Vaizdo plokštė yra svarbus kompiuterio komponentas, kurio savybės dažnai yra aptariamos ir įvertinamos, renkantis kompiuterius. Ne ką mažiau svarbus komponentas yra ir maitinimo blokas, apie kurį kalbama ženkliai mažiau. Ką turėtume žinoti apie šiuos du kompiuterių komponentus ir į ką atkreipti dėmesį juos renkantis?
Kompiuterių vaizdo plokščių ir maitinimo blokų paskirtis
Kiekviena kompiuterio sudedamoji dalis turi savo funkciją. Pagrindinės vaizdo plokštės funkcijos yra vaizdo generavimas, kompiuterio procesoriaus apdorojamų procesų įrėminimas bei kompiuterio našumo didinimas. O štai kompiuterių maitinimo blokai, kurie dar gali būti vadinami maitblokiais arba PSU, yra skirti tam, kad iš maitinimo šaltinio ateinančią elektros srovę paverstų į kompiuteriui naudoti tinkamą elektros srovę.
Kompiuterių vaizdo plokščių grupės
Kompiuterių vaizdo plokštės yra skirstomos į dvi grupes. Pirmoji grupė – tai integruotos vaizdo plokštės. Šiai grupei priskiriamos vaizdo plokštės veikia tyliai, sunaudoja mažai energijos ir, palyginus, nėra brangios, tačiau jų produktyvumas nėra labai aukštas. Antrajai kompiuterių vaizdo plokščių grupei yra priskiriamos išorinės vaizdo plokštės. Šios vaizdo plokštės yra lengvai keičiamos, t. y., naujos vaizdo plokštės integravimas į įsigytą kompiuterį yra kur kas paprastesnis. Išorinės vaizdo plokštės taip pat yra gana įvairiapusiškas, bet pakankamai kompaktiškas prietaisas. O štai kompiuterių maitinimo blokai yra skirstomi pagal jų galią. Maitinimo blokų galia yra matuojama vatais. Pažymėtina, kad kompiuteris galės dirbti stabiliai tik tuo atveju, kai gaus reikalingą energijos kiekį iš maitinimo bloko.
Į ką atkreipti dėmesį, renkantis vaizdo plokštę?
Renkantis vaizdo plokštę reikia įvertinti keletą kriterijų. Pirmasis iš jų yra vaizdo plokštės našumas. Antrasis kriterijus – vaizdo plokštės aušinimas. Pažymėtina, kad aušinimas vaizdo plokštėms yra privalomas. Maksimali raiška yra trečiasis kriterijus, kuriuo reiktų vadovautis, renkantis vaizdo plokštę. Atkreipkite dėmesį, kad maksimali vaizdo plokštės raiška turėtų sutapti arba būti aukštesne už ekrano rezoliuciją. Ketvirtasis kriterijus – jungtys. Vaizdo plokštė yra prijungiama prie motininės plokštės, todėl turi sutapti jų jungčių tipai. Penktasis kriterijus – taktinis dažnis: aukštesnis taktinis dažnis užtikrina efektyvumą. Šeštasis kriterijus – maitinimo šaltinis, derantis su vaizdo plokšte.
Į ką atkreipti dėmesį, renkantis maitinimo bloką?
Renkantis maitinimo bloką, visada atkreipkite dėmesį į maitinimo bloko talpą ir galią. Tam, kad maitinimo blokas tinkamai veiktų, patartina palikti bent 150–200 W papildomos galios. Žinoma, nuomonė, kad kuo galingesnis maitinimo blokas, tuo jis geresnis, yra klaidinga. Maitinimo bloką reikia rinktis pagal tai, kiek energijos suvartoja kompiuterio sistema, nes pasirinkę per didelio galingumo maitinimo bloką tiesiog švaistysite pinigus talpai, kurios nenaudosite, o pasirinkę per mažo galingumo maitinimo bloką apsunkinsite sistemos veikimą arba ji iš viso neveiks. Maitinimo bloko efektyvumas yra dar vienas kriterijus, į kurį reikia atkreipti dėmesį, renkantis maitinimo bloką. Pažymėtina, kad maitinimo bloko efektyvumas yra įvertinamas pagal vadinamąją 80 PLUS įvertinimo sistemą, kuri ir parodo bloko efektyvumą: kuo aukštesnis įvertinimas, tuo aukštesnis bloko efektyvumas. Renkantis maitinimo bloką taip pat derėtų atsižvelgti ir į maitinimo bloko formą ir gylį.