Vasarai įpusėjus prasmingai praleisti laiką ir įgyti naujų žinių, pasitinkant Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmetį, kviečia Lietuvos muziejų kelias. Šiuo metu projekto veiklos, susijusios su Vasario 16-osios kūrėjais ir puoselėtojais, vyksta Aukštaitijoje. Artimiausią savaitę į renginius ir edukacinius užsiėmimus kviečia: Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus, Joniškėlio, Lietuvos teatro, muzikos ir kino, Panevėžio kraštotyros, Jonavos krašto muziejai.
Ketvirtadienį istorinėje diskusijoje Vilniuje dėmesys bus skiriamas Vincui Krėvei-Mickevičiui ir Ernestui Galvanauskui. Penktadienį Joniškėlyje teatralizuotas pasirodymas pristatys Pasvalio krašto šviesuolius: Petrą Avižonį, Joną ir Petrą Vileišius, Jurgį Bielinį. Visą liepos mėnesį lankytojai kviečiami dalyvauti teminėse ekskursijose, edukaciniuose užsiėmimuose Vilniuje, Panevėžyje, Jonavoje. Pasirinkti šiems užsiėmimams patogų laiką galima registruojantis.
ARTIMIAUSIŲ RENGINIŲ PROGRAMA
Liepos 13 d. 18 val.
Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus (Tauro g. 10-1, Vilnius)
Istorinė diskusija „Kodėl nežinomi Krėvė ir Galvanauskas“
Popietė skirta Lietuvos ir išeivijos šviesuolių – Vinco Krėvės-Mickevičiaus ir Ernesto Galvanausko – atminimui, 135-osioms jų gimimo metinėms paminėti. Lietuvos valstybės atkūrimo ir jos stiprinimo aušroje Ernestas Galvanauskas 1919–1924 m. buvo 5-ių Vyriausybių premjeru – tai didžiausias atsikūrusios Lietuvos statytojas ir Klaipėdos atgavimo architektas. Vincas Krėvė 1922 m. išrinktas Lietuvos Šaulių sąjungos pirmininku buvo visa siela atsidavęs Klaipėdos išvadavimui bei prijungimui prie Lietuvos ir tapo vienu žymiausių Klaipėdos sukilimo organizatorių. Galima teigti, kad anuomet E. Galvanauskas ir V. Krėvė buvo svarbiausi Lietuvos valstybės interesų gynėjai tarptautinėje erdvėje.
Šių iškilių asmenybių diplomatinę bei organizacinę 1920–24 m. veiklą susirinkusiems plačiau pristatys prof. Stanislovas Algimantas Martišius ir istorijos tyrinėtojas, muziejininkas Vladas Turčinavičius, po to vyks diskusija. Renginio programą papildys meninė dalis – V. Krėvės, lietuviams mažai žinomos, orientalistinės kūrybos pristatymas ir meninio filmo „Daivų keliais“ (30 min.), sukurto pagal rašytojo apysaką „Pratjekabuda“ (1913 m.) rodymas.
Liepos 14 d. 15 val.
Pasvalio krašto muziejaus padalinys Joniškėlio muziejus, Joniškėlio k. Pasvalio r.
Teatralizuoto edukacinio užsiėmimo „Šiaurės Lietuvos šviesuoliai“ pristatymas
Teatralizuotoje istorijoje vaizduojami dvare pas G. Petkevičaitę-Bitę susirinkę Pasvalio krašto šviesuoliai: Petras Avižonis, Jonas ir Petras Vileišiai, knygnešys Jurgis Bielinis, besitariantys dėl lietuvybės reikalų. G. Petkevičaitė-Bitė slaptoje mokykloje moko vaikus. Užsiėmimo dalyviai sužinos, kas nutinka įsiveržus žandarams ir kaip toliau vystosi veiksmas.
Birželio 19–liepos 30 d.
Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, Vilniaus g. 41, Vilnius
Teminė ekskursija „Lietuvos tautinės kultūros puoselėtojai: Juozas Naujalis, Mikas ir Kipras Petrauskai, Balys Sruoga, Vincas Krėvė-Mickevičius“
Nuolatinėje ekspozicijoje „Iš Teatro, muzikos ir kino muziejaus rinkinių. XIX a.–XX a. I pusė“ vykstančioje ekskursijoje pristatomos šviesios Lietuvos asmenybės ir jų vaidmuo puoselėjant tautinę savimonę bei kultūrą.
Būtina išankstinė registracija tel. (8 5) 231 27 24. Data ir laikas derinami registruojantis.
Birželio 19–liepos 30 d.
Panevėžio kraštotyros muziejus, Respublikos g. 17, Panevėžys.
Edukacinė programa „Vienu balsu“
Edukacinėje programoje moksleiviai bus supažindinami su Lietuvos Nepriklausomybės Akto dingimo istorija, seniausiu valstybingumo simboliu, joje plačiau pristatomi Panevėžio krašto signatarai. Kiekvienas dalyvis išsineš meduolį, prieš tai jį papuošęs Vyčio simboliu.
Būtina išankstinė registracija tel. (8 45) 59 61 81. Data ir laikas derinami registruojantis.
Birželio 19–liepos 30 d.
Jonavos krašto muziejus, J. Basanavičiaus g. 3, Jonava.
Teminis edukacinis užsiėmimas moksleiviams ,,Esu patriotas ir elgiuosi pilietiškai“. Edukacinio užsiėmimo metu moksleiviai (1–5 kl.) gilinsis į patriotizmo ir pilietiškumo sąvokas, apžiūrės to paties pavadinimo parodą, dalyvaus viktorinoje „Ar pažįsti savo Lietuvą“, susipažins su iškiliomis kultūros, politikos, sporto asmenybėmis, istoriniais faktais, etnografiniais Lietuvos regionais ir kt.
Būtina išankstinė registracija tel. (8 349) 51446. Data ir laikas derinami registruojantis.
Projekto rengėjas – Lietuvos muziejų asociacija ir 55 muziejai visoje Lietuvoje.
Projektą remia – Lietuvos kultūros taryba.
Informacinis remėjas – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.
Išsami programa skelbiama Lietuvos muziejų portale www.muziejai.lt.
Informaciją Aukštaitijoje teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Ryšių su visuomene skyriaus kultūrinių renginių koordinatorė Jolita Kirkilaitė, tel. (8 41) 43 36 80,
El. p. reklama@ausrosmuziejus.lt