Atvėsus orams Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai pirmieji sužino apie kūrenimo sezono pradžią. Gaisrų skaičius gyvenamajame sektoriuje, kylančių dėl kieto kuro šildymo įrenginių gedimų ir eksploatavimo taisyklių pažeidimų, kasmet išlieka kaip didžiausia gaisrų priežastimi. Tokių gaisrų padariniai būna ypač skaudūs, kadangi gyventojai patiria skaudžius nuostolius, ne tik prarandant asmeninį turtą, bet ir svarbiausią gyvenimo dovaną – savo gyvybę.
Siekdami stiprinti gaisrų prevenciją gyvenamajame sektoriuje ir prisidėti kylančiuose gaisruose žūstančių žmonių skaičiaus mažinimo, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Švenčionių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai rajono gyventojams primena:
- eksploatuojant šildymo įrenginius, t. y. krosnis, židinius, dujines virykles ir kt., niekada nepalikite jų be priežiūros. Vaikai nėra pasirengę susidoroti su tokiais pavojais, kaip gaisras, todėl neleiskite mažiesiems prižiūrėti veikiančių šildymo įrenginių!
- Prieš intensyviai kūrendami kieto kuro šildymo įrenginius, įsitikinkite, kad jie techniškai tvarkingi, o dūmtraukiai išvalyti. Prieš šildymo sezono pradžią išvalyti suodžius ir eksploatavimo metu valyti ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius.
- Palėpėse ir kitose pavojingose vietose dūmtraukiai turi būti išbalinti, kad būtų lengviau pastebėti potencialius gaisro pavojus. Krosnys gali tapti pavojingos, jei jos perkaitinamos, o kiaurymės dūmtraukiuose gali tapti ugnies atsiradimo ir plitimo šaltiniu.
- Svarbu, kad šalia veikiančių šildymo įrenginių nebūtų per arti sudėtų degių medžiagų (ne mažiau kaip 1 m atstumu), nebūtų paliktos atviros pakuros durelės, kad neatsirastų galimybė iškristi žarijoms.
- Karšti pelenai taip pat gali sukelti gaisrą – juos galima pilti ne arčiau kaip 15 m nuo pastatų, o laikyti nedegioje taroje – ne arčiau kaip 6 m nuo pastatų. Jokiais būdais jų negalima pilti į buitinių atliekų konteinerius!
Pagal nuo 2018 m. gegužės 1 d. įsigaliojusį Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių pakeitimą, visų Lietuvos gyventojų gyvenamuosiuose būstuose turėtų būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai. Jie yra gyvybiškai svarbūs priešgaisrinės saugos įrenginiai, galintys įspėti apie gaisro pavojų, o kai kuriais atvejais netgi išgelbėti jūsų gyvybę. Kad autonominiai dūmų detektoriai patikimai veiktų, svarbu periodiškai patikrinti jų veikimą, paspaudžiant testavimo mygtuką. Jeigu šie prietaisai yra su keičiamais maitinimo elementais, juos reikėtų keisti kasmet. Dulkės ir nešvarumai mažina jo jautrumą, todėl reikėtų neužmiršti nuvalyti dulkių.
Jei autonominis dūmų detektorius vis dar neįrengtas, tai gali būti geriausia dovana artėjančių švenčių proga sau ar artimajam. Todėl linkime saugaus šildymo sezono ir ramių artėjančių švenčių.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas