigąskite, jeigu pamatysite, jog jūsų mažylio smakras ir aplink burnytę yra išbertas smulkiais spuogeliais arba ta veido sritis šerpetoja. Jeigu seilių būna itin daug, jos gali patekti ant kaklo ir pilvo, todėl šios vietos irgi gali būti paraudusios.
Būdų, kaip to išvengti beveik nėra. Kuo dažniau, medvilnine skiaute (švelniais judesiais), nuvalykite ant odos patekusias seiles. Prieš miegą galite paraudusias vietas patepti vazelinu (turi būti bekvapis), kuris apsaugo vaiko odą nuo drėgmės. Na, o jeigu pastebėjote, jog bėrimo vietos šlapiuoja ir tik didėja, būtinai pasitarkite su šeimos gydytoju, kuris jums išrašys jau receptinį tepalą. Tik netepkite (ant pažeistos vaiko odos) jokių natūralių aliejų ir kosmetinių kremų!
Kaip rūpintis mažylio dantų higiena?
Atsiradus pirmiesiems dantukams, reikia pradėti apie burnos higieną ir jos priežiūros priemones. Tam, kad tai tinkamai padaryti, reikėtų apsilankyti pas odontologą, kuris įvertintų jūsų vaiko dantų situaciją. Pirminė apžiūra turėtų būti trumpa – jos metu odontologas patikrins, ar dantukai auga teisinga linkme.
Dantų gydytojas turėtų patarti vaiko dantukus valyti porą kartų į dieną. Nors tokiame mažame amžiuje toks dantų valymo kiekis nėra būtinas, tačiau kuo anksčiau pradėsite puoselėti dantų higieną, tuo vaikas labiau juos norės prižiūrėti ir valyti.