Valstybinės lietuvių kalbos komisijos iniciatyva 2017 m. vasario 16 d. – kovo 11 d. šalyje buvo rengiamos Lietuvių kalbos dienos, siekiama stiprinti lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją, didinti lietuvių kalbos prestižą kviečiamos kultūros ir švietimo įstaigos organizuoti renginius, skirtus lietuvių kalbai ir jos sklaidai, lietuvių kalbą ir kultūrą puoselėjusioms asmenybėms pristatyti.
Biržų rajono savivaldybėje 2017 m. vasario 16 d. – kovo 11 d. buvo surengta nemažai Lietuvių kalbos dienų renginių.
Viešojoje Jurgio Bielinio bibliotekoje vasario 21 d. organizuotas edukacinis užsiėmimas „Aš quiero учить vosso матерњи γλώσσα!“ (Aš noriu išmokti tavo gimtosios kalbos). Jau kurį laiką Biržuose gyvenantys ir dirbantys tarptautiniai savanoriai renginyje Kaštonų pagrindinės mokyklos šeštokus mokė pagrindinių serbų, rusų, graikų, ispanų ir portugalų kalbų žodžių, posakių. Mokiniai dalyvavo konkurse, parodė savo programėlę apie lietuvių kalbą, dainavo įvairiomis kalbomis. Renginio idėjos autorė ir pagrindinė organizatorė – 4,5 mėnesio bibliotekoje savanoriaujanti rusė Daria Bolokhova.
Lietuvių kalbos dienoms skirtu laikotarpiu charizmatiškas ir iškalbos nestokojantis kalbininkas doc. Antanas Smetona Biržuose lankėsi ne kartą: vasario 21 d. viešojoje Jurgio Bielinio bibliotekoje dalyvavo susitikime su biržiečiais, o kovo 10 d. Biržų krašto muziejaus „Sėla“ arsenalo salėje kartu su Ilinojaus universiteto Čikagoje prof. Giedrium Subačium konferencijoje „Daukšos.
Tėvas ir sūnus – lietuvių kalbos ir literatūros istorijoje“ supažindino su kalbininko Kazimiero Kristupo Daukšos ir jo sūnaus poeto Edvardo Jokūbo Daukšos darbų atliktais tyrimais. Muziejaus direktoriaus pavaduotoja Edita Lansbergienė pristatė dokumentais paremtas įžvalgas apie Kazimiero Kristupo Daukšos ir jo sūnaus Edvardo Jokūbo Daukšos genealogiją ir gimimo vietas, skaitė eilutes iš poeto E. J. Daukšos kūrinio „Pokalbis su tėvu apie vaikystę ir senus laikus, ir apie lietuvybę“: Pasakyk, Jokūbai, visų brangiausias, kas mieliausia be artimųjų ir Dievo, ar kartais ne gimtoji šalis?
Biržų švietimo pagalbos tarnybos salėje kovo 2 d. surengtas lietuvių kalbos mokytojų, bibliotekos darbuotojų ir Biržų krašto žurnalisto, tautodailininko, literato, kraštotyrininko A. Butkevičiaus susitikimas. Šis didelės erudicijos žmogus istoriniais faktais pagrįstu pasakojimu klausytojus vedė Biržų krašto gimtosios kalbos puoselėtojų gyvenimo ir darbų takais.
Mokymų diena „Taisyklingai renkime įstaigų dokumentus“, skirta švietimo ir kultūros įstaigų darbuotojams, atsakingiems už dokumentų rengimą, įvyko Biržų švietimo pagalbos tarnybos salėje kovo 7 d. Mokymus rengė Savivaldybės kalbos tvarkytoja Rita Kurganovaitė.
Biržų krašto muziejaus „Sėla“ arsenalo salėje kovo 9 d. pagerbti 1‒12 klasių mokiniai, dalyvavę epistolinio rašinio konkurse „Laiškas Merui“, ir jų mokytojai. Laiškus Merui rašė 47 mokiniai, 11 mokinių apdovanoti prizais. Po apdovanojimų koncertavo grupė „Kamanių šilelis“.
Viešojoje Jurgio Bielinio bibliotekoje ir Savivaldybės mokyklose įvyko 10 filmo „Biržų krašto rašytojai“ pristatymų ir aptarimų su Nemunėlio Radviliškio, „Atžalyno“, Kaštonų, Kratiškių pagrindinių mokyklų ir „Saulės“ bei Vabalninko Balio Sruogos gimnazijų mokiniais.
Biržų „Saulės“ gimnazijoje organizuotos pamokos apie Julių Greimą. Mokytojos Adelės Samulionienės iniciatyva gimnazistai gilinosi į Algirdo Julius Greimo – lietuvių kalbininko, semiotiko, mitologijos tyrinėtojo, eseisto gyvenimą ir veiklą. Mokiniai sužinojo, kad semiotika – tai mokslas apie reikšmes, jų atsiradimą, suvokimą ir kaitą laikui bėgant. Taip pat ir kitose Savivaldybės švietimo įstaigose vyko įvairūs Lietuvių kalbos dienų edukaciniai renginiai.
Biržų rajono Kirdonių universaliame daugiafunkciame centre kovo 10 d. surengta jauki bendruomenės popietė „Gimtųjų žodžių apkabintas, aš gyvas kalboje“. Pasidalinta nuoširdžia, paprasta, tikra pagarba kalbai, žodžiui, tėvynei.
Smagu pasidžiaugti ir padėkoti kultūros ir švietimo įstaigų bendruomenėms už iniciatyvas ir prasmingus naujų žinių bei gražių emocijų suteikusius renginius.
Biržų rajono savivaldybės informacija