Saulėto, bet ne itin vasariškai šilto birželio pradžioje vyko 13-toji Anykščių regioninio parko direkcijos organizuojama tradicinė moksleivių vasaros stovykla – akcija „Švarinkime Šventosios upę – 2015“.
Tris dienas trukusiame žygyje dalyvavo moksleiviai iš A.Vienuolio progimnazijos, Troškūnų K. Inčiūros gimnazijos bei Anykščių kūno kultūros ir sporto centro. Dvidešimt vieną jaunuolį atsakingoje ir daug ištvermės reikalaujančioje kelionėje Šventąją upe lydėjo Anykščių regioninio parko direkcijos vyriausioji ekologė Rasa Rutkauskienė bei mokytojai – Rasytė Gaidienė, Skaidrė Kvietkauskienė, Bronius Vitkūnas. Penkiose valtyse nuo Andrioniškio tilto iki Kavarsko plaukusieji žygeiviai turėjo aiškų tikslą – praplaukti Šventosios upės vandens trasa regioninio parko teritorijoje ir iš upės tėkmės bei užutėkių surinkti susikaupusias šiukšles.
– Išsidalinome didžiulius šiukšlių maišus bei gumines pirštines, apsirengėme gelbėjimosi liemenėmis ir leidomės žemyn upe. Šventosios senvagės ir intakai – Varius, Elmė, Anykšta, Marčiupis, Šlavė, Virinta, Limenė, Susiena – suteikia upei dar daugiau grožio bei paslaptingumo, kurį pastebėti gali tik plaukdamas upe…. Bet ilgai grožėtis nebuvo laiko, nes reikėjo priplaukti prie nulūžusių medžių, kur buvo didžiausios šiukšlių sankaupos – plastikiniai bei stikliniai buteliai, įvairūs maišeliai, skardinės, batai, vaikiški žaislai ir deja maišai su katinais.
Tačiau išradingai organizuotoje išvykoje netrūko ir pramogų. Stovykloje vyko konkursai gamtos pažinimo klausimais, naktiniai žygiai, sportinės bei orientacinės varžybos. Skambėjo dainos, susibūrimai prie laužo. Žygio metu moksleiviai supažino su parko gamtinėmis bei kultūrinėmis vertybėmis, – papasakojo Anykščių regioninio parko vyriausioji ekologė Rasa Rutkauskienė.
Pašnekovei uždavėme dar keletą rūpimų klausimų.
– Žygį – akciją Šventąja upe organizuojate nuo 2002 metų. Kokią tendenciją pastebite? Ar galite teigti, jog upėje ir pakrantėse mažėja šiukšlių?
– Pastebėjome, kad šiukšlių šiais metais surinkome gerokai mažiau, nei prieš keletą metų ir tai mus labai džiugina. Smagu bendrauti ir dirbti su gamtą mylinčiu jaunimu, kuris žygyje atsakingai rinko šiukšles ir grožėjosi vis patrauklesne vandens turizmo trasa, įrengtomis patogiomis stovyklavietės.
– Kuo šių metų žygis Jūsų nuomone išskirtinis?
– Didelį įspūdį moksleiviams paliko žygis į Anykščių šilelyje esančią žemapelkę. Vietovėje, kurioje auga retos augalų rūšys, keliautojus lydėjo gamtininkas, buvęs Anykščių raj. meras Sigutis Obelevičius. Žygeivių akis džiugino pievose gausiai žydintis ir į Raudoną knygą įrašytas melsvasis gencijonas. Naktinė pažintis su šikšnosparniais, kurie užfiksuojami tik ultragarsinio detektoriaus pagalba, taip pat įsiminė daugeliui. Stovykla – dar vienas savęs išbandymas, jėgų bei ištvermės patikrinimas. Kiekvienas moksleivis kažkuo išsiskyrė, kažkuo sužavėjo. Visi išmoko puikiai bendrauti, sukurti laužą, gaminti maistą, pastatyti palapinę ir sutvarkyti stovyklavietę, išmoko irkluoti valtį, įgijo pasitikėjimo savimi ir komandinio darbo patirties. Juk to ir stengiamės mokyti vaikus, aiškinti, kad ne žaidimai namuose prie kompiuterio, o būtent buvimas gamtoje, savo krašto pažinimas, bendravimas ir yra puikiausios vasaros atostogos. Stovyklautojai namo grįžo pilni nepakartojamų įspūdžių ir dėkingi Anykščių regioninio parko direktoriui Kęstučiui Šerepkai bei visiems direkcijos darbuotojams už galimybę aktyviai bei turiningai praleisti kelias vasaros dienas. Taip pat jie dėkojo Anykščių kūno kultūros ir sporto centro medicinos darbuotojai Editai Masevičienei, kuri supažindino su pavojais, tykančiais turistiniame žygyje ir pakartojo Pirmosios pagalbos suteikimo pamokas.
Žygiui pasibaigus, Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka dėkojo visiems akcijos „Švarinkim Šventosios upę – 2015“ dalyviams ir įteikė padėkos raštus už pagalbą tvarkant regioninio parko teritoriją. Svarbu, kad ne tik svečiai, atvykę į Anykščių kraštą, bet ir mes patys čia jaustumėmės puikiai.
Ramunė ŠALTENIENĖ