Masažo terapija: ką reikia žinoti? Kam taikoma masažo terapija? Masažo terapija yra skirta padėti valdyti sveikatos būklę ar pagerinti savijautą. Tai apima manipuliavimą minkštaisiais kūno audiniais. Masažas buvo praktikuojamas daugelyje kultūrų, tiek Rytų, tiek Vakarų, per visą žmonijos istoriją ir buvo viena iš pirmųjų įrankių, kuriuos žmonės naudojo skausmui malšinti. Kokie yra skirtingi masažo tipai? Sąvoka „masažo terapija“ apima daugybę metodų. Vakarų šalyse labiausiai paplitusi masažo terapijos forma vadinama švedišku arba klasikiniu masažu; tai yra daugelio masažo mokymo programų pagrindas. Kiti stiliai apima sportinį masažą, klinikinį masažą, skirtą konkretiems tikslams, pavyzdžiui, raumenų spazmų atpalaidavimui, ir masažo tradicijas, kilusias iš Rytų kultūrų, tokių kaip Shiatsu ir Tuina.
Ar masažai padeda nuo skausmo? Masažo terapija buvo ištirta kelių tipų skausmams, įskaitant apatinės nugaros dalies, kaklo ir pečių skausmus, skausmą dėl kelio osteoartrito ir galvos skausmus. Kokia yra masažo terapijos rizika? Atrodo, kad masažo terapijos žalingo poveikio rizika yra maža. Tačiau buvo retų pranešimų apie sunkų šalutinį poveikį, pvz., kraujo krešulį, nervų pažeidimą ar kaulų lūžius. Kai kuriais praneštais atvejais buvo atliktas intensyvus masažas, pvz., giliųjų audinių masažas, arba pacientai, kuriems gali būti didesnė sužalojimo rizika, pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmonės.
Ramybės jausmas po masažo gali padėti sumažinti stresą ir nerimą, nustatyta tyrime. Jūsų kūnas turi dvi nervų sistemas: simpatinę nervų sistemą, kuri skatina jūsų „kovok arba bėk“ atsaką stresinėse situacijose, ir parasimpatinę nervų sistemą, kuri sutelkia dėmesį į įprastas ir kasdienes operacijas, kurios veda į atsipalaidavimą ir poilsį. Manoma, kad masažas padidina parasimpatinę reakciją, o tai gali sumažinti nerimo jausmą. Masažas gali sumažinti kortizolio (streso hormono) kiekį ir padidinti serotonino bei dopamino – neurotransmiterių, kurie stabilizuoja nuotaiką – kiekį. Tyrimai parodė, kad masažo terapija yra naudinga tiems, kurie turi nemigą, susijusią su menopauze ir staziniu širdies nepakankamumu. Ar masažas gali sustiprinti imuninę sistemą? Tyrimai rodo, kad gydomasis masažas padidina baltųjų kraujo kūnelių kiekį organizme, kurie kovoja su virusais.