Pastaruoju metu žiniasklaida mirga nuo pranešimų apie skaudžias nelaimes: žmonės bėga iš savo valstybių, valstybės kovoja vienos su kitomis, skirtingų tikėjimų, tautybių ir rasių žmonės smurtauja vieni prieš kitus.
Atrodo, visus užvaldęs smurto demonas, ir pabaigos tam nesimato. Sukrėsti pasaulinio masto naujienų, mes dažnai mažiau įvertiname dalykus, kurie vyksta aplink mus. Vis dar dažnai ignoruojame smurtą prieš moteris, prieš vaikus, smurtą šeimoje ir artimoje aplinkoje. Kodėl ignoruojame? Dažniausiai tie, kurie susiduria su tuo – kalbėti bijo, kad nebūtų blogiau. O tie, kurie nesusiduria, apie tai nekalba, nes tai jų neliečia. Bet gerai pagalvojus, dažnas iš mūsų yra susidūręs su smurto apraiška, ir smurtas dažnai nėra tas, kuris sukelia fizinį skausmą. Labai dažnai žmonės patiria psichologinį smurtą, o dar dažniau to arba nesuvokia, arba negauna iš aplinkos reikiamos pagalbos, nes juk psichologinis smurtas nesukelia fizinės žalos – mėlynių ar nubrozdinimų žmogaus viduje juk nesimato..
Siekiant kovoti su šia problema, VšĮ „Idėjų garažas“, finansuojant LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, gruodžio 10 dieną organizuoja nemokamą seminarą „Psichologinis smurtas šeimoje ir mokykloje, kaip jį pastebėti ir jo išvengti?“. Seminarą ves su šeimomis dirbančios psichologės – Giedrė Gutautė Klimienė ir Ingrida Pilkionienė. Seminaro metu bus siekiama tėvus supažindinti su smurto sąvoka, pabrėžiant psichologinį smurtą, kuris dažnai būna ignoruojamas ar laikomas nesvarbiu reiškiniu. Taip pat bus mokoma kaip smurtą atpažinti, identifikuoti, kaip jo išvengti ir kaip su juo kovoti. Bus kalbama ne tik apie psichologinį smurtą mokykloje, bet ir apie smurtą šeimoje. Seminaro metu bus vykdomos tiek teorinės, tiek praktinės paskaitos, kurios leis įgytas žinias pritaikyti praktiškai.
Mokykloje vaikai praleidžia didžiąją dalį savo laiko. Dažnai girdimos kalbos apie mokymosi kokybę, krūvio mažinimą, maitinimo ypatybes, bet labai retai kalbama apie patyčias ir psichologinį smurtą, kurį vaikai patiria mokykloje. Lietuvoje maždaug kas ketvirtas vaikas patiria patyčias ir kas penktas tyčiojasi iš kitų. Dažnai tėvai pateisina besityčiojančius vaikus, „nurašydami“ patyčias į savotišką bendravimo formą, sakydami, kad čia juk vaikai. Tačiau užmirštame tą pusę, iš kurios yra tyčiojamasi – padariniai dažnai būna itin sunkūs. Seminaro metu bus aptarinėjami smurto padariniai bio-psicho-socialinei sveikatai.
Seminaras įvyks gruodžio 10 d. 16 val., senamiesčio širdyje įsikūrusiame Ryšių istorijos muziejuje (Rotušės a. 19, Kaunas). Būtina išankstinė registracija (iki gruodžio 8 d.) info@idejugarazas.lt. Išsamesnė informacija ir mokymų programa pateikiama adresu https://www.facebook.com/events/1715776278654530/.
Kviečiami visi tėveliai aktyviai registruotis ir dalyvauti seminare, nes Jūs esate tie, kurie galite ištiesti pagalbos ranką. Vaikų branda prasideda šeimoje, formuojasi auklėjimo procese, todėl Jūsų indėlis į kovą su psichologiniu smurtu yra itin didelis. Juk kokį pavyzdį rodote savo vaikams, taip jie ir elgiasi. Vaikai – Jūsų veidrodis. Būkime aktyvūs, neužsimerkime prieš problemas, kovokime su jomis. Nes pasaulį keisti turime pradėdami nuo savęs.
Susitinkame gruodžio 10 dieną, 16 val. Ryšių istorijos muziejuje (Rotušės a. 19, Kaunas).
Tekstą parengė Justina Markevičiūtė