Vieną balandžio trečiadienį, nešini savo meškiais į „Židinio“ (Nemuno g. 76) biblioteką rinkosi „Saulėtekio“ progimnazijos pirmokai bei „Nevėžio“ pagrindinės mokyklos ketvirtokai. Pradinukai į svečius atvyko ne šiaip sau. Įspūdingą meškių paradą vaikai suorganizavo nekantriai laukdami susitikimo su vaikų rašytoja Evelina Daciūte.
Nedaugelis galėjo patikėti, kad prieš juos stovinti jaunatviška, smulkutė šviesiaplaukė garbanė, nuo veido nedingstančia šypsena, ir yra ta, tris vaikus turinti rašytoja.
Pradinukams rašytoja papasakojo apie tai, kaip Facebook’o paskyroje pamačiusi draugės iliustratorės Rasos Kaper gaminamus meškinus, nutarė, kad jie turi būti aprašyti. Taip buvo atrasti istorijų personažai, pasipylė 3 meškiams skirtos knygos („Meškių istorijos: medaus mainai“, „Meškių istorijos: meškiai eina į mokyklą“, „Meškių istorijos: lubinų labirintas“) ir viena – drambliams („Drambliai ėjo į svečius“).
Viešnia perskaitė porą linksmų, nuotaikingų, o svarbiausia – pamokančių pasakojimų iš knygų „Meškių istorijos. Meškiai eina į mokyklą“ ir „Drambliai ėjo į svečius“. Viena – paremta kinišku pasakojimu, apie tuščią puodynę, mokanti sąžiningumo. Kita – apie dvi smaližes meškutes ir rastus keksiukus, mokanti pasidalijimo. Visos E. Daciūtės sukurtos istorijos gyvenimiškos, subtiliai jautrios, padedančios vaikams pažinti save ir kitus, sužinoti, ką reiškia dalintis ir draugauti, spręsti savo problemas…
Vaikai turėjo progą išgirsti ir patį pirmąjį rašytojos eilėraštį „gimusį“ dar antroje klasėje. Dvieilis skambėjo taip: „Mama pasakė ačiū/Ir pakūrė pečių“.
Kadangi rašytoja su šeima ketverius su pusę metų praleido Kinijoje, vaikai galėjo rašytojos paklausti ir sužinoti, kaip vienas ar kitas žodis skamba egzotiška lietuvių ausiai kinų kalba (arklys – ma, labas – ni-has, iki – cai dže ir kt.).
Pradinukams taip pat buvo smalsu, kaip tolimoje šalyje mokosi ir poilsiauja jų bendraamžiai. Pasak Evelinos, mūsų vaikų gyvenimas, palyginti su kinų, – paprastesnis, vaikiškesnis. Kinijoje į mokyklą mažieji eina sulaukę vos 5-6 metų, pamokos trunka iki ketvirtos valandos. Po jų laukia būreliai: vaikas privalo groti bent vienu muzikos instrumentu, lankyti bent du sporto užsiėmimus. Šeštadieniais taip pat tenka praleisti suole. Moksleivius labai nustebino faktas, jog norint perskaityti laikraštį Kinijoje, reikia mokėti net 30000 hieroglifų. Tuo tarpu lietuvių abėcėlė teturi vos 32 raides…
Susitikimo metu buvo surengta improvizuota viktorina, kurios metu Evelina klausinėjo vaikų apie Kiniją: prašė įvardinti garsiausią kinų krepšininką, didžiausius miestus, gyventojų skaičių, išradimus ir kt.
Per valandą, beversdami rašytojos knygos iliustracijas, žvelgdami į spalvotus paveikslėlius, visi kartu spėjo dar ir savo istoriją sukurti.
Renginio kulminacija tapo aktyviausių 2015 metų skaitytojų apdovanojimai. Suskirsčius visus mažuosius skaitytojus pagal amžiaus grupes, kiekvienoje kategorijoje buvo išrinkta po tris prizininkus. Paaiškėjo, kad daugiausiai pernai metais knygų perskaitė pradinukas Jonas Grybė – net 199. 5-7 klasių grupėje 103 knygas perskaitė Dominykas Šukys. Ikimokyklinio amžiaus kategorijoje pirmavo Beatričė Vinciūnaitė, kurios perskaitytų knygų sąraše – 98 knygelės. Iš viso 9 laureatai (5 mergaitės ir 4 berniukai) Kartu paėmus perskaitė 845 knygas. Tuo pačiu diplomais bei atminimo dovanėlėmis buvo apdovanoti ir šių metų vasario-kovo mėnesiais bibliotekoje rengtos skaitymo skatinimo akcijos „Knygų burtai“ aktyviausi dalyviai.
Atsisveikindamos bibliotekos darbuotojos palinkėjo vaikams, kad prie jų lovos visuomet būtų ne tik meškiai, bet ir knyga.
Indrė Lašinytė