Noras sužinoti kažką naujo, įdomaus visada buvo ir bus daugelio žmonių esybėje. Vienas savęs ir aplinkinio pasaulio pažinimo būdų – skaitymas. Kaip šiais laikais, kuomet bibliotekos, knygynai ir supermarketai lūžta nuo knygų gausos, išsirinkti vertingą tiek turiniu ir menine verte leidinį? Toks klausimas turbūt neduoda ramybės ne vienam knygų mylėtojui.
Apie tai, kaip atrasti skaitymo vertą kūrinį, patarė lapkričio 9-osios popietę į Viešąją biblioteką (Kniaudiškių g. 34) atvykusi literatūrologė, eseistė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto darbuotoja Solveiga Daugirdaitė, tądien susirinkusiems skaičiusi paskaitą apie šiuolaikinę literatūrą „Kaip nepaskęsti knygų jūroje?
„Kiekvienas žmogus yra individualus ir skirtingas (amžiumi, išsilavinimu, pomėgiais ir kt.), tad natūralu, jog viena knyga negali tikti visiems. Tad kiekvienam įdomių kūrinių turime ieškoti nuolatos. Kalbant apie tai, kaip išsirinkti gerą knygą, reikia paminėti kelis pagrindinius aspektus, kurie padės lengviau priimti sprendimą“, – teigė renginio viešnia.
Visų pirma, patartina susirasti profesionalių nepriklausomų literatūros kritikų, vertėjų atsiliepimus. Verta pavartyti ir kultūros spaudą („Literatūra ir menas“, „Šiaurės Atėnai“, „Nemunas“ ir kt.), pasiteirauti kompetentingų asmenų (mokytojų, bibliotekininkų) patarimų. Galima klausti ir konkretų jus dominantį kūrinį jau skaičiusių, pažįstamų nuomonės, peržvelgti atsiliepimus tinklaraščiuose ir socialiniuose tinkluose.
„Daugeliui įtaka daro viršelis ir perkamiausių, skaitomiausių leidinių sąrašai, aktyvi reklama žiniasklaidoje. Tačiau literatūros ekspertai su nepasitikėjimu žiūri į tokius leidyklų ir knygynų skelbiamus topus, nes jų reklamuojamos knygos ne visada yra geriausios, kokybiškos ir vertingos“, – pabrėžė literatūrologė.
Jei ieškote geresnės, o ne paviršutiniškos, tik pramogai skirtos knygos, viešnia patarė pasidomėti Lietuvos literatūros ir tautosakos instituto, Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos bei programinės mokyklinės literatūros sudaromais sąrašais.
Dar vienas būdas pasirinkti įdomų leidinį – susirasti knygas, sulaukusias pasaulinio pripažinimo, t.y. apdovanotas prestižinėmis literatūrinėmis – Nobelio, Bookerio, Pulicerio ir kt. – premijomis. Kalbant apie lietuviškas literatūrines premijas, jų taip pat nemažai – Kultūros ir meno, Rašytojų sąjungos, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, L. Dovydėno ir kitos vardinės, savivaldybių, žinybų ir t.t.
Dar vienas S. Daugirdaitės pasiūlymas rinktis pagal žanrą. Pavyzdžiui, jei mėgstate mistiką – fantastinės knygos yra jums skirta sritis. Tuo tarpu, dramų bei meilės istorijų mėgėjai sau tinkančius kūrinius gali atrasti romanuose. Svarbiausia – stengtis išbandyti skirtingus žanrus.
Renginio pabaigoje literatūrologė dalinosi savo mintimis apie „Metų knygos rinkimų“ akcijai nominuotas knygas.
Lietuvos kultūros tarybos lėšomis dalinai finansuoto bibliotekos projekto „Skaitantis miestas“, kurio vienas tikslų – skatinti bendruomenę domėtis literatūriniu paveldu bei skaitymu, ugdyti kritinį mąstymą, renginys buvo naudingas ir aktualus. Tą įrodo susirinkusi įvairialypė auditorija: ne tik bibliotekininkai (miesto, rajono, mokyklų), bet ir skaitytojų bendruomenė, Trečiojo amžiaus universiteto Panevėžio fakulteto klausytojai.
Kaip teigė viešnia: „nepaskęsti knygų jūroje – mūsų pačių reikalas“. Tobulos knygos pasirinkimas galimas tik tada kai pažinsite save, kaip skaitytoją. Na o jau tuomet, galima suprasti/patirti, kokį malonumą gali suteikti skaitymas. Tad linkime visiems skaitytojams ir (ne)skaitytojams atrasti jiems įdomias knygas, skaityti ir tobulėti, o svarbiausiai mėgautis laiku, praleistu su knyga.
Indrė Lašinytė
Nuotraukos Ž. Snicorytės