2017 m. vasario 1 – kovo 1 dienomis Biržų ,,Aušros“ pagrindinėje mokykloje vyks edukacinė paroda „Leiskite man būti savimi…“. Mokyklai didelė garbė, nes paroda savo kelionę po Lietuvos mokyklas pradėjo būtent ,,Aušros“ pagrindinėje mokykloje.
Parodos pristatyme Vilniuje dalyvavo lietuvių kalbos mokytoja Loreta Baronienė – daugumos renginių prieš smurtą ir patyčias koordinatorė mokykloje. Parodos gidais tapo patys mokiniai (15 mokinių grupė), apmokyti Annos Frank namų atstovų ir projekto koordinatorių Lietuvoje.
„Leiskite man būti savimi…“ – Annos Frank gyvenimo istorija yra tarptautinė keliaujanti edukacinė paroda, sukurta Annos Frank namuose Amsterdame. Parodos atidarymu, kuris įvyko 2016 m. spalio 20 d. Vilniaus rotušėje, pradėtas šviečiamasis Annos Frank namų ir Vilniaus kolegijos projektas, skirtas patyčioms mokyklose mažinti.
Paroda sudaryta iš dviejų dalių – pirmoji dalis skirta Annos Frank gyvenimo istorijai (nuo jos gimimo 1929 m. iki mirties Bergeno-Belsen koncentracijos stovykloje 1945 metais. Parodoje pateikiama nuotraukų ir tekstų apie Aną Frank supantį pasaulį – Hitlerio iškilimas, Antrasis pasaulinis karas, žydų persekiojimas).
Antroji dalis skirta patyčių prevencijai – susieja Annos Frank istoriją su šiandiena (trečdalis parodos skirta jaunimo istorijoms šiandien). Aplankę parodą sužinosite, kaip šie jaunuoliai suvokia save, kaip juos mato ir į juos reaguoja kiti. Parodoje aiškiai parodoma, ką reiškia išankstinės nuostatos, kaip tai gali lemti socialinę atskirtį ar net diskriminaciją.
Paroda skatina susimąstyti apie pirmines ir pačias giliausias priežastis, kurios lėmė ir tebelemia nacizmo ir kitų neapykantos ideologijų sėkmę XX a. ir XXI a. Kokios yra išankstinės nuostatos? Kas nulemia mūsų neigiamą nuomonę apie vieną ar kitą visuomenės grupę? Kokių sąlygų reikia, kad mūsų išankstinė neigiama nuostata taptų veiksmais, apribojančiais ir pažeidžiančiais kitų žmonių teises?
Šiuos ir panašius klausimus kelia paroda, netikėtai susiedama žydų mergaitės iš Amsterdamo gyvenimo istoriją su istorijomis šiandieninių vaikų ir jaunuolių, kurie kenčia patyčias ar net diskriminaciją todėl, kad yra neįgalūs, priklauso etninėms, religinėms ar lytinėms mažumoms.
Parodos lankytojams informacija apie holokaustą ir antrąjį pasaulinį karą bus pateikta per jų bendraamžės – Annos Frank, kuri parašė dienoraštį, gyvenimo istoriją.
Biržų rajono mokyklų pedagogai su savo mokiniais yra kviečiami registruotis iš anksto mokyklos raštinės telefonu 8-450-36715 ir dalyvauti parodoje. Vieno vizito metu lankyti parodą gali ne didesnė kaip 30 5-10 klasių mokinių grupė (turas truks maždaug 45 minutes).
Parengta pagal Biržų „Aušros“ pagrindinės mokyklos informaciją
Biržų rajono savivaldybė