Dar 2016-ųjų metų gruodį įvyko Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos „Pagarbos Vakaras 2016“. Vieno iš ryškiausių organizacijos metinių renginių metu, įvairiose srityse, buvo apdovanoti aktyviausia veikla bei indėliu prisidėję Sąjungos nariai. Vienoje iš svarbiausių vakaro nominacijų – Metų jaunoji socialdemokratė – sužibėjo organizacijos veikloje jau daugiau nei 3 metus dalyvaujanti jaunimietė, LSDJS Valdybos narė Vilma Barišauskaitė.
Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos Išorinės komunikacijos tinklas pokalbiui pakvietė LSDJS 2016 Metų jaunąją socialdemokratę Vilmą Barišauskaitę.
LSDJS Valdybos narė, pokalbio metu, ne tik papasakojo apie savo patirtį prisijungiant prie LSDJS, bet ir apie tai, kaip mato LSDJS šių dienų bei ateities perspektyvose, pasidalino įžvalgomis apie artėjančius Sąjungos rinkimus.
Kokia Tavo įstojimo į Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos istorija? Kaip pradėjai veiklą Sąjungoje?
Tapti ar ne LSDJS nare – nebuvo sunkus klausimas. Nebuvo ir taip, kad kažkas iš senbuvių narių man pasiūlė prisijungti prie vykdomų veiklų. Tiesiog lygiai prieš tris su puse metų būdama trečio kurso politikos mokslų studentė visai netyčia pamačiau socialinio tinklapio Facebook puslapyje kvietimą prisijungti prie Lietuvos socialdemokratinio jaunimo biuro komandos.
Gerai pamenu, kad labiausiai mane užkabino tai, kad pasiūlyme buvo akcentuojama apie galimybes realizuoti save, įgyti įvairiapusiškos patirties, pamatyti politikos „virtuvę“ iš arti. Pati nieko neskatinama ir tiesiog norėdama prasmingos veiklos studijų metu užėjau į LSDJS būstinę, susipažinau su kitais nariais ir pačią pirmą dieną noriai prisiėmiau sau kelias atsakomybes sąjungoje.
Vėliau aktyviai įsitraukus į biuro veiklas, tapti sąjungos nare buvo tik formalumas. Iki dabar labai džiaugiuosi šiuo savo gyvenimo sprendimu, nes LSDJS ir joje esantys žmonės man tapo didele gyvenimo dalimi. Matyt pati to nesuprasdama, atsidūriau toje politinėje organizacijoje, kuri atstovauja mano moralines vertybes.
Paminėjai, kad prisijungimas prie Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos Tau – vienas iš džiugiausių gyvenimo sprendimų. Ką Tau suteikė LSDJS?
Visų pirma – įvairiapusišką patirtį. Man būnant studentei ir universitete gaunant tik teorinės patirties, buvo labai įdomu pamatyti ir pačiai prisidėti prie įvairių veiklų, renginių organizavimo, žingsnis po žingsnio dalyvauti procesuose, kurių rezultatas džiugino. Labiausiai buvo ir vis dar yra įdomu matyti politinio gyvenimo aspektus ir peripetijas iš arti. Džiaugiuosi, kad ta įgyta patirtis pravertė mano ką tik prasidėjusiame profesiniame kelyje.
Taip pat, labai svarbu – savęs realizavimą, per kurį ir atėjo ta patirtis. Iš pat pradžių, kai tik tapau LSDJS centrinio biuro nare, ėmiausi visų veiklų, kurias tik buvo įmanoma imtis. Tik vėliau supratusi kokios temos man rūpi ir yra svarbios, pradėjau orientuotis būtent į jas. Darbas su bendraminčiais ir socialdemokratinių idėjų įgyvendinimas suteikia labai daug moralinio pasitenkinimo savimi ir padeda atrasti dar stipresnį postūmį kartu eiti pirmyn.
Neslėpsiu, kad ir suteiktos galimybės atstovauti Sąjungą kitose šalyse mane motyvavo būti dar aktyvesne ir davė tikrai labai daug. Praplėtusi savo akiratį ir pasiėmusi kitų šalių jaunųjų socialdemokratų patirties, idėjų, o svarbiausia – energijos ir tikėjimo socialdemokratinėmis vertybėmis – tapau drąsesne įnešti naujų vėjų ir mūsų Sąjungoje, pradėti kalbėti tomis temomis, kuriomis nebuvo kalbėta prieš tai arba tai buvo laikoma nereikšminga.
Galiu drąsiai teigti, kad šioje organizacijoje užaugau kaip asmenybė, tapau ambicingesne, radau daug bendraminčių, sau išgryninau vertybines nuostatas, kuriomis vadovaujuosi gyvenime. Apkritai, pagalvojus kodėl man LSDJS yra tokia svarbi iš asmeninės perspektyvos, suvokiu, kad jos ir joje esančių žmonių dėka įgyvendinau ir įgyvendinu savo tikslus, tuo pačiu esu motyvuota siekti jų dar daugiau.
Vertinu žmones supančius mane, daug mokausi iš jų tiek gerosios patirties, tiek ir iš jų klaidų. Suvokimas, kokia kryptimi noriu gyvenime eiti, subrendo būtent per Sąjungos teiktas galimybes, joje sutiktus žmones. Išgrynintą vertybinį aspektą vertinu labiausiai ir neįsivaizduoju savęs jokioje kitoje politinės pakraipos jaunimo organizacijoje, nes per šiuos kelis metus jaučiu kaip stipriai patobulėjau vien tik dėl to, kad LSDJS man buvo ir yra daugybės galimybių ir iššūkių erdvė.
LSDJS Pagarbos Vakare 2016 buvai išrinkta LSDJS Metų jaunąja socialdemokrate. Koks jausmas, po tokio ilgo veikimo organizacijoje, sulaukti tokio įvertinimo?
Nemanau, kad trijų su puse metų priklausymą organizacijoje jau galime laikyti ilgu veikimo laiku. Manau, kad asmeniškai man dar viskas priešaky, dar laukia daug aktyvių ir prasmingų metų būtent šioje jaunimo organizacijoje. Būti išrinktai metų jaunąją socialdemokrate, mano manymu, yra didžiulis įvertinimas bei tuo pačiu atsakomybė. Taip būti įvertinai yra labai smagu, bet tai verčia stipriau pasitempti ir pateisinti šį vardą.
Esu pakankamai savikritiška ir manau, kad man tobulėti yra dar kur, bet tuo pačiu esu įsitikinusi, kad esu teisingame kelyje. Be to, kaip ir minėjau atsiimdama šį apdovanojimą, jį skiriu visoms jaunosioms socialdemokratėms, nes betarpiškai palaikau moteriškąjį solidarumą, kuris mūsų organizacijoje vis labiau jaučiamas.
Manau, kad praėjusiais metais pradėtas diskusijas, iniciatyvas, renginius žmogaus teisių, tolerancijos bei anti-diskriminacijos tematika būtina Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungoje tęsti ir plėtoti, kaip tai aktyviai daro kitų šalių jaunieji socialdemokratai. Labai viliuosi, kad šias mano mintis ir idėjas palaikys ir naujai išrinkti Sąjungos lyderiai po kovo mėnesį įvyksiančių pirmininko ir trijų valdybos narių rinkimų.
Kaip kilo idėja įkurti jaunųjų socialdemokračių tinklą? Kokie Jūsų yra pagrindiniai tinklo tikslai bei artimiausi tolimesni planai?
Idėja telkti visų skyrių LSDJS nares kilo dabartiniam LSDJS pirmininkui R. Burokui ir lygiai prieš pusantrų metų LSDJS Vasaros
akademijos metu ši idėja buvo pristatyta viešai. Pirminė mintis buvo kelti moterų teisių aktualius klausimus identifikavus problemas tiek pačioje mūsų sąjungoje, tiek lyčių lygybės problemas Lietuvoje.
Pripažinsiu, pradžioje buvo sunku pačiai suvokti kokiu principu šis tinklas veiks ir kokius būtent klausimus ir problemas bandysime spręsti, bet džiaugiuosi, kad aplink esančių bendraminčių komandoje viskas palaipsniui buvo išgryninta. Šiuo metu turime LSDJS sąjungos merginų grupę (joje susibūrę apie 200 narių), kurioje dalinamės įvairiausia medžiaga, straipsniais, vaizdo įrašais feminizmo, žmogaus teisių temomis, diskutuojame tokiomis temomis kaip smurtas prieš moteris, vaikus, pagalbinis apvaisinimas, abortai, patyčios ir kitais žmogaus teisių klausimais. Tiesiog palietėme daugumai, rodos, ne patogias temas, bet kurių tiesiog negalima palikti nuošaly.
Džiaugiuosi, kad praeitais metais jaunosios socialdemokratės buvo aktyvios piketų prie LR Seimo bei LR Prezidentūros dėl teikiamų pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų, Kovo 8-osios eitynių dalyvės, o LSDJS skyriai jungėsi prie tarptautinių ir mūsų tinklo sumanytų socialinių kampanijų, taip vieningai išreikšdami poziciją dėl aktualių socialinių klausimų.
Rengėme ir kelis renginius, kuriuose diskutavome apie tai, su kokiais iššūkiais moteris susiduria eidama į politiką bei būdama joje, kodėl sprendimų priėmimų procesuose didžiąja dalimi dalyvauja vyrai, kas lemia, kad moterys uždirba mažiau negu vyrai ir panašiomis temomis. Pagaliau mūsų sąjungoje buvo atkreiptas dėmesys į diskriminacijos, homofobijos, rasizmo, smurto ir lyčių lygybės problemas, kurios lygiai taip pat yra svarbios kaip ir kitų sferų problemos.
Šiuo metu nemažai idėjų lyčių lygybės tematika generuojamos visos sąjungos kontekste, taip siekiant įtraukti ne tik sąjungos merginas, bet ir vaikinus visoms lyčių lygybės problemoms spręsti bendro konsensuso principu. Tik dėl bendro suvokimo ir bendradarbiavimo galime pasiekti teigiamų pokyčių, kurių taip šiandienai reikia, ypač moterų teisių klausimais.
Jau metus esi LSDJS Valdybos narė. Jūsų komandą greitu metu papildys 3 nauji žmonės. Kokie lūkesčiai ir baimės bei kokioje perspektyvoje asmeniškai matai Sąjungos ateitį?
Atvirai pripažinsiu, kad su nekantrumu laukiu ateinančių LSDJS pirmininko rinkimų bei atsinaujinančios sąjungos lyderių komandos. Pokyčiai neišvengiami ir, turime pripažinti, jų labai reikia. Baimių neįvardinsiu, bet tai, kad mūsų organizacija susiduria su daugybe iššūkių tiek viduje, tiek išorėje tai – neabejotina.
Tad šiandieninių politinių procesų ir aktualijų kontekste privalome tapti stipria jaunimo organizacija su progresyvesniu ir maištingesniu jaunimu priešaky, kuris drąsiai ir aktyviai pasisakys už tikrąsias socialdemokratines vertybes – socialinį teisingumą, solidarumą, demokratiją ir žmogaus teises. Ambicingai jas gins, jomis tikės ir jas puoselės kartu buriant aplink save dar daugiau bendraminčių. Net neabejoju, kad netolimoje ateityje taip ir nutiks.
Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjunga – nevyriausybinė jaunimo organizacija, kuri palaiko politines kairiąsias pažiūras ir savo veiklą pradėjo dar 1922 metais.
Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjunga skatina Lietuvos jaunus žmones veikti, prisideda prie įvairių veiklų, skleidžia kairiosios politinės krypties idėjas Lietuvos bei Europos lygmenimis, aktyviai veikia jaunimo politikos formavimo bei įgyvendinimo srityse visoje Lietuvoje, jos savivaldybėse.
Tomas BILEVIČIUS
komunikacijos vadovas