Stupurai (Joniškio r.) – vienas iš nedaugelio Lietuvos kaimų, kuriame su naujesnės statybos namais gražiai dera senovinės medinės trobos. Vienos jų šeimininkė Rimalda Ulčinienė didžiuojasi, kad sodybos gyvastį saugo jau ketvirta karta.
Svečių kiemas
Troba ręsta 1879 metais. Tai patvirtinantis įrašas gerai matyti ant vieno sienojo. Per karą troba nė kiek nenukentėjo. „čia gyveno ir mano tėvai, ir jų tėvai“, – pasakoja šeimininkė.
Mašalų, dabar ulčinų, troba anais laikais vadinta svečių kiemu, mat užsukdavo kalėdojantis kunigas, kolūkio valdžia svečius atveždavo pavaišinti naminiu alumi, kurį gamindavo sodybos šeimininkas. Nuo 1965 iki 1971 metų trobos seklyčioje veikė parduotuvė, o rimalda dirbo pardavėja.
Ir dabar svečių sodyboje netrūksta. Kiekvieną savaitgalį atvažiuoja draugai, giminaičiai, savo tėviškę aplanko du rimaldos broliai – petras su stanislovu.
Ulčinienė kone penkiasdešimt metų gyveno šiauliuose. Į kaimą sugrįžo, kai susilpnėjo tėvuko sveikata. Vasarį su vyru antanu parvažiavo į gimtuosius namus, lygiai po mėnesio, kovą, tėvas išėjo anapilin. Mama mirė po septynerių metų.
Išpuoselėjo aplinką
Po ilgų dešimtmečių, praleistų mieste, kurtis kaime nebuvo lengva.
„iš pradžių nuardėme tvoras, tvoreles, tvorytes. Tėvai laikė gyvulius, todėl kiemas buvo tarsi nusagstytas jomis. Mamai be galo širdis skaudėjo matant, kaip mes jas draskėme“, – prisimena sodybos šeimininkė.
Seni vaismedžiai augo beveik kiekviename žingsnyje. Pradėjus tvarkytis, teko išrauti nemažai obelų, kriaušių, slyvų. Ilgainiui nugriovė dunksojusį tvartą, kuriame buvo laikomi kolūkio gyvuliai. Jo vietoje pasodino jauną sodą, dekoratyvinių augalų.
Vasarą sodyba traukia akį gėlėmis. Kasmet rimalda pasidaugina ir pasodina apie 300 pelargonijų daigų. Sode stovi išskirtinė pavėsinė. Jos šonus ir stogą dengia raudonlapis vynvytis, aplink statinį apsivijęs atsitiktinai. Rimalda šį augalą pasodino netoliese ir nė nemanė, kad vieną dieną šis pasišaus raizgytis aplink pavėsinę. „pati nebūčiau taip sugalvojusi, – neslepia. –
vasarą jis būna žalias, rudenį raudonas – tarsi degtų liepsnose.“ pavėsinės pašonėje nagingas ir darbštus šeimininkas iš akmenų sumūrijo kepsninę.
Šakotis – pagal anytos receptą
Senutėlę, dar aname šimtmetyje statytą trobą stupuruose rimalda ir antanas ulčinai prikėlė naujam gyvenimui. Pakeitė stogą, šiuolaikiškai įsirengė kambarius, vonią, antrame gale – seklyčią.
Seklyčioje švenčiami gimtadieniai, velykos bei kalėdos, sutinkami naujieji metai. Visuomet susirenka ne mažiau kaip trisdešimt žmonių. Kiekvienai šventei vaišes ruošia rimalda. Virtuvėje ji nepralenkiama. Daugelį metų padavėja dirbusi garsiuose šiaulių restoranuose išmoko gaminti ir imasi šio darbo su didžiausiu malonumu. Ant šventinio stalo visuomet būna ir jos keptas naminis šakotis, kurio receptą paveldėjo iš anytos.
Skanėstas tapo sodybos šeimininkės vizitine kortele – savo šventėms užsisako kaimynai, aplinkinių kaimų gyventojai, joniškiečiai. „nesireklamavau, kad kepu šakočius, bet sužinojo vieni per kitus, užsakymų turiu nemažai“, – pasakoja r. Ulčinienė.
Krosnis, prie kurios ji dažnai darbuojasi, pastatyta vasarinėje virtuvėje. Čia prieš daugelį metų tėvukas darydavo alų ir juo vaišindavo svečius.
Prisiminimus saugantys daiktai
Sutvarkytoje autentiškoje seklyčioje vietą rado ant trobos aukšto ir klėtyje ne vienus metus trūniję suolai, stalai. Juos apklojo močiutės, mamos austomis staltiesėmis. Brangiausių moterų rankų lytėti ir sušildyti rankšluosčiai kabo ant sienų pritvirtintose rankšluostinėse.
Svečių kambaryje stovi senoviška spinta, bufetukas, kuriame sukrauti šių namų indai. Tarp jų galima pamatyti itin seną lėkštę, saldaininę ir kiaušinį. „mamos tėtis tarnavo carinėje armijoje ir dovanų gavo 1877 metais pagamintą kiaušinį, – dalijasi prisiminimais r. Ulčinienė. – lėkštė – mamos, ji mena tuos pačius metus kaip ir kiaušinis.“
Seklyčioje rimalda turi ir labai mielą kampelį prie vieno lango. Po juo stovėjo lova, kurioje vaikystėje miegojo. Antram gyvenimui prikėlusi svečių kambarį, toje pačioje vietoje pastatė minkštą sofą, kad vėlei galėtų žvelgti į tolius ir svajoti.
Jurga Sajenkienė, „šeimininkės“ korespondentė, Jurgos Sajenkienės nuotraukos
„Net ir šimtametės sodybos vonios kambarį galite atnaujinti puikiai atrodančiomis voniomis. Laikasnamams turi tai, ko Jums reikia! https://www.laikasnamams.lt/vonios-iranga/vonios„