Staiga pajuntate kaip suspaudžia krūtinę, padažnėja širdies ritmas ir pradedate prakaituoti. Tai nerimą keliantis scenarijus, kai jūsų protas skuba aiškintis, kas vyksta. Ar tai širdies priepuolis? O gal tai panikos priepuolis? Dažnai šiuos du dalykus gali būti sunku atskirti (ypač jei tai pirmas kartas ir niekada nesate turėję nei vieno, nei kito), o tai tik didina sumaištį ir stresą.
Abi situacijos yra rimtos, todėl svarbu atpažinti, kuri iš jų jus ištiko, kad galėtumėte imtis tinkamų veiksmų.
Taigi, kaip atskirti panikos priepuolį nuo širdies priepuolio? Skirtumus tarp šių dviejų sveikatos negalavimų aptarsime toliau straipsnyje.
Kaip atskirti širdies ir panikos priepuolius?
Širdies priepuolis ištinka tada, kai dalis širdies negauna pakankamai kraujo. Paprastai taip atsitinka dėl to, kad užsikemša širdį krauju aprūpinanti arterija.
Panikos priepuolis – tai staigus didžiulės baimės ar nerimo priepuolis, kurį sukelia jūsų organizmo reakcija į tam tikrus dalykus. Panikos priepuoliai nekelia pavojaus gyvybei, tačiau jie trikdo jūsų gyvenimo kokybę ir psichinę gerovę.
Žmonėms, kuriuos reguliariai arba dažnai ištinka panikos priepuoliai, gali būti nustatytas panikos sutrikimas – viena iš nerimo sutrikimų rūšių. Tačiau pavienis panikos priepuolis gali ištikti bet kurį žmogų, net ir nenustačius panikos sutrikimo diagnozės.
Nors lengva supainioti abi būsenas ir jų pojūčius, iš tiesų reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kaip jaučiate krūtinės skausmą.
Dažniausi širdies priepuolio simptomai yra šie:
- krūtinės skausmas arba spaudimas,
- intensyvus širdies plakimas,
- galvos svaigimas arba alpulys,
- prakaitavimas, įskaitant šaltą prakaitą,
- skausmas ar diskomfortas viršutinėje kūno dalyje, pavyzdžiui, žandikaulyje, kakle, rankose, pečiuose ar nugaroje,
- dusulys,
- pykinimas ar vėmimas.
Atminkite, kad širdies priepuolis gali kelti pavojų gyvybei, todėl nelaukite ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei jaučiate širdies priepuolio požymius.
Panikos priepuolio simptomai:
- krūtinės skausmas,
- intensyvus širdies plakimas,
- prakaitavimas,
- sunkus kvėpavimas,
- skrandžio skausmas arba pykinimas,
- staigus stipraus nerimo ir baimės jausmas,
- drebulys,
- silpnumas arba galvos svaigimas.
Daugeliu atvejų panikos priepuolis sukelia greitą širdies ritmą, dar vadinamą tachikardija. Širdies ritmas gali pagreitėti iki 200 dūžių per minutę ar net greičiau.
Dėl greito širdies ritmo galite jausti galvos svaigimą ir dusulį. Arba galite jausti drebėjimą ar daužymąsi krūtinėje. Paprastai tachikardija, atsirandanti reaguojant į emocinį stresą ir trunkanti tik kelias minutes, nėra kenksminga. Tačiau jei ji kartojasi reguliariai arba jums pasireiškia galimi širdies priepuolio simptomai, kreipkitės į gydytoją.
Kai kurie širdies priepuolio ir panikos priepuolio simptomai sutampa, pavyzdžiui, krūtinės skausmas, dusulys, pykinimas, todėl aptarsime į kokius pagrindinius skirtumus reikia atkreipti dėmesį, norit suprasti kas vyksta su jūsų organizmu.
Skausmo vieta
Nors tiek širdies, tiek panikos priepuoliai sukelia nemalonius pojūčius krūtinėje, norisi atkreipti dėmesį į tai, kur jaučiamas skausmas.
Širdies priepuolio atveju skausmas sklinda į kitas sritis, pavyzdžiui, ranką, žandikaulį ar kaklą, jei tai panikos priepuolis, skausmas paprastai lieka krūtinėje.
Kada pradedate jausti skausmą
Dar vienas esminis skirtumas tarp širdies priepuolio ir panikos priepuolio yra tai, jog širdies priepuoliai paprastai ištinka po fizinio krūvio – šis požymis panikos priepuoliams nebūdingas.
Širdies priepuolis gali ištikti kasant sniegą ar lipant stačiais laiptais, o panikos priepuolis po fizinio krūvio galėtų ištikti tik tokiu atveju, jei lipant laiptais jaučiamas emocinis stresas.
Kiek laiko trunka skausmas
Panikos priepuolio simptomai trunka nuo kelių minučių iki valandos. Vėliau simptomai išnyksta ir jūs pasijuntate geriau. Tačiau širdies priepuolis nepraeina.
Širdies priepuolio skausmas ir simptomai gali nesiliauti arba pasireikšti bangomis, kai tai pagerėja, tai pablogėja.
Širdies priepuoliai gali sukelti stiprų krūtinės skausmą, pavyzdžiui, 9 ar 10 balų skausmo skalėje. Vėliau skausmas gali sumažėti iki 3 ar 4 balų, o po to vėl sustiprėti. Skausmas gali pasikeisti, bet jis neišnyks.