Nobelio literatūros premijos laureatė Svetlana Aleksijevič Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos skaitytojams padovanojo savo autografą. Knygoje „Černobylskaja molitva“ („Černobylio malda“) rašytoja rusų kalba parašė žodžius, kurie lietuviškai skamba taip: „Mano skaitytojams Panevėžio mieste – apmąstymams“.
Po spektaklio „Černobylio malda“ premjeros ir susitikimo su žiūrovais Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre Nobelio literatūros premijos laureatė trumpai pasikalbėjo su bibliotekos direktore Rima Maselyte. Rašytoja pasidžiaugė galimybe atvykti į Panevėžį, pamatyti pagal savo kūrinį pastatytą spektaklį.
Giliems apmąstymams nuteikia knyga „Černobylio malda“, apie kurią pati autorė sakė, kad ši knyga ne apie Černobylį, bet apie pasaulį po Černobylio, apie epochą, kuri kada nors taps mitologija. Knygoje apie tai, ką teko išgyventi po baisiosios katastrofos, pasakoja dar gyvi išlikę liudytojai.
Spektaklyje, kurį J. Miltinio dramos teatre režisavo Linas Marijus Zaikauskas, scenografiją sukūrė Margarita Misiukova, skamba vienišo žmogaus balsas – Liusios Ignatenko (jaudinantis aktorės Eglės Špokaitės vaidmuo) pasakojimas. Jos gyvenimo tragedija, atominės elektrinės sprogimas atėmė jos mylimą vyrą Vasią, myriop pasmerkė dukterį, sužalojo artimųjų sveikatą ir likimus.
„Mano tikslas nėra kolekcionuoti baisumus, aš renku medžiagą apie tai, kaip išlikti žmogumi. Manau, kad žmogumi galima išlikti visada, bet sieloje turi degti žvakė, ir reikia eiti su ta žvake per visą gyvenimą. Kitos išeities nėra“, – kalbėjo rašytoja Svetlana Aleksijevič po spektaklio, kuris ją sugraudino iki ašarų, premjeros.
Svetlana Aleksijevič (g.1948 m.) – baltarusių rašytoja, žurnalistė ir scenaristė, rašanti rusų kalba. Gimė Ukrainoje, gyvena ir dirba Baltarusijoje. 2000 metais rašytoja dėl Aleksandro Lukašenkos politikos buvo priversta palikti Baltarusiją. Gyveno Italijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje. 2011 metais grįžo į Baltarusiją. Rašytojos knygos, išverstos į daugiau kaip 30 kalbų, leidžiamos Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Švedijoje, Prancūzijoje, Japonijoje, Kinijoje, JAV ir kitose šalyse. Už jas Svetlanai Aleksijevič suteikta daugybė tarptautinių apdovanojimų. 2015 m. suteikta Nobelio literatūros premija „už daugiabalsį jos prozos skambesį, kančios ir narsumo įamžinimą“.
Spektaklis „Černobylio malda“ – projekto „Panevėžys vienija ir taškas“ dalis. Juozo Miltinio dramos teatras ėmėsi sudėtingos misijos suburti įvairių sričių institucijas, kurių bendradarbiavimas pagerintų gyvenimo kokybę čia gyvenantiems ir kartu padarytų miestą traukos centru Lietuvos gyventojams ir užsieniečiams. Balandžio mėnuo buvo skirtas temai „Pulsuojanti ekologija“, į kurią įvairiais projektais, įdomiais sumanymais gyvai atsiliepė ir miesto įstaigos, ir menininkai.
G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, įsiliejusi į socialinį-kultūrinį projektą „Panevėžys vienija ir taškas!”, balandžio mėnesio renginių ciklui „Pulsuojanti ekologija“ skyrė mąstymo ekologijos renginius. Nuo knygų ekspozicijų „Ekologija – sąmoningas pasirinkimas“, „Žemei reikia draugų“ iki mokslinės duomenų bazės „GreenFILE“ pristatymo. Knygų parodą „Didžiosios Utopijos kronikos: daugiabalsė Svetlanos Aleksijevič kūryba“ dabar papildė knyga su Nobelio literatūrinės premijos laureatės autografu.
Virginija Januševičienė
Nomedos Simėnienės nuotr.