Maloniai visus kviečiame į tradicinę Molėtų miesto šventę, kuri vyks š. m. birželio 26 – 28 dienomis. Šių metų šventė skiriama pirmojo Molėtų paminėjimo istorijos šaltiniuose 628 metų sukakčiai. Molėtai pristato svarbiausius miesto istorinei sukakčiai skirtus renginius.
Per visus metus Molėtų gimtadieniui dedikuojama įvairiausių renginių – nuo konferencijų iki sporto varžybų ar parodų. Miesto šventė savo kulminaciją pasieks birželio 26-28 dienomis. Tikimasi, kad ji bus masiškiausia Rytų Aukštaitijos vasaros šventė, kurios metu vyks keliolika renginių ir kurią aplankys gausybė svečių.
Birželio 26 d. numatytas šventės atidarymas, rajono mokinių koncertas „Dovana Molėtams“, teniso ir paplūdimio tinklinio turnyras. Tądien tradiciškai atgims senasis gydytojo A. Jauniškio namas, kuriame savo veiklą pradės Atviros meno dirbtuvės, o po pietų jų šeimininkai – dailininkai – besidominčius menu pakvies į Personalinės ir grupinės parodos atidarymą. Bus eksponuojama R. Eidukaitytės tapybos paroda „Peizažai“, savo darbus taip pat pristatys ir gerai žinomi menininkai: M. Kosinskaitė, M. Skudutis, A. Skliutauskaitė, A. Baltija, A. Vozbinas, J. Mitalienė, A. G. Černiūtė, V. Poškus, V. Vilūnas.
Molėtai įkvepia dailininkus: Atviros meno dirbtuvės, Rūtos Eidukaitytės personalinė tapybos paroda „Peizažai“ ir grupinė tapytojų paroda „Kambarys kaip galerija“ (Senasis gydytojo A. Jauniškio namas, Vilniaus g. 54, Molėtai).
Atidarymas birželio 26d., penktadienį, 14.00 val.
Gydytojo Alberto Jauniškio pastangomis trečiajame dešimtmetyje pastatytas namas, kuriame jis ir gyveno, ir priiminėjo pacientus, buvo vienas gražiausių Molėtuose, raudono molio plytų su balkonėliu į gatvę. Sovietų laikais didelis, dviejų aukštų pastatas, žinoma, buvo nacionalizuotas. Po II-ojo pasaulinio karo, kaip skelbia fasade kabanti lenta, 1944-1950 metais čia buvo kalinami ir kankinami kovotojai už Lietuvos laisvę. Namas buvo paverstas „stribynu“. Dar vėliau jame funkcionavo teismas. Mūsų dienomis molėtiškių iki šiol „Jauniškio namu“ vadinamas statinys stovi tuščias.
Molio šventės Molėtuose metu Molėtų krašto muziejaus ir dailės galerijos iniciatyva vyks ketvirtąjį kartą sumanymas „Molėtai įkvepia dailininkus“. Anksčiau tai buvo tarptautinio tapybos plenero rezultatas: Molėtuose nutapyti paveikslai būdavo eksponuojami senajame gydytojo A. Jauniškio name. Šiemet tarptautinis pleneras įvyks rugsėjo mėnesį. Todėl į būsimą plenerą kviečiami autoriai rodys savo tapybos darbus, kuriuos atrinko kruopščiai patys, stengdamiesi atspindėti Molėtų kraštą, jo istoriją ir žmones. Daugybė tuščių kambarių virs galerijomis, Jauniškio namas persikūnys į kuo tikriausią parodinį–tapybinį labirintą. O visą pirmąjį namo aukštą užpildys Rūtos Eidukaitytės personalinė tapybos paroda „Peizažai“. Tai daugiau nei 40 drobių, sukurtų per paskutiniuosius kūrybinius autorės metus. Dalis drobių yra įkvėptos Molėtų rajono gamtovaizdžio. R. Eidukaitytė kasmet dalyvauja Molėtų dailės galerijos organizuojamuose pleneruose, todėl jau seniai yra pamilusi šį ežerų, miškų ir debesų kraštą. Dailininkės tapybai būdingas muzikalumas ir poetiškumas, nes autorė dar kuria dainas, rašo joms žodžius. Skudutiškio kaime vieno plenero metu dailininkė sukūrė dainą „Ežere“ apie šio krašto debesis ir ežerus. Taip pat R. Eidukaitytė dažnai tapo Vilniaus peizažus. Ypač mėgsta „žaliąjį Vilnių“ vasaros metu. 2014 metais tapo Antano Gudaičio konkurso nugalėtoja. Šioje peizažų parodoje bus eksponuojami ir tie paveikslai, kurių dėka buvo iškovota A. Gudaičio premija.
Kasmet gydytojo A. Jauniškio name vyksta ir atviros meno dirbtuvės. Šiemet savo personalinės parodos fone tapys ir pati autorė Rūta Eidukaitytė, jai talkins projekto kuratorė Aistė Gabrielė Černiūtė. Renginio metu bus galima stebėti natiurmorto ar peizažo atsiradimą, savo jėgas išbandyti kūrybiniame procese, dirbant dailininko teptukais ir aliejiniais dažais.
Tapybos parodos „Kambarys kaip galerija“ dalyviai: Aistė Gabrielė Černiūtė, Asta Baltia, Vidas Poškus, Kostas Poškus, Mindaugas Skudutis, Miglė Kosinskaitė, Vaclovas Vilūnas, Aleksandras Vozbinas, Jūratė Mitalienė, Skaidra Savickas, Adasa Skliutauskaitė, Arvydas Kašauskas, Giedrė Riškutė.
Birželio 26 d. 19 val. Alantos dvare bus atidaryta „Vaidoto Žuko meno galerija“.
Ta proga įkurta interneto svetainė http://zukasalanta.lt/ su informacija, meno kūrinių fragmentais, Alantos žmonių foto portretais, kunigaikščio Pac-Pomarnackio salių istoriniais kadrais ir kt. Atidarymo renginys įtrauktas į Alantoje vyksiančią Santaros Šviesos suvažiavimo programą.
Naująją meno galeriją 80 km nuo Vilniaus įsteigė Molėtų miesto savivaldybė ir Alantos technologijų ir verslo mokykla (Alantos TVM). Nuolatinėje ekspozicijoje – dailininko V. Žuko dovanoti kūriniai: aliejinė ir mineralinė tapyba, koliažai, piešiniai, glazūruoti reljefai ir keramikos pano. Dvaro salėse įdiegta galerinė šviesų instaliacija, apsaugos sistema.
Septynių salių ekspozicija paskirstyta pagal kūrybinius laikotarpius, temas, siužetus: Alanta, Flamandija, Kalnų skulptūros, Šventųjų gyvenimai, Justinas Mikutis, Kaukolės ir kaukės ir kt. Autorius sako: „Kolekcija sudaryta pagal užgimimo, gyvenimo žydėjimo ir mirties ženklų principus, čia mažai pramogos, daugiau tylios egzistencinės įtampos tarp sacrum ir profanum“.
Dailės istorikė Nijolė Adomonytė apie V. Žuką rašė, kad „jo plastika pasižymi dvikrypte eiga: ji turi judėjimo laisvę ir tarsi nekoordinuotą, todėl nerimą keliančią sklaidą, bet kartu atrodo sukaupta, tvirtai suręsta, alsuojanti koncentruota energija“ (7 meno dienos, 2000).
Naujojoje Alantos dvaro ekspozicijoje – dešimtinė koliažų: „Vaikų sapnai“, „Ikaras“, „Tuščias sekmadienis“, „Ar aš panaši į Bernadette Soubirous?“ ir kiti. „Skaityti, šifruoti koliažą visada svarbu. Temos paradoksas – viena svarbiausių šio žanro savybių, bet tas paradoksas nebūtinai aštrus, dažniau jis netiesioginis, pridengtas, čia nemaža lyrikos ir ironijos“, – sako autorius.
Menotyrininkas dr. Vidas Poškus spaudai parengtoje studijoje rašo apie dailininko meilę – mineralinę tapybą: „V. Žuko tapybos ir keramikos minerališkumas yra platesnis: 1) gemaloginis, brangakmeniškas yra spalvinis jo mąstymas – raibuliuoja visatos spalvomis, o kiekvienas akmuo (ir dailininko kūrinys) yra lyg sumažintas pasaulio atspindys; 2) šios prigimties yra jo sukurtų daiktų paviršiai – primenantys magminės, nuosėdinės kilmės uolienų tekstūras; 3) minerališki jo kūriniai yra savo formomis, natūraliais, istorijos, gamtos ir dar kitokių vėjų nugludintais siluetais bei paviršiais, monumentaliomis apimtimis ir kietomis struktūromis“.
Pats autorius sako, kad jį „kartais siutina, jog vaizduojamasis menas yra toks statiškas, apribotas nedidelio ploto“. Kartais jis pavydi kino menui, baletui, cirkui, operai – kur daug tiesioginės dinamikos, balso, garso, besikeičiančių šviesų: „…bet tas pavydas nėra fatališkas, nes mano specialybė turi kitą nelygstamą pranašumą – mūsų produktai yra tylūs, nors gali sukelti dideles vidines emocijas, be to, užtenka užmerkti akis arba nusisukti, ir prastas kūrinys dingsta iš tavo gyvenimo“.
Iki 1915 metų Alantos dvaro savininkas kunigaikštis Pac-Pomarnackis turėjo gausią, vertingą porceliano kolekciją. Šiandien visose dvaro salėse kartu su šiuolaikinio dailininko kūriniais eksponuojamos išdidintos Alantos dvaro įkūrėjų salių nuotraukos (100×150 cm). Iki sovietų okupacijos dvaro savininkas buvo Nepriklausomos Lietuvos ministras Balys Sližys. Paskutinius tris dešimtmečius Alantos dvaro išsaugojimu rūpinasi Alantos TVM direktorius Vladas Pusvaškis.
Žuko galerijos atidarymo proga solidžią dovaną atsiuntė ambasadorius Vytautas Antanas Dambrava, Alantoje praleidęs savo vaikystę, iki šiol vadinantis save alantoku. Jis Alantos naujajai galerijai dovanojo Lietuviškosios Bostono enciklopedijos 37 tomus, taip pat Pasaulio Civilizacijų Istorijos 11 tomų, Juozo Brazaičio raštus. Knygos bus eksponuojamos ir galės būti skaitomos čia pat, Alantos dvaro salėje.
Naujoji galerija Alantos dvare veiks kasdien nuo trečiadienio iki sekmadienio 10-18 val.
Birželio 27 dieną dalis Molėtų miesto virs Molio miestu, jį kurti atvyks keramikai iš visos Lietuvos. Čia taip pat vyks didžioji Molėtų mugė, kur savo puikiuosius dirbinius ir gardumynus siūlys amatininkai ir tautodailininkai. Šventės dalyviams ir svečiams savo pasirodymus dovanos KASP bigbendas, vadovas – kpt. Ričardas Čiupkovas, Raitoji policija ir Molėtų menų mokyklos mokiniai. Į Jaunimo aikštę kvies Policijos ir kitų jėgos struktūrų programa, atrakcionai ir žaidimai vaikams, į NKL aikštelę – gatvės krepšinis, miesto teniso kortus – teniso turnyras; savivaldybės aikštę – gyvoji biblioteka, o į savivaldybės automobilių aikštelę, Molėtų baikerių klubo „Molmotas“ iniciatyva surengta, įspūdinga Senųjų motociklų paroda, skirta motociklo 130-osioms metinėms paminėti.
Tos pačios dienos vakarą vyks ir Liaudiškos muzikos ir tautinių šokių festivalis ,,Aukštaitijos vainikas“. Lietuvos Respublikos Seimas 2015-uosius metus paskelbė Etnografinių regionų metais. Atsižvelgiant į tai bei pabrėžiant Lietuvos etnografinių regionų savitumo puoselėjimo svarbą, šiais metais festivalyje Molėtuose bus parodytas išskirtinis Žemaitijos, Dzūkijos ir Aukštaitijos regionui būdingas liaudiškos muzikos dainų ir šokių etninis lobynas. Nors šie regionai formavosi ne vienu laiku ir jų vaidmuo istorijos eigoje buvo gana skirtingas, tačiau juos sudaro pakankamai ryškūs etninės kultūros vertybių klodai, reikšmingi ne tik ten gyvenančių žmonių savimonei, bet ir visos Lietuvos kultūrinio identiteto palaikymui ir stiprinimui. Molėtuose festivalyje dalyvaus stabiliai ir kūrybiškai dirbantys kolektyvai, kurie yra pajėgūs atstovauti Lietuvos kultūrai, dalyvaujant tarptautiniuose kultūriniuose projektuose. Tai vieni ryškiausių Lietuvos reprezentacinių kolektyvų: Molėtų kultūros centro folkloro ansamblis „Malkesta“ vad. Audronija Kibickienė; Zarasų kultūros centro vyresniųjų liaudiškų šokių kolektyvas „Ežerūnas“, vadovė Diana Skusevičienė; Molėtų kultūros centro merginų liaudiškų šokių grupė, vad. Audronė Ališkevičiūtė; Lazdijų kultūros centro folkloro ansamblis „Parinkcis“, vadovė Jolita Karaliūnienė, Švenčionių miesto kultūros centro dainų ir šokių ansamblis „Aukštaitija“, (choro vadovė Virginija Indriūnienė, orkestro – Virginija Beržinskienė, choreografė Jolanta Razmienė); Utenos mokytojų etnografinis ansamblis „Levindra“, vadovė Audinga Kvaselytė; Kelmės kultūros centro folkloro ansamblis „Taduja“, vadovas Osvaldas Gerbenis. Anykščių kultūros centro tautinių šokių ansamblis „Gojus“, vadovė Jūratė Uselienė, Šiaulių miesto kultūros centro „Laiptų galerija“ folkloro ansamblis „Salduvė“, vadovai Violeta ir Darius Dakniai.
Vakare taip pat koncertuos grupė „Magnit“ ir grupė „Drovuoliai“, vakarą vainikuos šventinis fejerverkas.
Paskutinę šventės dieną, birželio 28 d., Molėtų bažnyčioje vyks Šv. apaštalų Petro ir Povilo atlaidai, bus surengtas Molėtų bažnyčios choro ir ansamblio „A CAPPELLA“ koncertas.
Šventės dalyvius ir svečius miestas rengiasi nustebinti ir kitais renginiais bei staigmenomis. Maloniai kviečiame!