Trakų Vokėje pradėjo veikti antrasis šalyje meteorologinis radaras. Pirmasis toks įrenginys prieš penkerius metus pastatytas Laukuvoje.
Kuo tas radaras ypatingas meteorologams?
Prie sostinės esančios meteorologinių stebėjimų stoties viršininkas Leonidas Babelčius pasakojo, kad aukštai virš žemės iškeltas siųstuvas siunčia koncentruotą elektromagnetinį spindulį, o imtuvas priima energiją, kuri grįžta („atsispindi“) nuo bet kurio spindulio kelyje „sutikto“ objekto. Tokiu būdu informacija apie atmosferą yra surenkama 250 km spinduliu nuo įrenginio.
– Sudarant mažos trukmės orų prognozes, radaras meteorologams yra nepakeičiamas įrenginys, – sako L. Babelčius. – Trakų Vokėje esančiu radaru greitai nustatomos lietaus, krušos, sniego, šlapdribos fazės. Šie duomenys operatyviai apdorojami ir leidžia perspėti apie pavojingus meteorologinius reiškinius.
Paklausta, ar kenksmingas radaro skleidžiamas elektromagnetinis spindulys jo veikimo zonoje esantiems žmonėms ir gyvūnams, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Meteorologijos skyriaus vedėja Viktorija Čeglienė patikino, kad abiejų Lietuvoje veikiančių radarų veikla yra nekenksminga, nes spindulys sklinda keliais laipsniais aukščiau horizonto.
– Visa radaro užfiksuota informacija patenka į Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Meteorologinių prognozių skyrių ir operatyviai panaudojama sudarant trumpalaikes orų prognozes, – sako V. Čeglienė. – Meteorologiniu radaru galima gauti vertikalų ir horizontalų atmosferos pjūvį, nustatyti apatinę ir viršutinę debesų ribas, sekti debesų sistemų ir kitų atmosferos reiškinių pokyčius.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba ketina įsijungti į Šiaurės ir Baltijos šalių NORDRAD-BALTRAD tinklą, kuriame šiuo metu veikia 35 meteorologiniai radarai.
Vladas KASPERAVIČIUS
„ŪP“ korespondentas