Turbūt žinote, kad iš septynių baltų kalbų laikui bėgant gyvos liko tik dvi – lietuvių ir latvių. Bet ar žinojote, kad lietuvių kalbos abėcėlės raidė „ė“ yra vienintelė tokia pasaulyje? Kad lietuvių kalboje yra terminų, kurie nėra suprantami kitų šalių gyventojams? Ir kad ne visos Europos tautos gali pasigirti tuo, kad išsaugojo visų mėnesių pavadinimus? Kalba – tarsi gyvas organizmas: toliau keičiasi, vieni žodžiai „miršta“, o vietoje jų atsiranda nauji, atitinkantys šių dienų aktualijas. Puikus to įrodymas – naujas ilgiausias žodis net iš 43 raidžių, kurį sukūrė internautai.
Lietuvių kalba – mūsų tautos pagrindas. Tai turtas, kurį turime saugoti ir branginti kiekvienas. Gražia tradicija tampa minėti tarp svarbių ir reikšmingų Lietuvai švenčių – Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios – įsiterpusias Lietuvių kalbos dienas. Nors šalyje situacija keičiasi ir yra sunkiai nuspėjama, stengiamės rasti būdų kaip įsitraukti į šią gražią iniciatyvą, padedančią įprasminti gimtosios kalbos svarbą mūsų gyvenime. Visos negandos praeina, o kiekvieno mūsų indėlis gimtajai kalbai išlieka. Kol esame suvaržyti karantino ir negalime dalyvauti renginiuose, prisiminėme (o daugelis naujai atrado), tokį nuostabų užsiėmimą kaip knygų skaitymas.
Ar gali skaitymas, kuris dažniausiai yra gana tylus procesas, išraiškingai parodyti gimtosios kalbos grožį? Įdomūs iššūkiai visuomet skatina ne tik azartą, bet ir kūrybiškumą. Neabejodamas, kad viską galima įveikti kartu su savo bičiuliais, Smėlynės bibliotekos kolektyvas organizavo konkursą „Turtinga kalba – turtingas aš“. Jo tikslas – naujai atrasti kalbos grožio lobius ir visiems, dar abejojantiems, ar verta skaityti, pabandyti įtaigiai pristatyti knygą ir išsklaidyti bet kokias abejones.
Konkurse dalyvavo daugiau nei 100 Panevėžio „Vilties“, „Šaltinio“, Rožyno, „Aušros“, Alfonso Lipniūno progimnazijų, Vytauto Mikalausko menų gimnazijos ir Panevėžio pradinės mokyklos mylinčių knygą ir gimtąją kalbą mokinių su savo mokytojais ir tėveliais.
Kaskart peržiūrint konkursinius darbus, įsitikindavome mūsų kalbos grožiu. Tačiau dar labiau nustebino vaikų kūrybiškumas ir išradingumas. Vaizdo pristatymai, vizualizacijos, prezentacijos, piešiniai, karpiniai, siuviniai ir net mini spektakliai – viskas buvo nuoširdu ir nepaprastai įtaigu. Pristatydami savo mėgstamas knygas, jaunieji skaitytojai taip įsijautė į šių knygų herojus, kad nepabūgo žiemos šaltuko, nepatingėjo pasirūpinti įspūdingomis dekoracijomis ar paieškoti netikėtos vietos savo idėjos įgyvendinimui. Netikėtai sunkiausiai išpildoma konkurso sąlyga tapo knygos pristatymą sudėti tik į tris sakinius. Nieko kito neliko, kaip užsimerkti ir nematyti šių „pažeidimų“.
Konkursiniai darbai buvo paviešinti Smėlynės bibliotekos Facebook paskyroje, o patiktukais savo simpatijas galėjo išreikšti visi norintys. Per trumpą laiką, skirtą balsavimui, jaunieji konkurso dalyviai sulaukė didelio dėmesio ir gausaus palaikymo, o lyderiai keitėsi net kelis kartus. Konkurse garbingą III-ią vietą laimėjo Panevėžio pradinės mokyklos mokinė Kornelija Ruočkaitė, pristačiusi knygą „Barbora ir pelkių senelis“. II-ąją vietą laimėjo Panevėžio Alfonso Lipniūno progimnazijos mokinė Goda Nariukaitė ir jos knygos „Kakė Makė ir pabėgusios ausys“ vaizdo pristatymas. I-ąją vietą laimėjo Panevėžio pradinės mokyklos mokinė Liepa Ragauskaitė ir jos knygos „Baikšti šunytė“ vaizdo pristatymas.
Specialų diplomą-nominaciją „Kūrybiškiausia ir išraiškingiausia klasė“ laimėjo draugiškai skaitantys Panevėžio „Vilties“ progimnazijos 1b klasės mokiniai, kurie kartu su mokytoja Asta Sakaliene pasirinko netikėtą dalyvavimo konkurse variantą: dalyvauti ne atskirai, o kaip vienas draugiškas kolektyvas. Visi esate šaunuoliai ir verti prizinių vietų. Nieko nėra gražiau, kai nugali draugystė ir knyga. Diplomą-nominaciją „Už geriausią knygos vizualizaciją“ laimėjo Panevėžio pradinės mokyklos 3a klasės mokinys Paulius Valkūnas, sukūręs vizualizaciją knygai „Kaip miega gyvūnai“. O „Didžiausią intrigą“ sukūrė Panevėžio pradinės mokyklos 4c klasės mokinys Rytis Varnas, kurio knygos „Mumija Dumis ir Šakabos sfinksas“ pristatymas taip suintrigavo, kad norėjosi ją tuojau pat imti ir skaityti. Už jautrų knygos pristatymą „Ne tik žodžiais“ diplomą-nominaciją laimėjo „Vilties“ progimnazijos 1b klasės mokinė Liepa Bondarčiuk, pristačiusi knygą „Ypatingas“ ir gestų kalba.
Nuoširdžiai sveikiname nugalėtojus! Jūsų laukia Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos įsteigti prizai, diplomai ir padėkos. Dėkojame mokytojams ir tėveliams, kurie padėjo konkursantams paruošti knygų pristatymus. Laimėjome visi: žiūrovai, dalyviai ir, žinoma, KNYGOS!
Straipsnį parengė Smėlynės bibliotekos vyresn. bibliotekininkė Monika Kazlauskė